REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Marcowa waloryzacja emerytur

Ewa Ryś
Waloryzacja emerytur odbywa się każdego roku, od dnia 1 marca.
Waloryzacja emerytur odbywa się każdego roku, od dnia 1 marca.

REKLAMA

REKLAMA

Co roku w marcu następuje waloryzacja świadczeń emerytalnych. Jest to ważne wydarzenie dal wszystkich emerytów, ponieważ ich emerytury zostaną zwiększone i to bez składania żadnych wniosków.

Od dnia 1 marca 2011 roku nastąpiła kolejna waloryzacja emerytur. Przeliczeniu przez wskaźnik waloryzacji nastąpiły kwota świadczenia oraz podstawa jej wymiaru. Wskaźnik waloryzacji określony jest jako średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

REKLAMA

Zwiększenie wskaźnika jest corocznie negocjowane w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno- Gospodarczych. W przypadku braku uzgodnienia, wskaźnik określa w drodze rozporządzenia Rada Ministrów.

Średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług dla gospodarstw emerytów wyniósł 2,8 proc. a wysokość 20 proc. realnego wzrostu płac osiągnęła 0,3 proc. W związku z tym wskaźnik waloryzacji wyniósł 3,1 proc. W pierwszych prognozach zakładano, że wskaźnik waloryzacji wyniesie o 0,4 mniej.

Ze względu na fakt, iż wskaźnik waloryzacji emerytur wyniósł w 2011 roku 3,1 proc. średnio emerytury w 2011 roku wzrosną o 53 złote brutto.

Zobacz także: Emerytury 2011

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kogo obejmie waloryzacja emerytur

Na podwyżkę swoich świadczeń może liczyć:

 • osoby, którym ZUS wypłaca emerytury,
 • osoby otrzymujące z ZUS zasiłki i świadczenia przedemerytalne,
 • osoby otrzymujące emerytury z KRUS,
 • świadczeniobiorcy tzw. służb mundurowych, m.in. funkcjonariusze Policji, Agencji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Granicznej.

Od 1 marca 2011 roku kwoty emerytury i dodatków do emerytury wynoszą:

 • 728,18 zł – najniższa emerytura,
 • 186,71 zł - dodatek pielęgnacyjny,
 • 186,71 zł - dodatek za tajne nauczanie,
 • 280,07 zł – dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
 • 186,71 zł - dodatek kombatancki,
 • 28,01 zł – dodatek kompensacyjny stanowiący 15 % kwoty dodatku kombatanckiego.

Zobacz także: Dodatki do emerytury

Emeryci nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków o podwyższenie emerytury. Waloryzacja następuje z urzędu, oznacza to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam przeliczy świadczenia emerytalne.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych

Identyfikator podatnika w rozliczeniach podatkowych. Identyfikator podatkowy jest konieczny do regulowania różnego rodzaju zobowiązań wobec organów podatkowych. Czym jest identyfikator podatkowy, jak go uzyskać oraz zaktualizować?

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowej ustawy

W piątek 24 maja minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprezentowała projekt ustawy wydłużający urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Projekt wprowadza zasadę, zgodnie z którą za tydzień hospitalizacji dziecka rodziców będzie przysługiwał tydzień dłuższego urlopu.

Min. Dziemianowicz-Bąk: może najpierw dwa wolne piątki w miesiącu (dla wszystkich)? Jak będzie skracany czas pracy?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy: 35-godzinny tydzień pracy lub wprowadzenie wolnych piątków - poinformowała 24 maja 2024 r. w Onecie szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Dodała, ze łatwiejszym organizacyjnie rozwiązaniem byłaby redukcja o jeden dzień tygodnia pracy.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe w roku szkolnym 2023/2024? Czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

Do kiedy trzeba wystawić oceny końcowe? To pytanie co rok zadaje sobie wielu rodziców i uczniów. Choć jeszcze jest maj, to czas najwyższy się nad tym zastanowić, bo czas na poprawę ocen już prawie się skończył.

REKLAMA

Prezent na Pierwszą Komunię - czy quad jest dobrym rozwiązaniem?

Quad jest bardzo popularnym prezent dla dzieci i młodzieży, często także na Pierwszą Komunię. Czy taki podarunek to dobry pomysł jako prezent dla osoby, która nie przekroczyła 18, a nawet 14 roku życia? A co najważniejsze, czy to bezpieczna „zabawka” dla osoby niepełnoletniej?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA