REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwójne pieniądze z jednego zatrudnienia. Taka możliwość jest tylko raz w życiu. Sprawdź, co zrobić, żeby pobrać podwójne świadczenie.

emerytura emeryt senior wiek emerytalny
Podwójne pieniądze z jednego zatrudnienia. Taka możliwość jest tylko raz w życiu. Sprawdź, co zrobić, żeby pobrać podwójne świadczenie.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Tablice trwania życia, trzynasta i czternasta emerytura oraz waloryzacja kapitału – to wszystko, obok stażu pracy i wysokości zarobków, które były uzyskiwane, ma wpływ na wysokość emerytury, jaka zostanie przyznana wnioskującemu. Jak zyskać jeszcze więcej? Można dostać dodatkowe świadczenie.

Staż pracy i wysokość zarobków wpływają na wysokość emerytury

Osoby uzyskujące uprawnienia emerytalne, gdy rozważają to, w którym momencie zrezygnować z pracy i zacząć pobierać emeryturę, biorą pod uwagę różne okoliczności. Oczywiście wysokość emerytury jest uzależniona w głównej mierze od stażu pracy i wysokości zarobków, które emeryt uzyskiwał pracując, jednak można na nią wpłynąć również po uzyskaniu uprawnień emerytalnych, kierując odpowiednio swoim postępowaniem. Na wysokość przyszłej emerytury wpłyną bowiem także tablice trwania życia, które są istotnym elementem wyliczania tzw. nowej emerytury. Zmieniają się one co rok i obowiązują od 1 kwietnia do końca marca następnego roku. Zmiana ta może być dla wysokości przyszłej emerytury korzystna lub niekorzystna, a prognozy w tym zakresie są znane z wyprzedzeniem.

REKLAMA

Jak dostać trzynastą i czternastą emeryturę?

W kontekście opłacalności przejścia na emeryturę w określonym momencie roku ważnym elementem jest również nabycie prawa do trzynastej i czternastej emerytury. Pierwszą z nich otrzymują ci emeryci, którzy mają prawo do świadczeń emerytalnych na dzień 31 marca, a drugą osoby, które w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, mają prawo do określonych świadczeń wskazanych przez ustawodawcę. Kolejnym argumentem branym pod uwagę jest również roczna waloryzacja kapitału zgromadzonego w ZUS. Ma to miejsce w czerwcu.

Czy można dostać dwa świadczenia w miesiącu przejścia na emeryturę?

Gdy senior podejmie decyzję co do tego, w którym momencie roku chciałby zakończyć swoją karierę zawodową i zacząć prowadzić życie emeryta, powinien pamiętać jeszcze o tym, że na stan jego konta będzie miało wpływ również to, w którym momencie miesiąca rozwiąże umowę i złoży wniosek o wypłatę emerytury. Zasada bowiem jest taka, że emeryturę wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek (art. 129 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS). Natomiast złożenie wniosku jest możliwe dopiero po zakończeniu stosunku pracy, a więc, np. w dniu kolejnym. Oznacza to, że najkorzystniej jest rozwiązać umowę pod koniec miesiąca, jednak nie w ostatnim dniu. Pozwoli to otrzymać za ten miesiąc zarówno wynagrodzenie za pracę, jak i emeryturę (oraz odprawę emerytalną i inne należne świadczenia).

Przykład

Jan W. osiągnie wiek emerytalny 10 lipca 2024 r. Już w kwietniu 2024 r. pracownik uprzedził pracodawcę, że po jego osiągnięciu chciałby odejść z pracy i złożyć wniosek o wypłatę emerytury. Ustalili więc, że rozwiążą umowę o pracę z dniem 28 lipca 2024 r. W takiej sytuacji w dniu 29 lipca pracownik będzie mógł złożyć wniosek o wypłatę emerytury, a tym samym otrzyma należne mu wynagrodzenie za przepracowany okres (od 1 do 28 lipca), a emerytura będzie mu przysługiwała również od lipca 2024 r. Oprócz tego pracownik otrzyma również odprawę emerytalną oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Gdyby Jan W. rozwiązał umowę o pracę z końcem miesiąca, czyli w dniu 31 lipca, to wniosek o wypłatę emerytury złożyłby dopiero 1 sierpnia i to dopiero od sierpnia zostałaby mu przyznana emerytura.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co daje zastrzeżenie numeru PESEL

Od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę. Zastrzeżenie numeru PESEL to najprostszy sposób na zabezpieczenie się przed oszustami.

1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

REKLAMA

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA