REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe koszty postępowania przed krajową izbą odwoławczą

Agnieszka Adach Prawnik z Kancelarii Stopczyk & Mikulski
Od odwołania w postępowaniu o udzieleniu zamówień o wartości równiej lub przekraczającej progi unijne odwołujący jest zobligowany uiścić tytułem wpisu kwotę 15.000 zł.
Od odwołania w postępowaniu o udzieleniu zamówień o wartości równiej lub przekraczającej progi unijne odwołujący jest zobligowany uiścić tytułem wpisu kwotę 15.000 zł.

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 17 marca 2010 roku weszło w życie Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania, na mocy którego koszty postępowania odwoławczego, w sytuacji uwzględnienia odwołania wzrosną w stosunku do Zamawiającego.

Dotychczasowa wysokość wpisu pozostanie bez zmian

REKLAMA

REKLAMA

Rozporządzenie nie zmieniło dotychczasowych przepisów dotyczących wysokości wpisu od odwołania wnoszonego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na dostawy lub usługi. W dalszym ciągu odwołujący jest zobowiązany uiścić wpis w wysokości 7.500 zł od odwołania w postępowaniu o udzieleniu zamówień o wartości mniejszej niż progi unijne. Natomiast, od odwołania w postępowaniu o udzieleniu zamówień o wartości równiej lub przekraczającej progi unijne odwołujący jest zobligowany uiścić tytułem wpisu kwotę 15.000 zł.

Bez zmian pozostaje również wysokość wpisu od odwołania wnoszonego w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na roboty budowlane. Zatem, wnosząc odwołanie wykonawca jest zmuszony do uiszczenia wpisu w wysokości 10.000 zł w przypadku postępowań o udzielenie zamówienia o wartości mniejszej od progów unijnych. Z kolei wpis w wysokości 20.000 zł należy uiścić od odwołań w postępowaniu o udzielenie zamówienia o wartości równej lub przekraczającej progi unijne.

Nowe zasady zasądzania kosztów postępowania

Rozporządzenie uregulowało natomiast nowe zasady zasądzania kosztów postępowania. Na mocy przedmiotowego aktu rozporządzającego przyjęto odrębne zasady obciążania kosztami w zależności od uwzględnienia odwołania, umorzenia postępowania, czy też w przypadku odrzucenia albo oddalenia odwołania przez KIO. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również serwis: Umowy

Obciążenie kosztami, w sytuacji uwzględnienia odwołania

REKLAMA

Dla wykonawców główne znaczenie ma zmiana dotycząca obciążania kosztami postępowania odwoławczego, w sytuacji uwzględnienia ich odwołania przez KIO. Należy bowiem wyjaśnić, iż na gruncie dotychczasowych przepisów, w przypadku uwzględnienia odwołania, KIO zasądzało od zamawiającego na rzecz odwołującego jedynie kwotę wpisu zaliczoną na poczet kosztów postępowania odwoławczego.

Z kolei Rozporządzenie przewiduje zasądzenie od zamawiającego kosztów postępowania odwoławczego, do których obecnie zalicza się równowartość wpisu oraz uzasadnione koszty stron. Należy przy tym zaznaczyć, iż uzasadnionymi kosztami stron postępowania odwoławczego są w szczególności koszty związane z dojazdem na wyznaczone rozprawy KIO oraz koszty wynagrodzenia pełnomocników, jednak nie wyższe niż kwota 3.600 zł.

Różnica uiszczonych kosztów postępowania

Dodatkowo wskazać należy, iż dotychczas obowiązujące przepisy wskazywały, iż jeżeli koszty postępowania były niższe od kwoty wpisu, KIO orzekała o zwrocie przez UZP różnicy na rzecz wnoszącego wpis. W takiej sytuacji, zamawiający był zobligowany do uiszczenia tylko różnicy wpisu niezwróconej odwołującemu przez UZP. W ramach obowiązującego Rozporządzenia ustawodawca nie przewidział takiej możliwości.

Zobacz również serwis: Pozwy

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 marca 2010 r. w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania (Dz. U. z 2010 r., nr 41, poz. 238)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co daje zastrzeżenie numeru PESEL

Od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę. Zastrzeżenie numeru PESEL to najprostszy sposób na zabezpieczenie się przed oszustami.

1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

REKLAMA

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA