REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek pogrzebowy 2015

Aleksandra Pajewska
Zasiłek pogrzebowy 2015/ Fot. Fotolia
Zasiłek pogrzebowy 2015/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy w 2015 roku będzie przysługiwał także po śmierci dziadków, dzieci w rodzinie zastępczej oraz osób, nad którymi ustanowiono opiekę prawną. Rozszerzony krąg członków rodziny, po śmierci których przysługuje zasiłek pogrzebowy w 2015 roku wynika z projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw, autorstwa MPiPS.

W 2015 roku w zakresie zasad przyznawania zasiłku pogrzebowego wiele się zmieni. Istotna zmiana nastąpi – z inicjatywy resortu pracy – w zakresie kręgu podmiotowego członków rodziny, po śmierci których przysługuje zasiłek pogrzebowy. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej proponuje bowiem by zasiłek pogrzebowy przysługiwał także po śmierci:

REKLAMA

 • dziadków,
 • dzieci w rodzinie zastępczej oraz
 • osób, nad którymi ustanowiono opiekę prawną.

Zobacz również: Wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego WZÓR

Kiedy przysługiwać będzie zasiłek pogrzebowy w 2015 roku?

Zasiłek pogrzebowy 2015 przysługiwać będzie – tak jak obecnie – w razie śmierci:

 • ubezpieczonego;
 • osoby pobierającej emeryturę lub rentę, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury/renty lecz spełniała warunki do jej uzyskania;
 • członków rodziny wyżej wymienionych osób.

Redakcja poleca: Komplet Podatki - Prawo Pracy i ZUS

Zasiłek pogrzebowy dla członka rodziny

To właśnie tej ostatniej kategorii – członków rodziny – dotyczy zaproponowana przez resort pracy zmiana. Krąg osób – „członków rodziny” został uregulowany w art. 68 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118 ze zm.). Zgodnie z jego treścią członkami rodziny są:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
 • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
 • małżonek (wdowa i wdowiec);
 • rodzice (za rodziców w rozumieniu ustawy uważa się również ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające).

REKLAMA

W kwestii osób należących do „członków rodziny” niejednokrotnie wypowiadał się Sąd Najwyższy. Na podstawie orzeczenia z dnia 17 stycznia 2012 roku członkiem rodziny uprawnionym do wystąpienia o przyznanie zasiłku pogrzebowego jest także małżonek pozostający w separacji ze zmarłym (sygn. I UZP 8/11).

Nowela przewiduje rozszerzenie kręgu członków rodziny, po śmierci których przysługuje zasiłek pogrzebowy. Do tego grona dołączą: dziadkowie, dzieci w rodzinie zastępczej oraz osoby, nad którymi ustanowiono opiekę prawną.

Ilość takich przypadków jest niewielka i ma charakter incydentalny. Wskazana wyżej zmiana została zainicjowana przez Pełnomocnika Ministra Sprawiedliwości ds. Konstytucyjnych Praw Rodziny. Konieczność zmian nastąpiła na skutek konkretnego stanu faktycznego. Przyczyną była sytuacja Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, która sprawowała opiekę prawną nad małoletnim dzieckiem. Dziecko zmarło a koszty pogrzebu poniosła Siostra. Obowiązujący wówczas (i obecnie) stan prawny nie dawał podstawy by uzyskała ona zasiłek pogrzebowy.

Zasiłek pogrzebowy po zmarłym członku rodziny

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zasiłek pogrzebowy a koszty pogrzebu

REKLAMA

Co do zasady zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Do katalogu tego należą także pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna kościoła lub związku wyznaniowego, pod warunkiem, że pokryły koszty pogrzebu. Co ważne, jeśli koszty pogrzebu zostały poniesione przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, to zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty. Podział ma charakter proporcjonalny do faktycznie poniesionych (i udokumentowanych) kosztów pochówku. Przepisy art. 78-79 ustawy wprowadzają zasadę wypłaty zasiłku pogrzebowego lub zwrotu kosztów pogrzebu w udokumentowanej wysokości – oprócz bliskich – także osobom „obcym", bez jakiegokolwiek ich różnicowania, oraz na rzecz podmiotów wymienionych w art. 78 ust. 2. Powyższe stanowisko przyjął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 grudnia 2010 roku (sygn. I UK 222/10).

Rząd przyjął projekt 30 września 2014 r. Do laski marszałkowskiej wpłynął on 1 października 2014 r., a 3 października 2014 r. został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Pierwsze czytanie odbyło się 9 października 2014 r. Projekt trafił do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 marca 2015 roku.

Polecamy serwis: Zasiłek pogrzebowy

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118 ze zm.).

Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw ( z dnia 25 września 2014 r.) w wersji na Radę Ministrów.

Wyrok SN z dnia 17 stycznia 2012 r., sygn. I UZP 8/11.

Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2010 r., sygn. I UK 222/10.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nagrywanie rozmów przychodzących za zgodą dzwoniących petentów. UODO twierdzi, że praktyka nagrywania rozmów jest bezpodstawna

  UODO zabiera głos w sprawie nagrywania rozmów telefonicznych z interesantami. Czy urzędy będą zmuszone zmienić swoje praktyki? 

  30 proc. podwyżki dla nauczycieli od stycznia 2024 r. Deklaracja podwyżek w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów

  Deklaracja 30 proc. podwyżek dla nauczycieli od nowego roku w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów wygłoszona. Jak powiedział D. Tusk: nowy rok zacznie się od 30 proc. podwyżek dla nauczycieli; na razie bez zwiększenia kwoty wolnej.

  In vitro finansowane z budżetu państwa w 2024 r.? Senat jest za.

  W dniu dzisiejszym (red. 8 grudnia 2023 r.) Senat opowiedział się za finansowaniem in vitro z budżetu państwa. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych już niedługo.

  Zmieniony plan KPO Polski zatwierdzony

  Ministrowie finansów UE zatwierdzili zmieniony plan KPO Polski - podało stałe przedstawicielstwo RP przy UE.

  REKLAMA

  Wypłaty emerytur i rent w grudniu. O czym powinni wiedzieć seniorzy?

  Czy ZUS wypłaci emerytury i renty przed świętami? Kto dostanie podwójny przelew z ZUS? Co z dorabiającymi seniorami? Oto najważniejsze informacje.

  Matura próbna z języka angielskiego 2023/2024. Arkusz egzaminacyjny z odpowiedziami i komentarz eksperta

  8 grudnia odbyła się matura próbna z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Egzamin nie był obowiązkowy, a jego celem było sprawdzenie poziomu wiedzy uczniów przed egzaminem właściwym. Czy był trudniejszy niż majowa matura? Mamy komentarz eksperta.

  Emerytury stażowe. Do Sejmu wpłynął rządowy projekt

  Rządowy projekt zakłada, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

  Pracownicy 50+ nie potrafią obsłużyć komputera i chodzą na L4? Jakie stereotypy krążą o tej grupie wiekowej na rynku pracy?

  Społeczeństwo się starzeje, więc na ryku pracy przybywa osób w wieku 50+. Niestety da się zaobserwować nadal obecne zjawisko ageizmu i wciąż wielu pracodawców woli zatrudniać młodsze osoby. Czy założenie własnej działalności gospodarczej po pięćdziesiątce to rozwiązanie? Dla wielu tak. Według danych CEIDG w 2022 roku powstało ich ponad 35 tys. 

  REKLAMA

  Kupujesz śledzia na Wigilię. A sprawdziłeś, czy ma niebieski certyfikat MSC? Karp powinien mieć zielony certyfikat ASC

  Kupując śledzia (także inną rybę) na wigilijny stół, warto wcześniej sprawdzić, czy ma ona certyfikat MSC - co oznacza, że pochodzi ona z tzw. zrównoważonych połowów. Dlaczego to ważne? Nadmierne, niekontrolowane połowy ryb powodują, że wiele gatunków (np. śledź) zmniejsza co roku swoją liczebność. Okazuje się, że brak odpowiedzialnych działań co do zarządzania rybołówstwem doprowadził do sytuacji, że ważne łowiska śledzi straciły certyfikaty MSC.

  11 grudnia w Sejmie. "Demokratycznych emocji nie zabraknie"

  11 grudnia w Sejmie. "Zarządzam przerwę w posiedzeniu do dnia 11 grudnia 2023 r. do godz. 10. (…) Demokratycznych emocji z pewnością nie zabraknie. Ważne dni dla Polskiej demokracji" – powiedział ogłaszając przerwę marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

  REKLAMA