reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Podatki i opłaty > Czy bezumowne korzystanie z nieruchomości gminy jest opodatkowane?

Czy bezumowne korzystanie z nieruchomości gminy jest opodatkowane?

W przypadku bezumownego korzystania z nieruchomości gminnej należy rozróżnić sytuacje, w których bezumowne korzystanie dokonywane jest przez osoby prywatne oraz gdy dokonywane jest w celach komercyjnych (np. posadowienie trakcji transformatorowej, budowa infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej). Kwestia opodatkowania może dotyczyć tylko drugiej z nich.

Podatek od towarów i usług (VAT) dotyczy jedynie sytuacji, w której nastąpiło bezumowne korzystanie z nieruchomości gminnej przez osobę prawną. Każda sytuacja powinna być jednak analizowana indywidualnie. Takie stanowisko zostało zaprezentowane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 2 czerwca 2016 r. (sygn. akt III SA/Gl 95/16).

Gmina wskazała, że jest właścicielem mienia komunalnego, w tym nieruchomości, którymi gospodaruje. Część z nich wydzierżawia, zawierając stosowne umowy na czas określony. Ujawniane są jednak przypadki zajęcia nieruchomości bez tytułu prawnego, wówczas gmina nalicza jednorazowe wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z gruntu. W związku z naliczaniem wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości w okresie nieobjętym umową możliwe są różne sytuacje, w których wcześniej mogła być zawarta umowa dzierżawy, a po jej wygaśnięciu nieruchomość nadal jest wykorzystywana bezumownie, bądź takiej umowy w ogóle nie było. Korzystającym z nieruchomości mogą być różne podmioty i osoby, np. właściciel sąsiedniej nieruchomości użytkuje grunt pod poszerzenie siedliska, drogi dojazdowej, ogródek warzywny lub zieleń, bądź zakład energetyczny korzysta ze stacji transformatorowej w lokalu stanowiącym własność gminy, albo też podmioty trzecie korzystają z gruntu gminy w celu budowy infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, przyłączy itp.

Wraz z informacją o naliczeniu wynagrodzenia za bezumowne korzystanie gmina proponuje uregulowanie stanu prawnego zajmowanej nieruchomości, a w przypadku braku odpowiedzi lub odpowiedzi odmownej podejmuje kroki zmierzające do usunięcia korzystającego z terenu stanowiącego własność gminy. Należności za bezumowne korzystanie z nieruchomości mają charakter odszkodowania, które jest naliczane za okresy, w których strony nie wiązała żadna umowa cywilnoprawna. W związku z tym zadano pytanie, czy w opisanych sytuacjach do naliczonego jednorazowego wynagrodzenia należy doliczyć VAT, czy uznać, że jest to świadczenie niewynikające z czynności prawnej i jako takie niepodlegające opodatkowaniu. Zdaniem gminy, we wszystkich opisanych przypadkach naliczone jednorazowe wynagrodzenie za okres bezumownego korzystania z nieruchomości gminy nie powinno zostać opodatkowane VAT, bowiem wynagrodzenie to nie zostało naliczone w wyniku wykonania usługi, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT). Czynność opodatkowana powstaje wyłącznie w związku z zaistnieniem między stronami stosunku prawnego.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł: Czy bezumowne korzystanie z nieruchomości gminy jest opodatkowane

W artykule omówiono również interpretację Ministra Finansów dotycząca bezumownego korzystania z nieruchomości.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama