reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > ABC Gminy > Kto jest kim w gminie

Kto jest kim w gminie

Samorząd gminny działa przez swoje organy. Należą do nich rada gminy oraz wójt, burmistrz, prezydent. Obydwa organy mają swoje zadania i kompetencje.

Mieszkańcy gminy wybierają swoje władze w wyborach bezpośrednich. Głosują bowiem na swoich przedstawicieli w radzie gminy oraz na kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta. Rada gminy jest organem prawodawczym i kontrolnym. Natomiast wójt jest wójt jest organem wykonawczym gminy.

Rada gminy

Rada gminy wybierana jest w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich. Głosowanie w takich sprawach jest tajne.

Rada gminy w zależności od wielkości gminy może liczyć od 15 do 25 członków. Rada wybiera ze swojego grona przewodniczącego. Wybiera go bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym. Do zadań przewodniczącego należy organizowanie prac rady oraz prowadzenie obrad.  Rada wybiera również wiceprzewodniczących. Zadaniem wiceprzewodniczących jest pomoc przewodniczącemu, zastępują go oni podczas nieobecności.

Rada gminy zbiera się na sesjach. Sesje zwołuje przewodniczący rady w razie potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał. Pierwszą sesję nowowybranej rady zwołuje przewodniczący  poprzedniej rady.

W ramach rady działają liczne komisje. Rada musi obligatoryjnie powołać komisję rewizyjną. Komisja ta zajmuje się kontrolą organu wykonawczego, czyli wójta (burmistrza, prezydenta). W ramach komisji rewizyjnej muszą zasiadać przedstawiciele wszystkich klubów. Wszystkie inne komisje rada może tworzyć ale nie musi.

W ramach rady mogą działać kluby radnych.

Radny

Radnym jest osoba wybrana do rady gminy. Przy sprawowaniu swojego mandatu radny musi kierować się dobrem wspólnoty, utrzymywać więź z mieszkańcami oraz organizacjami działającymi na terenie gminy. Przed rozpoczęciem kadencji radny składa ślubowanie o następującej treści: "Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców."

Radny jest obowiązany brać udział w pracach rady gminy i jej komisji a także w innych instytucji samorządowych, do których został wybrany lub desygnowany. Funkcji radnego nie można łączyć z mandatem posła lub senatora, wykonywaniem funkcji wojewody lub wicewojewody, członkostwem w organie innej jednostki samorządu terytorialnego.

Wójt

Wójt jest organem wykonawczym gminy. To on wykonuje uchwały rady gminy i prowadzi politykę gospodarczą gminy.

W pierwszej kolejności należy powiedzieć kiedy mamy do czynienia z wójtem kiedy z burmistrzem a kiedy z prezydentem miasta. Burmistrz jest organem wykonawczym w gminie, w której siedziba władz znajduje się w mieście położonym na terytorium tej gminy. W miastach powyżej 100.000 mieszkańców organem wykonawczym jest prezydent miasta. Można zatem uogólnić i stwierdzić, że burmistrz jest organem wykonawczym w mniejszych miastach prezydent zaś w większych. Natomiast wójt w gminach wiejskich.

Funkcji wójta oraz jego zastępcy nie można łączyć z:

  • funkcją wójta lub jego zastępcy w innej gminie,
  • członkostwem w organach jednostek samorządu terytorialnego, w tym w gminie, w której jest wójtem lub zastępcą wójta,
  • zatrudnieniem w administracji rządowej,
  • mandatem posła lub senatora.

Wójt może mieć swoich zastępców ich ilość zależy od wielkości gminy, a konkretniej od ilości mieszkańców danej gminy.

Wójt powoływany jest w wyborach bezpośrednich. Natomiast odwołany może być zarówno przez radę gminy jak i przez mieszkańców w drodze referendum.

Wójt wykonuje swoje zadania przy pomocy urzędu gminy.

Podsumowanie

Nie można mylić radnego z wójtem. Wójt bowiem nigdy nie może być radnym. Osoby te wykonują zupełnie inne zadania i inaczej odpowiadają przed wyborcami.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rada gminy wybierana jest w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich.
Rada gminy wybierana jest w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich.

INFORLEX Księgowość i Kadry SUPERPREMIUM - dostęp na 1 miesiąc506.01 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama