REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Budżet jest podstawowym instrumentem zarządzania finansami gminy.
Budżet jest podstawowym instrumentem zarządzania finansami gminy.

REKLAMA

REKLAMA

Budżet jest podstawowym instrumentem zarządzania finansami gminy. Pozwala gminie zaplanować jak rozdysponować dostępne środki finansowe. Budżet jako plan finansowy obejmuje dochody, wydatki oraz przychody i rozchody.

Inicjatywa uchwałodawcza

Wyłączne prawo przedstawiania budżetu na następny rok zastrzeżone jest dla organu wykonawczego gminy, czyli wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

REKLAMA

Wójt, burmistrz, prezydent miasta obowiązany jest przedstawić projekt uchwały budżetowej do 15 listopada roku poprzedzającego rok budżetowy. Organ wykonawczy nie jest w tym zakresie związany żadnymi wnioskami rady gminy.

Do czasu podjęcia uchwały budżetowej projekt jest podstawą gospodarki finansowej gminy, nie później jednak niż do 31 marca roku budżetowego.

Jeżeli w tym terminie budżet nie zostanie uchwalony przez radę gminy, kompetencja do jego uchwalenia przechodzi na regionalną izbę obrachunkową, która powinna ustalić budżet w niezbędnym zakresie do 30 kwietnia roku budżetowego.

Zadaj pytanie: Forum

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co powinna zawierać uchwała budżetowa

Uchwała budżetowa musi określać przede wszystkim prognozowane dochody gminy według źródeł i działów klasyfikacji w podziale na dochody bieżące i majątkowe.

Następnym ważnym elementem są wydatki gminy według źródeł i działów klasyfikacji w podziale na wydatki bieżące i majątkowe.

W zależności od kondycji finansowej gminy w uchwale budżetowej określa się wysokość deficytu lub nadwyżki ze wskazaniem źródeł pokrycia deficytu lub przeznaczenia nadwyżki. Ponadto w uchwale zawarte są plany finansowe gminy.

Do fakultatywnych elementów uchwały budżetowej można zaliczyć: upoważnienie wójta do zaciągania pożyczek oraz kredytów, upoważnienie do dokonywania zmian w budżecie.

Wykonanie budżetu

Za wykonanie budżetu odpowiedzialny jest wójt.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Sprawozdanie z wykonania budżetu

Wójt z wykonania budżetu składa okresowe sprawozdania.

W terminie do 31 sierpnia wójt składa informację o przebiegu wykonania budżetu za pierwsze półrocze. Natomiast w terminie do 31 marca następnego roku wójt przedstawia sprawozdanie roczne z wykonania budżetu gminy.

Sprawozdanie roczne zawiera zestawienie dochodów i wydatków wynikające z zamknięcia budżetu.

Ostateczne rozliczenie z wykonania budżetu musi nastąpić do 30 kwietnia następnego po roku sprawozdawczym, poprzez uchwałę w sprawie udzielenia wójtowi absolutorium.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny: Jak złożyć wniosek przez ePUAP? Co z wzorem wniosku?

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

REKLAMA

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

1209,94 zł netto zasiłku w pierwszych 3 miesiącach. Od 1 czerwca 2024 r. wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Ile wynoszą kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2024 r. Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Zmowa cenowa ws. sprzętu RTV i AGD? UOKiK przeszukał siedzibę Xiaomi Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące podejrzenia nielegalnego ustalania cen sprzętu elektronicznego. W tym celu przeprowadzono przeszukania w siedzibie Xiaomi Polska oraz u dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA