REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie na rozwój prowadzonej działalności gospodarczej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza
Szymon Nawrat
Patrycja Ryś
Dofinansowanie dla działalności gospodarczej./ Fot. Fotolia
Dofinansowanie dla działalności gospodarczej./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą indywidualną działalność gospodarczą bądź są wspólnikami spółek cywilnych, osobowych lub kapitałowych, mogą ubiegać się o unijne dotacje na inwestycje związane z rozwojem przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Przedmiotowe wsparcie jest udzielane w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (dalej jako: RPO) - przy mniejszych projektach oraz Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) - przy większych przedsięwzięciach. Po konsultacjach z Komisją Europejską, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowało dokument Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia na lata 2007-2013 (NSRO), który został przygotowany zgodnie z wymogami art. 27 Rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006 r. ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Spójności i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1260/1999 (rozporządzenie Rady nr 1083/2006).

REKLAMA

Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia (NSPRO) na lata 2007-2013 zakładają, iż Polska, w ramach istniejącego podziału administracyjnego na województwa, stworzy szesnaście RPO, odpowiadających potrzebom i możliwościom poszczególnych regionów. Obsługą każdego z Programów zajmuje się właściwy Urząd Wojewódzki, który ustala terminy naborów wniosków, wielkość dotacji, kryteria oceny wniosków etc. Przykładowo dla województwa mazowieckiego, szczegółowy opis procedury przyjmowania i rozpatrywania wniosków, znajduje się na stronie internetowej: rpo.mazowia.eu. Posługując się przykładem Województwa Mazowieckiego, wymaga podkreślenia, iż Regionalny Program Operacyjny na 2007–2013 (RPO WM), jest głównym instrumentem służącym realizacji celów strategii jego Rozwoju, a za jego opracowanie odpowiedzialny jest Zarząd Województwa, który pełni funkcję Instytucji Zarządzającej Programem.

Zobacz również serwis: Fundusze unijne

REKLAMA

O dofinansowanie w ramach obowiązujących Programów, mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorcy, mali lub średni przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą i posiadający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w przypadku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną - miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, współpracujący na zasadzie zawartych umów z co najmniej dwoma innymi przedsiębiorcami oraz planujący współpracę biznesową w oparciu o rozwiązania elektroniczne.

Niezbędnym do wszczęcia procedury jest złożenie wniosku przez osobę ubiegającą się o unijne wsparcie, wraz z stosownymi załącznikami w postaci: danych dotyczących przedsiębiorstwa (m.in. dokumentacji ewidencyjnej: KRS, CEIDG, dotyczącej kondycji finansowej, otrzymanej uprzednio pomocy), opisu dotychczasowej działalności, uzasadnienia dla przedsięwziętego projektu (w tym m.in. mapy, szkice lokalizacyjne projektu, dokumentacja techniczna, potwierdzenia uprawnień właścicielskich do gruntu, na którym projekt ma być realizowany), harmonogramu działań oraz kosztorysu. W zależności od wyboru konkretnego Działania – zdarza się, iż w przedmiotowych kryteriach znajduje się wymóg wykazania innowacyjności projektu czy tez stworzenie nowych miejsc pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wszczęciu procedury – następuje formalna i merytoryczna ocena wniosku. Zawiera ona m.in. ocenę wszystkich wymaganych przepisami wymogów, poczynając od dochowania terminu na złożenie wniosku i sprawdzenia kompletności złożonej dokumentacji, na merytorycznej ocenie kończąc. Badanie merytoryczne wniosku, odbywa się pod kątem celowości, racjonalności i konieczności ubiegania się o przedmiotowe wsparcie przez przedsiębiorcę.

Zobacz również: Jak pozyskiwać fundusze europejskie, czyli regionalne programy operacyjne w praktyce


Należy zdawać sobie sprawę, iż ocena wniosku trwa około 3 miesięcy. Po upływie tego terminu ogłaszana jest lista rankingowa z wykazem przedsiębiorstw, które następnie są zapraszane do podpisania umowy o dofinansowanie. Na tym jednak udział przedsiębiorcy się nie kończy, gdyż po otrzymaniu przedmiotowego wsparcia, beneficjent musi sporządzać stosowne sprawozdania finansowe z przebiegu realizacji inwestycji, a także mieć na uwadze możliwość przeprowadzenia kontroli wszystkich dokumentów dołączonych do Wniosku o płatność, m.in. poświadczających poniesione wydatki. Jednakże, w przypadku niektórych działań, ze względu na charakter i liczbę realizowanych projektów, dopuszcza się możliwość weryfikacji wybranych dokumentów poświadczających wydatki ujęte w danym Wniosku o płatność.

Po pozytywnej weryfikacji Wniosku o płatność (a w przypadku wniosku końcowego także po pozytywnym wyniku kontroli na zakończenie realizacji projektu, o ile projekt ten znalazł się w planie kontroli) następuje refundacja wydatków poniesionych przez beneficjenta z publicznych środków wspólnotowych lub innych środków publicznych na podstawie Umowy o dofinansowanie.

Najistotniejszym w omawianym zakresie jest zatem, iż unijna pomoc opiera się na refundacji już poniesionych kosztów. Wysokość udzielanej dotacji zależy od województwa (miejsca realizacji projektu) oraz od wielkości przedsiębiorstwa wnioskodawcy. Najczęściej spotykana minimalna wartość projektu to kilkadziesiąt tysięcy złotych, a maksymalna to około 8 mln zł.

Pomoc ze środków unijnych na rozwój przedsiębiorstwa, odgrywa coraz większą rolę, trzeba natomiast pamiętać, że uwagi na ograniczenia czasowe dofinansowania, nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku. Dzięki omawianemu wsparciu, przedsiębiorcy mogą zyskać nie tylko refundację kosztów ponoszonych w związku z prowadzoną działalnością, ale również istotnie wzmocnić pozycję swojej firmy na rynku, poprzez wprowadzenie działań innowacyjnych, na które nie byłoby ich stać bez unijnej dotacji, a które mogą zaprocentować w przyszłości.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Notka o autorach:

Szymon Nawrat – prawnik, aplikant radcowski w Kancelarii Prawniczej R.Olszewski, J.Tokarski i Wspólnicy. Doradza klientom Kancelarii w zakresie prawa cywilnego, handlowego, ochrony konkurencji i konsumentów.

Patrycja Ryś – prawnik, aplikant adwokacki w Kancelarii Prawniczej R.Olszewski, J.Tokarski i Wspólnicy, uczestniczy w obsłudze prawnej świadczonej na rzecz klientów Kancelarii.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Trzy słabe punkty świadczenia wspierającego: 1) świadczenie pielęgnacyjne, 2) składki dla opiekunka i 3) zasiłek dla byłego opiekuna

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

REKLAMA

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

REKLAMA

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

REKLAMA