Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz palenia na cmentarzu

Aleksandra Pajewska
Zakaz palenia na cmentarzu/ Fot. Fotolia
Zakaz palenia na cmentarzu/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na cmentarzu – podobnie jak w każdym innym miejscu publicznym – obowiązuje całkowity zakaz palenia. Zakaz palenia na cmentarzu został wprowadzony 15 listopada 2010 roku. O zakazie dotyczących palaczy warto pamiętać w kontekście przypadającego w sobotę Święta Zmarłych – 1 listopada.

Wprowadzenie zakazu palenia w miejscach publicznych to efekt dostosowywania polskiego porządku prawnego do regulacji unijnych, o charakterze ponadnarodowym. Obecnie polityka antynikotynowa w Polsce opiera się na ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z dnia 9 listopada 1995 r. (Dz.U. z 1996 r., Nr 10, poz. 55, z późn. zm.), nowelizacja z 8 kwietnia 2010 r., ustawie z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2011 r., Nr 212, poz. 1263) oraz na rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 października 2002 r. w sprawie nadania funkcjonariuszom Państwowej Inspekcji Sanitarnej uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (Dz.U.z 2002 r., Nr 174, poz. 1426, z późn. zm.). Zgodnie z treścią artykułu 5 ustawy o ochronie zdrowia zakaz palenia obowiązuje w:

REKLAMA

  • zakładach opieki zdrowotnej i w pomieszczeniach innych obiektów, w których są udzielane świadczenia zdrowotne,
  • jednostkach organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty,
  • jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej,
  • na terenie uczelni,
  • pomieszczeniach zakładów pracy innych niż wymienione w pkt. 1 i 2,
  • pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
  • lokalach gastronomiczno-rozrywkowych,
  • środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych,
  • na przystankach komunikacji publicznej,
  • pomieszczeniach obiektów sportowych,
  • ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci,
  • innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego (zakazem palenia objęto także takie miejsca przeznaczone do użytku publicznego, jak tereny chodników, placów, skwerów, plaż czy cmentarzy).

Zakaz palenia w przestrzeni publicznej

Warto podkreślić, że wskazany katalog ma charakter otwarty. Oznacza to, że może zostać poszerzony. Kompetencję do wyznaczenia stref wolnych od dymu tytoniowego ma rada gminy (forma uchwały). Zadaniem organów gminy jest więc ochrona swoich mieszkańców przed narażeniem na dym tytoniowy, zagwarantowanie faktycznej ochrony praw osób niepalących do życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, tj. ochrony przed biernym paleniem. Palenia tytoniu w miejscach użyteczności publicznej (także na cmentarzach) nie można traktować jako korzystania z tych miejsc. Palenie nie stanowi bowiem ich podstawowego przeznaczenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Palarnia - obowiązek czy możliwość?

W wyliczonych wyżej pomieszczeniach (w domach pomocy społecznej lub domach spokojnej starości, hotelach, obiektach służących obsłudze podróżnych, na terenie uczelni, w pomieszczeniach zakładów pracy, w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych) można wyznaczyć palarnię - wyodrębnione konstrukcyjnie od innych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych, odpowiednio oznakowane pomieszczenie, zaopatrzone w wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny w taki sposób, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakaz palenia na cmentarzu

Zakaz palenia tytoniu na cmentarzu jest wyrażony wprost w regulaminach cmentarzy. Postanowienia regulaminów zabraniają m.in.: przebywania na terenie cmentarza w stanie nietrzeźwym lub budzącym zgorszenie oraz po godzinach zamknięcia, wprowadzania zwierząt na teren cmentarza, sadzenia lub wycinania drzew, przemieszczania mogił i nagrobków lub ogrodzeń bez uzgodnienia z kierownictwem cmentarza oraz wjazdu na cmentarz wszelkimi pojazdami bez zgody kancelarii cmentarza. Wskazane zachowania wskazują na brak szacunku dla miejsca kultu religijnego, jakim jest cmentarz. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w dni takie jak 1 listopada (Dzień Wszystkich Świętych), kiedy na cmentarzu jest dużo ludzi.

Zakaz palenia w przestrzeni publicznej nie obowiązuje w takich państwach jak: Białoruś, Rosja, Ukraina, Czechy, Słowacja czy Węgry.

Zasiłek pogrzebowy 2015

Zakaz palenia a Kodeks pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe kary już od 1 października. Nawet 20 lat więzienia dla pijanych kierowców

    Według dziennych statystyk, prowadzonych przez polską Policję, od początku roku zatrzymano ponad 70 000 pijanych kierowców. Już 1 października dojdzie do kolejnego zaostrzenia przepisów. Czy wyższe kary za jazdę na podwójnym gazie sprawią, że rodzime drogi staną się bezpieczniejsze?

    Wybory 2023. Do kiedy można się zgłosić na bezpłatny transport? Wkrótce mija termin!

    Bezpłatny transport do lub z lokalu wyborczego. Zamiar skorzystania można zgłosić w gminie do 2 października. Do 5 października gminy podadzą do publicznej wiadomości, jak będzie zorganizowany przewóz pasażerów w dniu wyborów. 

    Jak inflacja wpływa na ubezpieczenia? Rzecznik Finansowy przygotował analizę

    Eksperci Biura Rzecznika Finansowego przygotowali specjalne opracowanie. Możemy dowiedzieć się z niego czym jest inflacja i jak wpływa na umowy ubezpieczenia, jakie konsekwencje niesie za sobą tzw. nadubezpieczenie lub niedoubezpieczenie mienia, jakie działania podjąć, aby zminimalizować skutki inflacji i uchronić się przed otrzymaniem świadczenia w wysokości, nie pozwalającej na pokrycie poniesionej szkody.

    24 dni w sanatorium z ZUS. Kto może skorzystać z rehabilitacji?

    Rehabilitacja z ZUS może odbywać się w systemie ambulatoryjnym albo stacjonarnym. W przypadku tej drugiej- kuracjusz może spędzić ponad trzy tygodnie na wjeździe w sanatorium. 

    REKLAMA

    Mowa nienawiści

    Mowa nienawiści (tzw. hate speech) to zjawisko, które może występować zarówno w przestrzeni online, jak i offline. Ma ono poważne negatywne skutki społeczne. Na mowę nienawiści są szczególnie narażone dzieci.

    Czym jest świadczenie rehabilitacyjne i komu przysługuje?

    Zdarza się, iż z powodu długotrwałej choroby czy konieczności rehabilitacji powrót do pracy nie jest jeszcze możliwy. Wielu pracowników zastanawia się wówczas nad możliwością otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego. Co to za rozwiązanie? Komu przysługuje i na jak długo? Prezentujemy najważniejsze informacje.

    Minister Telus: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych

    Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus powiedział: Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych; jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale wydaje się, że jest to dobra propozycja.

    Wydatki związane z edukacją dziecka mogą być problemem, gdy brakuje alimentów

    Dla w sumie 6,446 mln młodych ludzi 1 września rozpoczął się rok szkolny 2023/2024. Wśród nich jest ok. 1,46 mln przedszkolaków oraz 4,66 mln uczniów szkół podstawowych i średnich. Dla zdecydowanej większości tych żaków nowy rok szkolny to czas potężnych wyzwań i sukcesów. Stres związany z edukacją pociech nie omija także rodziców, od których również w tym zakresie wymaga się bardzo dużo – od zaangażowania, wspierania szkolnych inicjatyw, po finansowanie m.in. wycieczek, licznych atrakcji czy dodatkowych lekcji lub zajęć pozalekcyjnych. 

    REKLAMA

    Trolling

    Trolling stanowi obecnie poważne zagrożenie w komunikacji pomiędzy użytkownikami Internetu. Jakie metody obrażania w sieci najczęściej spotykamy i w jaki sposób możemy się przed nimi chronić?

    "Następca tronu Dubaju" oszukał seniora na ponad 70 tys. zł

    Kolejna ofiara oszustwa "na legendę". 76-letni mieszkaniec Krakowa stracił ponad 70 tys. zł. Policja apeluje o rozsądek i zachowanie czujności.

    REKLAMA