Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury stażowe - wszystkie kluby popierają projekt

Olga Zakolska
Emerytury stażowe - prawie wszystkie kluby popierają projekt
Emerytury stażowe - prawie wszystkie kluby popierają projekt
Emerytury stażowe - prawie wszystkie kluby popierają projekt. Lewica zapowiada złożenie poprawek, a przeciwna jest Konfederacja.

Emerytury stażowe - kto jest za, a kto przeciw?

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się we wtorek za dalszymi pracami nad projektem obywatelskim w sprawie emerytur stażowych, a klub Lewicy zapowiedział złożenie poprawek do projektu. Przeciwne emeryturom stażowym jest koło Konfederacja.

W Sejmie we wtorek odbyło się pierwsze czytanie przygotowanego przez "Solidarność" projektu obywatelskiego w sprawie emerytur stażowych. Podczas dyskusji zgłoszony został wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu - wniosek ten będzie rozpatrzony podczas głosowań.

Czym są emerytury stażowe?

Projekt przewiduje, że prawo do emerytury stażowej miałyby osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., które osiągnęły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn. Emerytura stażowa przysługiwałaby pod warunkiem, że jej wysokość ustalona przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki nie jest niższa od minimalnej emerytury.

"Jest to rozwiązanie zgodne z oczekiwaniami społecznymi osób, które ze względu na utratę sił będącą konsekwencją długiego okresu wykonywania pracy zarobkowej nie są w stanie kontynuować jej wykonywania aż do momentu osiągnięcia weku emerytalnego. Wprowadzenie tego rozwiązania zapowiedziane zostało przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę w trakcie kampanii prezydenckiej w 2020 r. Od wielu lat z postulatem wprowadzenia emerytur przysługujących z tytułu wysługi występowały związki zawodowe, a Niezależny Samorządny Związek Zawodowy +Solidarność+ wprowadził ten postulat do umowy programowej zawartej z prezydentem Andrzejem Dudą w trakcie ostatniej kampanii prezydenckiej" - przypomniał Marcin Zieleniecki, przedstawiciel komitetu "Emerytura za staż".

Ocenił, że takie rozwiązanie byłoby "swego rodzaju nagrodą" dla osób, które w młodym wieku zaczęły pracę zarobkową i przez wiele lat regularnie opłacały składki na ubezpieczenie emerytalne.

"Przejście na taką emeryturę byłoby uprawnieniem, a nie obowiązkiem ubezpieczonego. Mógłby on, nie składając wniosku o taką emeryturę, bez jakiegokolwiek ograniczenia kontynuować wykonywanie pracy" - zaznaczył Zieleniecki.

Emerytury stażowe - stanowisko PiS

Janusz Śniadek (PiS) powiedział, że nie ma obecnie stanowiska klubu parlamentarnego PiS w sprawie tego projektu. Jednocześnie zwrócił uwagę, że zgodnie z projektem emerytura stażowa przysługiwałaby pod warunkiem, że jej wysokość ustalona przy zastosowaniu tzw. formuły zdefiniowanej składki nie jest niższa od minimalnej emerytury. "Przyznam, że to uzależnianie prawa do emerytury od wysokości świadczenia wynikającego ze zgromadzonego kapitału jest trochę problematyczne" - ocenił.

Dodał, że szacowane koszty tego projektu "są niemałe" i w latach 2022-2031 wydatki na emerytury z FUS wzrosłyby o 70,9 mld zł - jest to jednak szacunek przewidujący, że z możliwości przejścia na emeryturę stażową skorzystaliby wszyscy uprawnieni. Gdyby na taki krok zdecydowała się połowa uprawnionych wydatki wzrosłyby o 35,5 mld zł. Z kolei wpływy składkowe z powodu odejścia tych osób na emeryturę spadłyby o 50,2 mld, jeśli z uprawnienia skorzystaliby wszyscy seniorzy lub o 24,9 mld zł, gdyby zdecydowała się na to połowa uprawnionych.

Śniadek wniósł o skierowanie projektu do dalszych prac.

Emerytura stażowa to niższe świadczenia?

Joanna Frydrych (KO) zwróciła uwagę, że wiele osób, które zdecydowałyby się na przejście na emeryturę stażową, otrzymywałyby dużo niższe emerytury. Posłanka przedstawiła własne wyliczenia, z których wynika, że przykładowo mężczyzna, który obecnie po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymuje 3184,20 zł, gdyby zdecydował się na emeryturę stażową otrzymywałby świadczenie w wysokości 2564,61 zł, czyli o 619,59 zł miesięcznie mniej. Z kolei kobieta, która po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymuje 2127,81 zł, gdyby zdecydowała się na wcześniejszą emeryturę stażową, otrzymywałaby jedynie 1743,18 zł, czyli o 384,63 zł mniej.

"Dlatego wprowadzając nowy komponent do systemu emerytalnego, należy wprowadzić elementy kształtowania świadomości ubezpieczeniowej w społeczeństwie, żeby ubezpieczony w pełni świadomie dokonywał swojego wyboru rezygnacji z aktywności zawodowej i miał pełną wiedzę o wysokości przyznanego świadczenia. Żeby to był jego wybór, a nie wypychanie go z rynku pracy. I to jest obowiązek oraz odpowiedzialność rządu" - powiedziała Frydrych.

Posłanka złożyła wniosek o skierowanie projektu do dalszych prac w komisjach "z racji tego, że jest to projekt obywatelski i jest duże oczekiwanie społeczne na wprowadzenie emerytur stażowych".

Emerytury stażowe sprawiedliwym rozwiązaniem?

Magdalena Biejat (Lewica) oceniła, że emerytury stażowe "są sprawiedliwym rozwiązaniem". "Osoba, która pracuje 35, 40 lat, która odprowadza składki i uczciwie płaci przez te wszystkie lata podatki, powinna móc odejść na zasłużoną emeryturę – niezależnie od tego, czy po 40 latach pracy na 55 czy 65 lat, dlatego Lewica popiera ten projekt" - powiedziała.

Zaznaczyła jednocześnie, że konieczne jest również zagwarantowanie odpowiedniej wysokości tych świadczeń. Przypomniała, że już w ubiegłym roku Lewica wspólnie z OPZZ złożyła w Sejmie projekt o emeryturach stażowych, który wiązał ich wysokość z minimalną emeryturą i rentą. „Od roku ten projekt leży w sejmowej zamrażarce” - podkreśliła Biejat.

"Uważamy także, że do stażu powinny być wliczone lata pracy przepracowane na +umowach śmieciowych+, które promowały kolejne rządy po ’89 roku, a państwo – mimo że tak się chwalicie swoim prosocjalnym podejściem – nie zrobiliście absolutnie nic, aby te błędy naprawić" - dodała, zwracając się do parlamentarzystów PiS.

Biejat zapowiedziała złożenie odpowiednich poprawek do projektu.

Bożena Żelazowska (Koalicja Polska - PSL, UED, Konserwatyści) oceniła, że projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników. "Należy docenić tych, którzy odprowadzają składki i ciężko pracują – często fizycznie – od najmłodszych lat i dać im prawo wyboru: czy są w stanie dalej pracować, czy chcą skorzystać z prawa do emerytury" - powiedziała.

Klub Koalicji Polskiej - PSL poparł projekt obywatelski i złożył wniosek o dalsze prace w komisji.

Emerytury stażowe - Konfederacja

Dobromir Sośnierz (Konfederacja) przypomniał, że liczba pracujących w kolejnych latach będzie się zmniejszać, a emerytów – rosnąć. Wskazał, że w 2060 r. liczba emerytów może wynieść ok. 12 mln.

"Kurczy nam się baza pracujących, powiększa baza emerytów. W wiek emerytalny wchodzą roczniki najbardziej liczne. (…) To jest wielka, gigantyczna dziura w środku naszego budżetu, a wy rozmawiacie tutaj o jej powiększeniu. Uchwalanie takiej ustawy to działanie na pograniczu zdrady stanu. Jedna trzecia wydatków sektora publicznego już w tej chwili to są emerytury" - powiedział Sośnierz.

Emerytury stażowe - Kukiz'15

Poseł Stanisław Żuk (Kukiz’15) ocenił, że możliwość przejścia na emerytury stażowe "będzie nagrodą dla ubezpieczonych i docenieniem przez państwo za długoletnie okresy ubezpieczenia". Zaznaczył, że kolejnym wyzwaniem będzie niedopuszczenie, by emerytura stażowa była niższa od minimalnej. Koło Kukiz’15 oceniło, że projekt jest bardzo dobry i opowiedziało się za jego dalszym procedowaniem.

Emerytury stażowe - Polska 2050

Poseł Mirosław Suchoń (Polska 2050) zwracał uwagę na wysokie koszty tego projektu i fakt, że emerytury stażowe – szczególnie w przypadku kobiet – będą zbliżone do wysokości emerytury minimalnej. Podkreślił, że "dzisiaj emeryci oczekują wyższych emerytur i stabilnych warunków w systemie emerytalnym.

Dwa projekty - obywatelski i prezydencki

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed przyznał, że obecnie nie ma jeszcze stanowiska rządu do tego projektu i jest ono obecnie wypracowywane w ministerstwie rodziny. "Ale generalnie chcemy na ten temat dyskutować, bo sprawa jest ważna i myślę, że to jest moment, żebyśmy dyskutowali na temat systemu emerytalnego" – powiedział. Wskazał, że warto np. rozważyć propozycje, które rozwiązywałyby problem tzw. emerytur groszowych.

Zdaniem wiceministra podczas prac komisji powinny być rozpatrywane wspólnie dwa projekty w sprawie emerytur stażowych - projekt obywatelski i prezydencki. We wtorek Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda skierował do Sejmu swój projekt dotyczący emerytur stażowych.

Projekt prezydencki przewiduje, że na wcześniejsze emerytury mogłyby przechodzić osoby, które mają odpowiednio wysoki staż pracy: 39 lat w przypadku kobiet oraz 44 lata w przypadku mężczyzn oraz zgromadzony kapitał emerytalny wystarczający na emeryturę w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Projekt obejmuje regulacją osoby ubezpieczone w powszechnym systemie emerytalnym, a także tych objętych rolniczym systemem ubezpieczeń społecznych.

Aktualny wiek emerytalny, który obowiązuje od 1 października 2017 r., wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet: Kodeks pracy, Czas Pracy, Wynagrodzenia 2022
Komplet: Kodeks pracy, Czas Pracy, Wynagrodzenia 2022
Tylko teraz
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(35)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Jacek
  2021-12-15 11:12:03
  Tak się zastanawiam czy prezydent nie przesadził z 44 latami stażu pracy. Każdy wie że chce uratować d....przed narodem, ale chyba nie kosztem dokładania ludziom 4 lat stażu pracy i do tego jeszcze ta data 2023 jakby ludziom było jeszcze mało czekania. Komu chce wmówić że zrobił to po to by ludzie nie mieli głodowych emerytur. Po 40 latach pracy już wychodzi średnio 2500-2700złotych emerytury z uskładanego kapitału w ZUS. To wystarczy by żyć godnie na emeryturze. Kto chce mieć więcej proszę bardzo może pracować ile zechce albo na ile mu zdrowie pozwoli. W projekcie o emeryturach stażowych jest to jasno napisane. Dobrowolna. Sam decydujesz czy chcesz odejść z pracy czy dalej pracujesz. Wszystko jasne. Wprowadzać od jutra i nie zajmować się tematem bez końca.
  2
  pokażodpowiedzi (3)
 • Biedak PO
  2021-12-19 21:18:11
  Prezydent dokłada mężczyzną 4 lata z 40 do 44 lat ja będę miał 40 lat pracy i 60 lat życia a jak 44 lata stażu to będę miał 64 lata to jaki to sens te emerytury stażowe jak będę miał prawie 65 lat jak dożyje to niesprawiedliwa propozycja prezydenta
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Graca
  2021-12-20 14:17:55
  Prezydentowi chyba się coś pomyliło w rachunkach.Po przepracowanych 40 latach każdy ma nazbierane pieniądze na swoją emeryturę.Niech zajmą się młodymi emerytami ,skąd dla nich są pieniądze , o tym się nie mówi. System nawala , gdyż ze składek uczciwie płacących ZUS wypłacane są wysokie emerytury osobom w ogóle nie płacącym składek/np służby mundurowe/.
  1
  pokażodpowiedzi (3)
 • Żenada
  2021-12-22 20:44:39
  Pan Duda ma nas za kompletnych idiotów, wielką łaskę nam robi 39 i 44 lata pracy i jeszcze jaki sprytny haczyk wymyślił kobiety 39 lat no to jeszcze rok i jubileusz 40-lecie, mężczyzna 44 jeszcze rok i 45-llecie szkoda przepuścić taką kasę i ani się obejrzymy a tu 60 i 65 lat na karku, ale gdyby ktoś pytał to prezydent dotrzymał obietnicy. BRAK SŁÓW wsadź Pan sobie tą ustawę w d....e.
  2
 • Ewry
  2021-12-30 12:44:04
  Najwięcej mają do powiedzenia Ci, którzy najkrócej pracują, szukają jeleni żeby na nich pracować do grobowej deski. Niech każdy przepracuje 35/40 lat i wtedy zabierze głos w tej sprawie.
  1
 • Mira
  2021-12-28 16:21:01
  Władza nasza tak kombinuje i oszukuje wyborców swoimi wymówkami obiecankami i tłumaczeniem ze jak bedziesz dłuzej pracował to masz wieksza emeryture . To jest kłamstwo i robienie z nas wariatów ,w wieku 60 lat kazdy ma uskładany kapitał na godziwa emeryturę oby tylko każdemu wystarczyło czasu to wykorzystac .Przykład ja mam na kapitał poczatkowy ponad milion złoty mając 63 lata zakładając zycia 18 lat to ile z tego wykorzystam ,i kto tu jest złodziejem
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • ajajajajajaj
  2021-12-22 11:21:59
  Wszystkie ubezpieczenia są tak wymyślone że zarobić musi ubezpieczyciel a nie ubezpieczony. Proste ? Proste
  1
 • janek
  2022-01-01 12:00:30
  a co ma do wyboru prezydent..obiecał ,i powie realizuję,,niech sobie swój projekt wsadzi w tyłek,te obiecane emerytury to gwózdz do trumny pisu..głosowałem na nich i moja rodzina..teraz minus 4 głosy..rozdaje się na prawo i lewo ,a ci najciężej pracujący mają przysłowiowe g...o
  0
 • SRPM
  2021-12-19 14:50:16
  Wszystkie partie z wyjątkiem Konfederacji opowiadają się za dyskryminacją mężczyzn.
  13
 • Czas aby
  2022-01-09 12:11:40
  Sośnierz i Konfederacja może sam weźmiesz sie za robotę albo zacznijcie płacić uczciwie za pracę po 20.000 zł a nie jałmużnę, to i emerytury będą wyższe...
  0
QR Code
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przemoc domowa - MS zapowiada nowe przepisy
Ministerstwo sprawiedliwości proponuje kolejne narzędzia, mające przeciwdziałać przemocy domowej. Na jakim etapie jest projekt?
Wakacje kredytowe tylko dla osób zaspokajających własne potrzeby mieszkaniowe
Wakacje kredytowe mają być dostępne dla osób posiadających kredyt hipoteczny w złotówkach, które sfinansowały nim zakup nieruchomości na cele mieszkaniowe. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy mającej je wprowadzić do polskiego systemu prawa. Jakie założenia przyjął projektodawca?
Kredyt bez wkładu własnego – nowe limity ceny m2
Kredyt bez wkładu własnego niesie za sobą ograniczenia, np. limity cen metra kwadratowego kupowane mieszkania. Portal GetHome.pl sprawdził, jak duża jest obecnie w największych miastach oferta mieszkań do kupienia za taki kredyt.
Emerytura rolnicza a działalność gospodarcza - zmiany
Rolnik na emeryturze nie będzie musiał zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, by otrzymać świadczenie w pełnej wysokości. Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu
Wypłaty czternastych emerytur ruszą w sierpniu, seniorzy nie będą musieli składać żadnych wniosków. Szacujemy, że uprawnionych do świadczenia jest około 9 mln osób – poinformowała we wtorek w Świerczach (woj. mazowieckie) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Premier: rozważamy przedłużenie tarczy antyinflacyjnej 2.0. w całości lub części
Premier zapowiada przedłużenie tarczy antyinflacyjnej 2.0. - rząd rozważa możliwość przedłużenia obowiązującej do końca lipca tego roku tarczy antyinflacyjnej w całości lub części - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Oznaczenie treści reklamowych przez influencerów - UOKiK opracowuje zasady
Oznaczenie treści reklamowych przez influencerów jest problemem związanym z intensywnie rozwijającym się rynkiem mediów społecznościowych i brakiem transparentnych zasad. Dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kończy przygotowania nad zbiorem zasad związanych z treściami sponsorowanymi. Jakie to będą zasady?
Wniosek o „żłobkowe” do 31 maja 2022 r. - czy warto złożyć?
31 maja 2022 r. upływa ważny termin dla rodziców wnioskujących o tzw. świadczenie żłobkowe. Czy warto się spieszyć?
Bilet z drugiej ręki - jak uniknąć problemów?
O czym pamiętać kupując bilet z drugiej ręki? Na jakie przepisy dotyczące odsprzedaży biletów warto zwrócić uwagę?
Kredyt sędziego a sprawa "frankowa" - uchwała SN
Sędzia, który zawarł z bankiem będącym stroną postępowania umowę kredytu frankowego nie jest z tej przyczyny wyłączony z mocy ustawy ze sprawy dotyczącej roszczeń wynikających z umowy zawartej przez ten bank z innym podmiotem - wynika z uchwały Sądu Najwyższego.
Koniec stanu epidemii w Polsce od poniedziałku 16 maja
Koniec stanu epidemii w Polsce następuje z dniem 16 maja. Zostaje zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego - wynika z rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie opublikowano w Dzienniku Ustaw. Co się zmienia?
Krajowy Plan Odbudowy. Ustawa o SN wypełnia kamienie milowe uzgodnione z KE
KPO dla Polski. Czekamy na formalną akceptację kolegium unijnych komisarzy, to jest kwestia kilku, kilkunastu dni - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller pytany o Krajowy Plan Odbudowy. Podkreślił, że projekt dotyczący likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN wypełnia kamienie milowe uzgodnione z KE.
Zmiany w Polskim Ładzie od lipca 2022 - wątpliwości konstytucyjne wobec ustawy
Zmiany w Polskim Ładzie. Koalicja Obywatelska wstrzymała się w Sejmie od głosu w głosowaniu nad nowelą ustawy, która obniża dolną stawkę PIT z 17 na 12 procent, bo nie zostały przyjęte poprawki zgłoszone przez nasz klub - mówi poseł Jarosław Urbaniak. Jak ponadto ocenił, nowela ustawa może być sprzeczna z konstytucją.
