| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Postępowanie w sprawie przyjęcia do spółdzielni

Postępowanie w sprawie przyjęcia do spółdzielni

Postępowanie w sprawie przystąpienia do spółdzielni następuje na wniosek osoby zainteresowanej skierowany do odpowiedniego organu spółdzielni. Na ogół wniosek taki kierowany jest do zarządu spółdzielni lub walnego zgromadzenia jego członków.

O przyjęciu nowego członka w poczet spółdzielni decyduje na ogół walne zgromadzenie spółdzielni, jeżeli jest inaczej to odpowiedni organ odwoławczy wyznacza statut spółdzielni. Członkami spółdzielni mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne o ile statut spółdzielni nie stanowi inaczej (art. 15 § 4 PrSpółdz). Warunkiem przyjęcia w poczet członków spółdzielni jest złożenie deklaracji w formie pisemnej (ad solemnitatem).  Deklaracja powinna zawierać jego imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania, a jeżeli przystępujący jest osobą prawną - jej nazwę i siedzibę, ilość zadeklarowanych udziałów, dane dotyczące wkładów, jeżeli statut ich wnoszenie przewiduje, a także inne dane przewidziane w statucie (art. 16 PrSpółdz). Założyciele spółdzielni stają się jej członkami z chwilą zarejestrowania spółdzielni. Najczęstszym sposobem nabycia członkostwa jest przyjęcie nowego członka przez organy spółdzielni. Stosunek członkostwa w spółdzielni ma charakter umowy cywilnoprawnej, ponieważ strony – spółdzielnia i nowy członek zawierają między sobą umowę wstąpienia.

Informacje wstępne

Spółdzielnia liczy co najmniej 10 członków. Członkiem spółdzielni może być każda osoba fizyczna o pełnej zdolności do czynności prawnych, o ile odpowiada wymaganiom określonym w statucie. Odpowiednie ustawy o specyficznych rodzajach spółdzielni określają wyjątki w tym zakresie. Wymóg pełnej zdolności do czynności prawnych wyklucza zatem osoby ubezwłasnowolnione i niepełnoletnie z możliwości ubiegania się o członkostwo w spółdzielni. Statut spółdzielni może określić jednak od tej zasady wyjątki. Nie mogą one być członkami organów spółdzielni, a w walnym zgromadzeniu biorą udział przez swoich przedstawicieli. Członkami spółdzielni mogą być też osoby prawne, o ile statut nie określa inaczej tego zagadnienia. Jeżeli członkami spółdzielni  są wyłącznie osoby prawne, muszą występować w liczbie co najmniej 3. Taki zapis zawarty w ustawie prawo spółdzielcze pozwala na tworzenie spółdzielni, której członkami są zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne.

Zobacz: Regulacja spółdzielni mieszkaniowych

Wszczęcie postępowania      

Postępowanie w sprawie przystąpienia do spółdzielni następuje na wniosek osoby zainteresowanej skierowany do odpowiedniego organu spółdzielni, na ogół wniosek taki kierowany jest do zarządu spółdzielni lub walnego zgromadzenia jego członków. Nie istnieje potrzeba składania deklaracji członkowskiej w formie szczególnej. Potrzebna jest jedynie forma pisemna, która jest formą obligatoryjną.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »