REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Postępowanie w sprawie o wykreślenie oraz wykluczenie członka spółdzielni

Robert Pakla
doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, ekspert ds. Regulacji Nadzorczych i ALM w Alior Bank SA.
 Postępowanie wewnątrzspółdzielcze. /fot. Fotolia
Postępowanie wewnątrzspółdzielcze. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wykreślenie oraz wykluczenie członka spółdzielni odbywa się zgodnie z przepisami ustawy prawo spółdzielcze. Po ustaniu członkostwa następuje wykreślenie z rejestru.

Stosunek członkostwa w spółdzielni może ustać zgodnie z przepisami ustawy prawo spółdzielcze. Sytuacje mogące doprowadzić do wykreślenia tworzą zamkniętą listę przyczyn mogących wywołać taki skutek prawny. Zarząd spółdzielni na mocy art. 30 ustawy prowadzi rejestr jej członków. Po ustaniu członkostwa następuje wykreślenie z rejestru.

REKLAMA

Wystąpienie za wypowiedzeniem

Członek spółdzielni może wystąpić z niej dokonując wypowiedzenia. Wypowiedzenie musi przyjąć  formę pisemną. Termin i okres wypowiedzenia określa statut spółdzielni. Za datę wystąpienia uważa się następny dzień po upływie okresu wypowiedzenia.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Wykluczenie lub wykreślenie członka ze spółdzielni

Wykluczenie członka ze spółdzielni jest formą rozwiązania stosunku członkostwa. Następuje ono gdy z winy członka umyślnej, bądź rażącego niedbalstwa nie da się pogodzić dalszego pozostawania w spółdzielni z postawieniami statutu bądź dobrymi obyczajami. Przez rażące niedbalstwo należy rozumieć sytuacje w której członek dopuszcza się czynu, którego stopień naganności drastycznie odbiega od modelu zachowania się w danych warunkach. Wykreśleniu podlega także członek nie wykonujący obowiązków nałożonych na niego przez statut, nawet jeśli nie wykonuje tych obowiązków z przyczyn nie związanych z jego winą np. choroba, choroba psychiczna, nieobecność w kraju z powodu wyjazdu w delegację. Decyzję o wykreśleniu lub wykluczeniu podejmuje właściwy organ zgodnie z statutem spółdzielni. Przed wydaniem decyzji właściwy organ spółdzielni ma obowiązek wysłuchania zainteresowanej strony. Organem właściwym może być rada nadzorcza lub walne zgromadzenie członków spółdzielni w zależności od postanowień statutu. Decyzja organu ma formę uchwały, do której  powinno być dołączone uzasadnienie zawierające motywy, którymi kierował się organ przy podejmowaniu decyzji. Organ ma obowiązek powiadomienia zainteresowanej strony o podjęciu takiej decyzji w terminie dwóch tygodni poprzez przesłanie jej uchwały wraz z uzasadnieniem. Zawiadomienie zwrócone z powodu niezgłoszenia przez członka zmiany podanego przez niego adresu traktuje się na równi z doręczeniem.

Środki odwoławcze w postępowaniu wewnątrzspółdzielczym i sądowym

 1. Jeżeli właściwym organem jest rada nadzorcza, osoba zainteresowana ma prawo:
 1. odwołać się od uchwały o wykluczeniu albo wykreśleniu do walnego zgromadzenia, w terminie określonym w statucie,
 2. zaskarżyć uchwałę rady nadzorczej do sądu w terminie sześciu tygodni od dnia doręczenia członkowi uchwały z uzasadnieniem.

W wypadku bezskutecznego upływu terminu do wniesienia odwołania od decyzji rady nadzorczej termin zaskarżenia do sądu biegnie od dnia, w którym odwołanie do walnego zgromadzenia powinno być najpóźniej rozpoznane. Jeżeli skutecznie wniesiono odwołanie do walnego zgromadzenia spółdzielni, członek zainteresowany ma prawo być obecny przy rozpatrywaniu odwołania i popierać je. Do wniesienia odwołania i możliwości popierania go stosuje się przepisy statut o postępowaniu wewnątrzspółdzielczym. Jeżeli statut nie przewiduje postępowania wewnątrzspółdzielczego, termin do wniesienia odwołania wynosi miesiąc od dnia doręczenia zawiadomienia o wykluczeniu albo wykreśleniu wraz z uzasadnieniem. Odwołanie powinno być rozpatrzone na najbliższym walnym zgromadzeniu, nie później jednak niż w ciągu dwunastu miesięcy od dnia wniesienia odwołania. Odwołujący się członek spółdzielni powinien być zawiadomiony o terminie walnego zgromadzenia co najmniej trzy tygodnie przed tym terminem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. Jeżeli właściwym organem jest walne zgromadzenie osoba zainteresowana ma prawo zaskarżyć uchwałę do sądu na podstawie jej sprzeczności ze statutem, dobrymi obyczajami lub godzeniu w interesy członka spółdzielni albo też gdy uchwała ma na celu pokrzywdzenie członka spółdzielni. Powództwo może być wytoczone jedynie przez wykluczonego lub wykreślonego. Powództwo o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia powinno być wniesione w ciągu sześciu tygodni od dnia zawiadomienia zainteresowanego członka o tej uchwale. Sąd może jednak nie uwzględnić upływu terminu jeżeli utrzymanie uchwały walnego zgromadzenia w mocy wywołałoby dla członka szczególnie dotkliwe skutki, a opóźnienie w zaskarżeniu tej uchwały jest usprawiedliwione wyjątkowymi okolicznościami i nie jest nadmierne. Orzeczenie sądu ma moc prawną, która wiąże organy spółdzielni i może ustalić nieważność lub nieistnienie uchwały.

Należy pamiętać, że właściwym sądem do wydania orzeczenia będzie sąd cywilny okręgowy na podstawie art. 17 ust. 41 Kodeksu Postępowania Cywilnego.

Zobacz: Postępowanie wewnątrzspółdzielcze

Skuteczność wykreślenia lub wykluczenia

Decyzja staje się skuteczna i wiążąca z chwilą:

 1. bezskutecznego upływu terminu do zaskarżenia do sądu uchwały rady nadzorczej, chyba że członek przed upływem tego terminu wniósł odwołanie od uchwały rady do walnego zgromadzenia;
 2. bezskutecznego upływu terminu do wniesienia do walnego zgromadzenia odwołania od uchwały rady nadzorczej, jeżeli termin ten jest dłuższy od terminu do zaskarżenia do sądu uchwały rady;
 3. bezskutecznego upływu terminu do zaskarżenia do sądu uchwały walnego zgromadzenia;
 4. prawomocnego oddalenia przez sąd powództwa o uchylenie uchwały rady nadzorczej albo walnego zgromadzenia.

Postępowanie w sprawie członka zmarłego oraz osoby prawnej, której byt prawny ustał

Członka zmarłego wykreśla się z rejestru członków, ze skutkiem od dnia w którym nastąpiła śmierć. Osoba prawna zostaje wykreślona z dniem jej ustania. Jeżeli zmarły członek pozostawił więcej niż jednego spadkobiercę, wówczas powinni oni ustanowić wspólnego pełnomocnika lub wskazać zarządcę ustanowionego przez sąd.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe stawki: od 1140 zł do 6200 zł w I kategorii zaszeregowania. I od 2830 zł do 11420 zł w XXI kategorii zaszeregowania [Tabela]

  Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek. Pomimo publikacji w połowie marca 2024 r. wchodzą w życie od 1 stycznia 2024 r.

  "Białe misie" na Krupówkach działają legalnie. Komendant straży miejskiej w Zakopanem: prowadzą zbiórki charytatywne

  Od 2016 r. w Zakopanem funkcjonuje tzw. Park Kulturowy w obrębie Krupówek, którego celem miała być zmiana wizerunku słynnego deptaka. Z ulicy nie zniknął jednak handel obnośny ani "przebierańcy" nagabujący na zrobienie zdjęcia. Komendant straży miejskiej Marek Trzaskoś twierdzi, że nic nie da się zrobić, bo działają oni legalnie, prowadząc zgłoszone zbiórki charytatywne.

  Rzecznik Praw Obywatelskich broni prawa dziennikarzy TV Republika udziału w konferencjach prasowych rządu. Ministerstwa nie mają prawa do oceny działalności nadawców i sankcji wobec nich

  Pod koniec stycznia 2024 r. dziennikarze Telewizji Republika nie zostali wpuszczeni na konferencje prasowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministra Sprawiedliwości. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że żaden przepis prawa nie przyznaje  organom administracji rządowej, w tym MKiDN, kompetencji do oceny działalności i ewentualnego stosowania sankcji wobec nadawców. Kompetencję tę ma Przewodniczący KRRiT.

  MSWiA: Wypłaty dodatków jeszcze w marcu. Trzy rozporządzenia o podwyżkach dodatków u policjantów, strażaków, SG i SOP w "szybkiej publikacji"

  Według planu podwyżki dodatków podległych MSWiA służb zostaną wypłacone jeszcze w marcu 2024 r. W "toku" Projekty nowelizacji rozporządzeń dotyczących uposażeń policjantów, strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa i Straży Granicznej.

  REKLAMA

  Zasiłek pielęgnacyjny 2024

  Zasiłek pielęgnacyjny w 2024 roku czeka weryfikacja. Ile wynosi zasiłek dla osoby niepełnosprawnej lub po 75 roku życia i czy wzrośnie w tym roku? Dla kogo dokładnie przewidziane jest to świadczenie? Gdzie złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny i jakie dokumenty załączyć?

  Podwyżka w przedszkolach. Zapłacisz 86,4 zł za 60 godzin płatnej opieki nad dzieckiem

  Bez zmian 5h darmowej opieki. Ale podwyżka płatnych godzin opieki nad dzieckiem w przedszkolu powyżej tego limitu. Od 1 września 2024 r. 

  5 mld złotych na asystencję osobistą osób z niepełnosprawnościami. Usługa dostępna w każdym powiecie dla osób powyżej 18 lat.

  5 mld zł rocznie będzie potrzebnych na asystencję osobistą osób z niepełnosprawnościami. Prezydencki projekt ustawy przewiduje dostępność usługi w każdym powiecie dla osób z niepełnosprawnościami powyżej 18 lat.

  Stosunki Polski i Ukrainy. Zwiększyła się liczba przestępstw. Jest projekt zmian w ustawie.

  Skala kontaktów polsko-ukraińskich wzrasta. Zwiększyła się liczba przestępstw popełnianych przez obywateli jednego państwa przebywających czasowo na terytorium drugiego. Powstanie mechanizm prawny współdziałania Polski i Ukrainy w zakresie przekazywania wykonania orzeczeń wydanych przez sądy

  REKLAMA

  Przywracanie praworządności w Polsce. Rozszerzenie pojęcia "zbrodnia". Minister Sprawiedliwości spotkał się z Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy [komunikat]

  Minister Sprawiedliwości, Adama Bodnar, spotkał się z Bjornem Bergem – Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy. Rozmawiali o przywróceniu praworządności w Polsce, ale też o rozszerzeniu pojęcia „zbrodnia”.

  Ponieśliście straty wskutek phisingu. Kto odpowiada za szkody, gdzie i jak domagać się rekompensaty poniesionych strat

  Problem ze stratami poniesionymi wskutek phishingu polega na tym, że o stratach dowiadujemy się zazwyczaj dopiero wtedy gdy oszust ulotnił się już z naszymi pieniędzmi. Czy to oznacza, że jesteśmy na z góry przegranej pozycji?

  REKLAMA