MS: sądy znacznie przyspieszyły
Średni czas postępowań w 2022 r. skrócił się o prawie dwa miesiące - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Co wpływa na przyspieszenie pracy sądów?
Dodatkowy termin na pierwsze przesłanie prądu z OZE do sieci [Sejm]
Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska z poprawką, która wydłuża do 16 lipca 2024 r. termin pierwszego wprowadzenia energii do sieci przez nowych wytwórców prądu z OZE.
Frankowicze - SN uwzględnił skargi nadzwyczajne Prokuratora Generalnego
Sąd Najwyższy uwzględnił 2 z 15 dotychczas skierowanych przez Prokuratora Generalnego skarg nadzwyczajnych w obronie frankowiczów i uchylił w całości zaskarżone nakazy zapłaty Sądu Okręgowego w Białymstoku oraz Sądu Okręgowego we Wrocławiu.
KE proponuje nowe przepisy chroniące dzieci przed wykorzystaniem seksualnym
Komisja Europejska uważa, że obecny system oparty na dobrowolnym wykrywaniu i zgłaszaniu takich przypadków przez przedsiębiorstwa okazał się niewystarczający, aby zapewnić dzieciom dostateczną ochronę.
Pandemia już nie chroni przed eksmisją - powrót eksmisji lokatorów
Od kiedy obowiązuje zniesienie zakazu eksmisji? Co to oznacza dla właścicieli i lokatorów? Jakie są najczęstsze powody postępowania eksmisyjnego?
Wadliwie zwołane zebranie wspólnoty mieszkaniowej. Czy uchwała jest ważna?
Orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że błędy w zakresie zwołania i przeprowadzenia zebrania wspólnoty mieszkaniowej są istotne, jeśli miały one wpływ na wynik głosowania oraz przyjęte uchwały. Osoba zainteresowana podważeniem uchwał powinna np. wykazać, że wadliwe zwołanie zebrania wspólnoty miało związek z wynikiem późniejszego głosowania. Trzeba pamiętać, że oprócz uchylenia uchwały na podstawie art. 25 ustawy o własności lokali, możliwe jest też złożenie pozwu o stwierdzenie nieważności uchwały (z wykorzystaniem art. 189 kodeksu postępowania cywilnego).
Makijaż permanentny lub tatuaż z odpowiednim tuszem - radzi GIS
Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, iż wymagania dla tuszy do tatuażu i makijażu permanentnego zostały określone w rozporządzeniu Komisji Europejskiej.
Kiedy 14. emerytura w 2022 r.?
Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura w 2022 r.? Kto otrzyma świadczenie? Zasady dotyczące przyznawania czternastek emerytom i rencistom zawiera projekt wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu.
Kiedy obywatel Ukrainy powinien zgłosić w ZUS wyjazd z Polski?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o ważnych zasadach dotyczących obywateli Ukrainy, którzy otrzymają wsparcie w ramach programów 500+ i rodzinnego kapitału opiekuńczego.
Taksa notarialna
Taksa notarialna to opłata pieniężna, którą notariusz pobiera za dokonanie czynności notarialnej.
Skala podatkowa
Skala podatkowa w ogólnym znaczeniu, to rodzaj zapisanego w przepisach podatkowych wzoru matematycznego, który wskazuje sposób obliczenia podatku. Ze skalą podatkową w przepisach podatkowych mamy do czynienia z reguły wtedy, gdy różne stawki podatku dotyczą określonych przedziałów wartości podstawy opodatkowania (np. dochodu). Ze skalą podatkową nierozerwalnie wiąże się też pojęcie „progów podatkowych”, a także pojęcie "kwoty wolnej (od podatku)". W polskich przepisach podatkowych mamy skalę podatkową w podatku dochodowym od osób fizycznych (skala podatkowa PIT) oraz skale podatkowe w podatku od spadków i darowizn.
Spadek po osobie żyjącej - czy to możliwe?
Ministerstwo sprawiedliwości proponuje uchylenie jednego z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Czy u notariusza będzie można złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku po osobie żyjącej?