| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Świadczenia przedemerytalne > Kto ma prawo do świadczenia przedemerytalnego?

Kto ma prawo do świadczenia przedemerytalnego?

W przypadku świadczenia przedemerytalnego nie ma jednych niezmiennych warunków otrzymania świadczenia. Dla poszczególnych grup pracowników są one różne.

Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobie, która spełnia wyżej określone warunki po upływie co najmniej 6 miesięcy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

- nadal jest zarejestrowana jako bezrobotna;

- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych;

- złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może w szczególnych przypadkach przywrócić 30 dniowy termin na złożenie wniosku o świadczenie przedemerytalne. Zainteresowany musi jednak złożyć stosowny wniosek do ZUS.

Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobom, które w dniu 28 września 1997 roku były zatrudnione w zakładach produkujących azbest, lub takich które zaprzestały produkcji azbestu. Ponadto rozwiązanie ich stosunku pracy z ostatnim pracodawcą nastąpiło z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom spełniającym warunki do uzyskania statusu bezrobotnego i prawa do zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli posiadają okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 10 lat były zatrudnione w zakładach produkujących azbest, lub takich które zaprzestały produkcji azbestu.

Zobacz również serwis: Świadczenia przedemerytalne

Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje również pracownikom stoczni, którzy zostali objęci postępowaniem kompensacyjnym. Prawo do świadczenia przedemerytalnego przysługuje osobie, która do dnia rozwiązania umowy o pracę w trybie ustawy o postępowaniu kompensacyjnym:

- ukończyła co najmniej 56 lat - kobieta oraz 61 lat - mężczyzna oraz posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, lub

- ukończyła co najmniej 55 lat - kobieta oraz 60 lat - mężczyzna oraz posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn, albo

- bez względu na wiek, jeśli posiada okres uprawniający do emerytury wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Ponadto osoba to musi do dnia 31 grudnia 2008 roku posiadać okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 34 lata dla kobiet i 39 lat dla mężczyzn, a rozwiązanie jego umowy o pracę nastąpiło w trybie postępowania kompensacyjnego.

Zobacz serwis: Emerytury

Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 roku o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. z 2004 r., Nr 120, poz. 1252 ze późn. zm.)
- Ustawa z dnia 19 czerwca 1997 roku o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. z 2004 r., Nr 3, poz. 20, z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 roku o postępowaniu kompensacyjnym w podmiotach o szczególnym znaczeniu dla polskiego przemysłu stoczniowego (Dz. U. z 2008 r., Nr 233, poz. 1569)

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby uzyskać świadczenie przedemerytalne należy spełniać ustawowe warunki o raz złożyć odpowiedni wniosek do jostki ZUS-u.
Aby uzyskać świadczenie przedemerytalne należy spełniać ustawowe warunki o raz złożyć odpowiedni wniosek do jostki ZUS-u.

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Węgiel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »