Kategorie

Zasiłek pogrzebowy 2015

Aleksandra Pajewska
Zasiłek pogrzebowy 2015/ Fot. Fotolia
Zasiłek pogrzebowy 2015/ Fot. Fotolia
Zasiłek pogrzebowy w 2015 roku będzie przysługiwał także po śmierci dziadków, dzieci w rodzinie zastępczej oraz osób, nad którymi ustanowiono opiekę prawną. Rozszerzony krąg członków rodziny, po śmierci których przysługuje zasiłek pogrzebowy w 2015 roku wynika z projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw, autorstwa MPiPS.

W 2015 roku w zakresie zasad przyznawania zasiłku pogrzebowego wiele się zmieni. Istotna zmiana nastąpi – z inicjatywy resortu pracy – w zakresie kręgu podmiotowego członków rodziny, po śmierci których przysługuje zasiłek pogrzebowy. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje bowiem by zasiłek pogrzebowy przysługiwał także po śmierci:

 • dziadków,
 • dzieci w rodzinie zastępczej oraz
 • osób, nad którymi ustanowiono opiekę prawną.

Zobacz również: Wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego WZÓR

Kiedy przysługiwać będzie zasiłek pogrzebowy w 2015 roku?

Zasiłek pogrzebowy 2015 przysługiwać będzie – tak jak obecnie – w razie śmierci:

 • ubezpieczonego;
 • osoby pobierającej emeryturę lub rentę, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury/renty lecz spełniała warunki do jej uzyskania;
 • członków rodziny wyżej wymienionych osób.

Redakcja poleca: Komplet Podatki - Prawo Pracy i ZUS

Zasiłek pogrzebowy dla członka rodziny

To właśnie tej ostatniej kategorii – członków rodziny – dotyczy zaproponowana przez resort pracy zmiana. Krąg osób – „członków rodziny” został uregulowany w art. 68 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118 ze zm.). Zgodnie z jego treścią członkami rodziny są:

 • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
 • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
 • małżonek (wdowa i wdowiec);
 • rodzice (za rodziców w rozumieniu ustawy uważa się również ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające).

W kwestii osób należących do „członków rodziny” niejednokrotnie wypowiadał się Sąd Najwyższy. Na podstawie orzeczenia z dnia 17 stycznia 2012 roku członkiem rodziny uprawnionym do wystąpienia o przyznanie zasiłku pogrzebowego jest także małżonek pozostający w separacji ze zmarłym (sygn. I UZP 8/11).

Nowela przewiduje rozszerzenie kręgu członków rodziny, po śmierci których przysługuje zasiłek pogrzebowy. Do tego grona dołączą: dziadkowie, dzieci w rodzinie zastępczej oraz osoby, nad którymi ustanowiono opiekę prawną.

Ilość takich przypadków jest niewielka i ma charakter incydentalny. Wskazana wyżej zmiana została zainicjowana przez Pełnomocnika Ministra Sprawiedliwości ds. Konstytucyjnych Praw Rodziny. Konieczność zmian nastąpiła na skutek konkretnego stanu faktycznego. Przyczyną była sytuacja Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, która sprawowała opiekę prawną nad małoletnim dzieckiem. Dziecko zmarło a koszty pogrzebu poniosła Siostra. Obowiązujący wówczas (i obecnie) stan prawny nie dawał podstawy by uzyskała ona zasiłek pogrzebowy.

Zasiłek pogrzebowy po zmarłym członku rodziny

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zasiłek pogrzebowy a koszty pogrzebu

Co do zasady zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Do katalogu tego należą także pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego, pod warunkiem, że pokryły koszty pogrzebu. Co ważne, jeśli koszty pogrzebu zostały poniesione przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, to zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty. Podział ma charakter proporcjonalny do faktycznie poniesionych (i udokumentowanych) kosztów pochówku. Przepisy art. 78-79 ustawy wprowadzają zasadę wypłaty zasiłku pogrzebowego lub zwrotu kosztów pogrzebu w udokumentowanej wysokości – oprócz bliskich – także osobom „obcym", bez jakiegokolwiek ich różnicowania, oraz na rzecz podmiotów wymienionych w art. 78 ust. 2. Powyższe stanowisko przyjął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 grudnia 2010 roku (sygn. I UK 222/10).

Rząd przyjął projekt 30 września 2014 r. Do laski marszałkowskiej wpłynął on 1 października 2014 r., a 3 października 2014 r. został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Pierwsze czytanie odbyło się 9 października 2014 r. Projekt trafił do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 marca 2015 roku.

Polecamy serwis: Zasiłek pogrzebowy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118 ze zm.).

Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw ( z dnia 25 września 2014 r.) w wersji na Radę Ministrów.

Wyrok SN z dnia 17 stycznia 2012 r., sygn. I UZP 8/11.

Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2010 r., sygn. I UK 222/10.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  20 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.