reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Czy istnieje umowa najmu wirtualnego biura

Czy istnieje umowa najmu wirtualnego biura

Zapotrzebowania związane z najmem na przestrzeni lat ulegają radykalnym zmianą. Z tego też powodu tworzą się nowe możliwości najmu np. wirtualne biuro, które stanowi węższy lub szerszy pakiet usług związanych z ulokowaniem siedziby przedsiębiorstwa.

Cechy charakterystyczne wirtualnego biura

Wirtualne biuro w najwęższym wydaniu polega na udostępnieniu danych adresowych tj. miasto, ulica oraz numer lokalu, które są niezbędne przed wszystkim do rejestracji przedsiębiorstwa z możliwością posługiwania się tym adresem w obrocie gospodarczym i prawnym. Czasami także dołączone są do danych podstawowych pakiety usług np. możliwość korzystania recepcji, faksu i odrębnego numeru telefonu, skrzynki pocztowej, możliwość otrzymania poczty za pośrednictwem biura.

Warto wiedzieć o tym, że istnieją także szersze pakiety usług, jak: odpowiadanie na telefony klientów, odpowiadanie na pocztę e-mailową i tradycyjną, niekiedy pisanie pism, korzystanie z obsługi prawnej.

Jakie korzyści może czerpać najemca z posiadania wirtualnego biura?

Wirtualne biura przeważnie są zakładane pod tzn. „dobrym adresem”. Najemca czerpie z tego tytułu korzyści, które polegają na tym, że pomimo iż nie potrzebuje pomieszczenia do wykonywania swojej działalności, dysponuje siedzibą przedsiębiorstwa za stosunkowo niewielką opłatą.

Zobacz również serwis: Najem

Idea stworzenia wirtualnego biura jest przeznaczona dla osób, które chcą zaoszczędzić na kosztach biura, którego nie potrzebują, oraz na kosztach obsługi biurowej – ze względu na zakres wykonywanej działalności. Zaleca się ten pomysł także osobom, które:

- dopiero rozpoczynają działalność biznesową i nie dysponują dużymi środkami,
- prowadzą usługi na niewielką skalę,
- zamierzają przystosować nowe usługi,
- zamierzają świadczyć w przyszłości,
- chcą prowadzić działalność w obcym państwie,
- chcą mieć adres w dobrej dzielnicy, a nie stać ich na wynajęcie biura w prestiżowej lokalizacji.

Wynajmujący wirtualne biuro nie oferuje samego biura, lecz jedynie umożliwiają korzystanie z sali konferencyjnej lub innych pomieszczeń, czy tez biurka z komputerem – choć nie jest to konieczny warunek umowy.

Czy świadczenie usług wirtualnego biura spełnia przesłanki umowy najmu lokalu?

Umowa o wirtualne biuro może być umową najmu, przechowywania lub świadczenia usług, w zależności od treści owej umowy np. najem skrzynki pocztowej – przy czym zbliża się to bardziej do wynajmu rzeczy niż lokalu, w powiązaniu z możliwością wykorzystania adresu, a nie samego adresu skrzynki pocztowej. 

Zobacz również: Najem w ogólności

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Groński

Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama