REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Postępowanie w sprawie przyjęcia do spółdzielni

Robert Pakla
doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II, ekspert ds. Regulacji Nadzorczych i ALM w Alior Bank SA.
Przyjęcie do spółdzielni. /Fot. Fotolia
Przyjęcie do spółdzielni. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie w sprawie przystąpienia do spółdzielni następuje na wniosek osoby zainteresowanej skierowany do odpowiedniego organu spółdzielni. Na ogół wniosek taki kierowany jest do zarządu spółdzielni lub walnego zgromadzenia jego członków.

O przyjęciu nowego członka w poczet spółdzielni decyduje na ogół walne zgromadzenie spółdzielni, jeżeli jest inaczej to odpowiedni organ odwoławczy wyznacza statut spółdzielni. Członkami spółdzielni mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne o ile statut spółdzielni nie stanowi inaczej (art. 15 § 4 PrSpółdz). Warunkiem przyjęcia w poczet członków spółdzielni jest złożenie deklaracji w formie pisemnej (ad solemnitatem).  Deklaracja powinna zawierać jego imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania, a jeżeli przystępujący jest osobą prawną - jej nazwę i siedzibę, ilość zadeklarowanych udziałów, dane dotyczące wkładów, jeżeli statut ich wnoszenie przewiduje, a także inne dane przewidziane w statucie (art. 16 PrSpółdz). Założyciele spółdzielni stają się jej członkami z chwilą zarejestrowania spółdzielni. Najczęstszym sposobem nabycia członkostwa jest przyjęcie nowego członka przez organy spółdzielni. Stosunek członkostwa w spółdzielni ma charakter umowy cywilnoprawnej, ponieważ strony – spółdzielnia i nowy członek zawierają między sobą umowę wstąpienia.

REKLAMA

Informacje wstępne

Spółdzielnia liczy co najmniej 10 członków. Członkiem spółdzielni może być każda osoba fizyczna o pełnej zdolności do czynności prawnych, o ile odpowiada wymaganiom określonym w statucie. Odpowiednie ustawy o specyficznych rodzajach spółdzielni określają wyjątki w tym zakresie. Wymóg pełnej zdolności do czynności prawnych wyklucza zatem osoby ubezwłasnowolnione i niepełnoletnie z możliwości ubiegania się o członkostwo w spółdzielni. Statut spółdzielni może określić jednak od tej zasady wyjątki. Nie mogą one być członkami organów spółdzielni, a w walnym zgromadzeniu biorą udział przez swoich przedstawicieli. Członkami spółdzielni mogą być też osoby prawne, o ile statut nie określa inaczej tego zagadnienia. Jeżeli członkami spółdzielni  są wyłącznie osoby prawne, muszą występować w liczbie co najmniej 3. Taki zapis zawarty w ustawie prawo spółdzielcze pozwala na tworzenie spółdzielni, której członkami są zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne.

Zobacz: Regulacja spółdzielni mieszkaniowych

Wszczęcie postępowania      

Postępowanie w sprawie przystąpienia do spółdzielni następuje na wniosek osoby zainteresowanej skierowany do odpowiedniego organu spółdzielni, na ogół wniosek taki kierowany jest do zarządu spółdzielni lub walnego zgromadzenia jego członków. Nie istnieje potrzeba składania deklaracji członkowskiej w formie szczególnej. Potrzebna jest jedynie forma pisemna, która jest formą obligatoryjną.

Deklaracja powinna zawierać :

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. Imię i nazwisko;
 2. Miejsce zamieszkania, lub adres siedziby osoby prawnej;
 3. Ilość zadeklarowanych udziałów lub wartość wkładu (Każdy z członków spółdzielni jest zobowiązany do zadeklarowania chociaż jednego udziału, chyba że statut spółdzielni stanowi inaczej. Może też istnieć potrzeba wniesienia wkładu np. rzeczowego (maszyny, grunt), lub pieniężnego.);
 4. Dane dotyczące wkładów;
 5. Inne informacje przewidziane w statucie.

Forma pisemna jest również wymagana dla wszelkich zmian w deklaracji członkowskiej.

Członek spółdzielni powinien wskazać w deklaracji lub innym pisemnym oświadczeniu osobę, której spółdzielnia jest zobowiązana wypłacić udziały, po jego śmierci. Prawo z tego tyłu nie należy do spadku.

Innym sposobem przystąpienia do spółdzielni jest udział w jej powstaniu. Założyciele spółdzielni z mocy prawa stają się jej członkami z chwilą zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zobacz serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Przebieg postępowania

Po złożeniu wniosku następuje jego rozpatrzenie przez odpowiedni organ spółdzielni. Uchwała w sprawie przyjęcia do spółdzielni jest podejmowana w ciągu miesiąca od daty złożenia wniosku, chyba że statut stanowi inaczej. O uchwale ustanawiającej przyjęcie w poczet członków spółdzielni lub odmawiającej przyjęciu w poczet członków spółdzielni zawiadamia się w ciągu dwóch tygodni od jej podjęcia, zawiadomienie o odmowie przyjęcia powinno zawierać uzasadnienie. Przejawia się tu zasada ,,otwartych drzwi’’, która powoduje że członkiem spółdzielni może zostać każdy kto spełnia wymagania określone przepisami prawa i w statucie. Zasada ta nie skutkuje powstaniem roszczenia cywilnoprawnego o przystąpienie w poczet członków spółdzielni. Spółdzielnia nie może jednak odmówić spadkobiercom dziedziczącym udziały jeżeli spełniają oni wymagania zawarte w statucie.

Przyjęcie do spółdzielni należy stwierdzić na deklaracji po przez podpis dwóch członków zarządu lub dwóch osób upoważnionym do tego przez zarząd.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Odwołanie od decyzji

Odwołanie od decyzji następuje w formie pisma skierowanego do organu właściwego zgodnie ze statutem do jego rozpatrzenia. Na ogół jest to walne zgromadzenie członków spółdzielni, w innych wypadkach statut określa organ właściwy. Statut spółdzielni określa termin do wniesienia odwołania i termin do jego rozpatrzenia.

Prawomocny wyrok sądu zobowiązujący spółdzielnię do przyjęcia danej osoby w poczet członków zastępuje oświadczenie woli organu właściwego do przyjmowania członków.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

  „Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację. 

  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  REKLAMA

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  REKLAMA