reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Postępowanie w sprawie o wykreślenie oraz wykluczenie członka spółdzielni

Postępowanie w sprawie o wykreślenie oraz wykluczenie członka spółdzielni

Wykreślenie oraz wykluczenie członka spółdzielni odbywa się zgodnie z przepisami ustawy prawo spółdzielcze. Po ustaniu członkostwa następuje wykreślenie z rejestru.

Stosunek członkostwa w spółdzielni może ustać zgodnie z przepisami ustawy prawo spółdzielcze. Sytuacje mogące doprowadzić do wykreślenia tworzą zamkniętą listę przyczyn mogących wywołać taki skutek prawny. Zarząd spółdzielni na mocy art. 30 ustawy prowadzi rejestr jej członków. Po ustaniu członkostwa następuje wykreślenie z rejestru.

Wystąpienie za wypowiedzeniem

Członek spółdzielni może wystąpić z niej dokonując wypowiedzenia. Wypowiedzenie musi przyjąć  formę pisemną. Termin i okres wypowiedzenia określa statut spółdzielni. Za datę wystąpienia uważa się następny dzień po upływie okresu wypowiedzenia.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Wykluczenie lub wykreślenie członka ze spółdzielni

Wykluczenie członka ze spółdzielni jest formą rozwiązania stosunku członkostwa. Następuje ono gdy z winy członka umyślnej, bądź rażącego niedbalstwa nie da się pogodzić dalszego pozostawania w spółdzielni z postawieniami statutu bądź dobrymi obyczajami. Przez rażące niedbalstwo należy rozumieć sytuacje w której członek dopuszcza się czynu, którego stopień naganności drastycznie odbiega od modelu zachowania się w danych warunkach. Wykreśleniu podlega także członek nie wykonujący obowiązków nałożonych na niego przez statut, nawet jeśli nie wykonuje tych obowiązków z przyczyn nie związanych z jego winą np. choroba, choroba psychiczna, nieobecność w kraju z powodu wyjazdu w delegację. Decyzję o wykreśleniu lub wykluczeniu podejmuje właściwy organ zgodnie z statutem spółdzielni. Przed wydaniem decyzji właściwy organ spółdzielni ma obowiązek wysłuchania zainteresowanej strony. Organem właściwym może być rada nadzorcza lub walne zgromadzenie członków spółdzielni w zależności od postanowień statutu. Decyzja organu ma formę uchwały, do której  powinno być dołączone uzasadnienie zawierające motywy, którymi kierował się organ przy podejmowaniu decyzji. Organ ma obowiązek powiadomienia zainteresowanej strony o podjęciu takiej decyzji w terminie dwóch tygodni poprzez przesłanie jej uchwały wraz z uzasadnieniem. Zawiadomienie zwrócone z powodu niezgłoszenia przez członka zmiany podanego przez niego adresu traktuje się na równi z doręczeniem.

Środki odwoławcze w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym i sądowym

  1. Jeżeli właściwym organem jest rada nadzorcza, osoba zainteresowana ma prawo:
  1. odwołać się od uchwały o wykluczeniu albo wykreśleniu do walnego zgromadzenia, w terminie określonym w statucie,
  2. zaskarżyć uchwałę rady nadzorczej do sądu w terminie sześciu tygodni od dnia doręczenia członkowi uchwały z uzasadnieniem.
reklama

Czytaj także

Ekspert:

Robert Pakla

doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, ekspert ds. Regulacji Nadzorczych i ALM w Alior Bank SA.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

 Postępowanie wewnątrzspółdzielcze.  /fot. Fotolia
Postępowanie wewnątrzspółdzielcze. /fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

OMEGA Kancelarie Prawne

Ekspert w dziedzinie ubezpieczeń i odszkodowań

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama