REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwójne pieniądze z jednego zatrudnienia. Taka możliwość jest tylko raz w życiu. Sprawdź, co zrobić, żeby pobrać podwójne świadczenie.

emerytura emeryt senior wiek emerytalny
Podwójne pieniądze z jednego zatrudnienia. Taka możliwość jest tylko raz w życiu. Sprawdź, co zrobić, żeby pobrać podwójne świadczenie.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Tablice trwania życia, trzynasta i czternasta emerytura oraz waloryzacja kapitału – to wszystko, obok stażu pracy i wysokości zarobków, które były uzyskiwane, ma wpływ na wysokość emerytury, jaka zostanie przyznana wnioskującemu. Jak zyskać jeszcze więcej? Można dostać dodatkowe świadczenie.

Staż pracy i wysokość zarobków wpływają na wysokość emerytury

Osoby uzyskujące uprawnienia emerytalne, gdy rozważają to, w którym momencie zrezygnować z pracy i zacząć pobierać emeryturę, biorą pod uwagę różne okoliczności. Oczywiście wysokość emerytury jest uzależniona w głównej mierze od stażu pracy i wysokości zarobków, które emeryt uzyskiwał pracując, jednak można na nią wpłynąć również po uzyskaniu uprawnień emerytalnych, kierując odpowiednio swoim postępowaniem. Na wysokość przyszłej emerytury wpłyną bowiem także tablice trwania życia, które są istotnym elementem wyliczania tzw. nowej emerytury. Zmieniają się one co rok i obowiązują od 1 kwietnia do końca marca następnego roku. Zmiana ta może być dla wysokości przyszłej emerytury korzystna lub niekorzystna, a prognozy w tym zakresie są znane z wyprzedzeniem.

REKLAMA

Jak dostać trzynastą i czternastą emeryturę?

W kontekście opłacalności przejścia na emeryturę w określonym momencie roku ważnym elementem jest również nabycie prawa do trzynastej i czternastej emerytury. Pierwszą z nich otrzymują ci emeryci, którzy mają prawo do świadczeń emerytalnych na dzień 31 marca, a drugą osoby, które w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, mają prawo do określonych świadczeń wskazanych przez ustawodawcę. Kolejnym argumentem branym pod uwagę jest również roczna waloryzacja kapitału zgromadzonego w ZUS. Ma to miejsce w czerwcu.

Czy można dostać dwa świadczenia w miesiącu przejścia na emeryturę?

Gdy senior podejmie decyzję co do tego, w którym momencie roku chciałby zakończyć swoją karierę zawodową i zacząć prowadzić życie emeryta, powinien pamiętać jeszcze o tym, że na stan jego konta będzie miało wpływ również to, w którym momencie miesiąca rozwiąże umowę i złoży wniosek o wypłatę emerytury. Zasada bowiem jest taka, że emeryturę wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek (art. 129 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS). Natomiast złożenie wniosku jest możliwe dopiero po zakończeniu stosunku pracy, a więc, np. w dniu kolejnym. Oznacza to, że najkorzystniej jest rozwiązać umowę pod koniec miesiąca, jednak nie w ostatnim dniu. Pozwoli to otrzymać za ten miesiąc zarówno wynagrodzenie za pracę, jak i emeryturę (oraz odprawę emerytalną i inne należne świadczenia).

Przykład

Jan W. osiągnie wiek emerytalny 10 lipca 2024 r. Już w kwietniu 2024 r. pracownik uprzedził pracodawcę, że po jego osiągnięciu chciałby odejść z pracy i złożyć wniosek o wypłatę emerytury. Ustalili więc, że rozwiążą umowę o pracę z dniem 28 lipca 2024 r. W takiej sytuacji w dniu 29 lipca pracownik będzie mógł złożyć wniosek o wypłatę emerytury, a tym samym otrzyma należne mu wynagrodzenie za przepracowany okres (od 1 do 28 lipca), a emerytura będzie mu przysługiwała również od lipca 2024 r. Oprócz tego pracownik otrzyma również odprawę emerytalną oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Gdyby Jan W. rozwiązał umowę o pracę z końcem miesiąca, czyli w dniu 31 lipca, to wniosek o wypłatę emerytury złożyłby dopiero 1 sierpnia i to dopiero od sierpnia zostałaby mu przyznana emerytura.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA