Kategorie

Sytuacja powodziowa na dzień 1 czerwca

Pomimo iż obniża się poziom wód w całym kraju, to przewidywane odpady deszczu przez synoptyków wciąż spędzają sen z powiek mieszkańców różnych regionów Polski.

Województwo dolnośląskie

Rozpoczęto szacowanie strat poniesionych w wyniku powodzi. Dziś (1 czerwca br.) rozpoczną się prace naprawcze uszkodzonego wału w polderze Lipki – Oława.

Żołnierze nadal pracują w okolicach Wrocławia i Głogowa. W razie konieczności dodatkowe siły wojska zostaną ponownie skierowane na Dolny Śląsk.

W 10 powiatach przez które przepływa Odra sytuacja jest stabilna (powiaty: oławski, wrocławski, trzebnicki, średzki, miasto Wrocław, wołowski, legnicki, lubiński, górowski, głogowski). Cały czas trwają dyżury oraz monitoring wałów przeciwpowodziowych.

Województwo lubelskie

Wczoraj (31 maja br.) zostały odwołane alarmy przeciwpowodziowe dla powiatów: kraśnickiego, opolskiego, puławskiego i ryckiego oraz wszystkich gmin i miast nadwiślańskich.

Na terenie gmin Wilków i Łaziska trwa wypompowywanie wody z domów. Mieszkańcy otrzymują osuszacze. W niektórych miejscowościach w gminie Wilków (m.in. Machów, Kąty) woda już ustąpiła i mieszkańcy rozpoczynają prace porządkowe.

Reklama

Na terenie gminy Wilków funkcjonują punkty medyczne w Dobrem i Rogowie. Miejscowych lekarzy wspierają lekarze i studenci ostatniego roku z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz ratownicy medyczni. Prowadzona jest akcja szczepień przeciw tężcowi.

Na terenie województwa drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne, ale na drodze wojewódzkiej nr 824 w gminie Józefów w okolicy miejscowości Rybitwy ograniczona jest nośność do 10 ton. Nieprzejezdne są drogi gminne w miejscowościach Rybitwy i Rybitwy-Bór oraz większość dróg w gminie Wilków.

Województwo wielkopolskie

Stabilizuje się i poprawia sytuacja na górnym odcinku Warty i Prosny – po ostatnim zmniejszeniu zrzutu ze zbiornika Jeziorsko.

W całej Wielkopolsce wały skutecznie stawiają opór wysokim stanom rzek. Nie występują przesiąknięcia i przecieki na wałach przeciwpowodziowych Warty aż do Konina. Trwają stałe prace przy umacnianiu wałów w Śremie oraz w okolicach Poznania.

W gminie Golina podczas weekendu ewakuowano 11 osób.

Stały monitoring i analizy sytuacji hydrometeorologicznej mają dać odpowiedź, czy w najbliższych dniach możliwe będzie zablokowanie przepływu Warty przez polder Golina.Nie odnotowano obecnie zagrożenia epidemiologicznego, działają wszystkie wodociągi. W weekend w Wielkopolsce pracowało 1375 strażaków (z czego 120 w Poznaniu). W stolicy regionu od piątku Wartę patrolują 3 łodzie policyjne.

Województwo zachodniopomorskie

W powiecie myśliborskim (gmina Boleszkowice) z miejscowości Chlewice ewakuowało się 14 osób (4 rodziny) z oraz jedna osoba z miejscowości Kaleńsko. Cztery budynki w Chlewicach zostały podtopione.

W powiecie gryfińskim ewakuowały się dwie rodziny (4 osoby). Z powodu przekroczenia stanów alarmowych na Odrze 31 maja br. zamknięta została droga nr 120 prowadząca z Gryfina do Mescherin. Zamknięto również drogę gminną Krajnik Dolny – Zatoń. W Starej Rudnicy zalany jest odcinek drogi wojewódzkiej nr 126. Ruch odbywa się objazdem.

W Szczecinie w rejony wyspy Puckiej i dzielnicy Dąbie rozwożone są worki z piaskiem. Podwyższono wał przeciwpowodziowy w okolicach przepompowni na wyspie Puckiej.

Z gminy Mieszkowice do miejscowości Gozdowice zostało wysłanych 30 żołnierzy. Natomiast 30 maja br. do miejscowości Krajnik Dolny wysłano 50 żołnierzy.

Województwo łódzkie

Wczoraj (31 maja br.) po przejściu burzy w miejscowości Głowno zalane zostały ulice: Rymkowskiego, Garbarska, Łowicka i Targowa.

Reklama

W ciągu najbliższej doby w zlewni Bzury przewiduje się wzrosty stanu wody wywołane intensywnymi opadami deszczu. W Łowiczu poziom wody będzie wzrastał w strefie powyżej stanu alarmowego, a w miejscowości Kwiatkówek prognozowane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego. W zlewni Pilicy poziom wody będzie się wahał w strefie wody wysokiej, w miejscowości Sulejowo powyżej stanu alarmowego. Na rzece Luciąży w Kłudzicach przewiduje się przekroczenie stanu ostrzegawczego.

W dalszym ciągu na terenie 18 gmin obowiązuje alarm przeciwpowodziowy: Poddębice (powiat poddębicki), Góra Św. Małgorzaty, Piątek, Grabów, Świnice Warckie, gmina Łęczyca (powiat łęczycki), Sędziejowice, Dobroń, Widawa, miasto Łask (powiat łaski), Nowa Brzeźnica, Działoszyn (powiat pajęczański), Szadek, Zduńska Wola (powiat zduńskowolski), Burzenin (powiat sieradzki), Galewice, Wieruszów (powiat wieruszowski), gmina Aleksandrów (powiat piotrkowski), zaś w kolejnych 4 pogotowie przeciwpowodziowe: Wartkowice, Uniejów, Zadzim, Dalików (powiat poddębicki).

Na podtopionych terenach prowadzony jest stały nadzór sanitarno-epidemiologiczny.

Województwo świętokrzyskie

Trwa szacowanie szkód, które wywołała powódź. W Sandomierzu i gminie Łubnice następuje powolna stabilizacja. Na bieżąco poszkodowanym mieszkańcom udzielana jest pomoc medyczna, żywnościowa, finansowa itp.

Na terenie Sandomierza w usuwaniu skutków powodzi pomaga około 20 żołnierzy i pracują 2 agregaty prądotwórcze. Pracują nadal strażacy i ratownicy z Estonii, Litwy i Łotwy (19 osób, 6 pomp) oraz 15 osób z Niemiec, którzy przygotowują się do wyjazdu. W działaniach uczestniczy również 143 policjantów dysponujących 49 radiowozami, 143 strażaków PSP i OSP z 36 samochodami bojowymi.

Województwo mazowieckie

Wczoraj (31 maja br.) odwołany został alarm przeciwpowodziowy dla powiatów warszawskiego zachodniego i legionowskiego. Jednak nadal obowiązują na ich terenie pogotowia przeciwpowodziowe.

Pogotowie przeciwpowodziowe przestało obowiązywać w Warszawie oraz powiatach: garwolińskim, grójeckim, otwockim i piaseczyńskim.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w dalszym ciągu w powiatach: płońskim, sochaczewskim, płockim oraz w mieście Płock.

W Płocku odnotowuje się powolny, systematyczny spadek poziomu wody rzeki Wisły na wodowskazach w granicach miasta. Na bieżąco trwają prace mające na celu uszczelnianie wałów. W powiecie odbywa się dezynfekcja gospodarstw. Trwają szczepienia przeciwko tężcowi. Mieszkańcom pozostającym w swoich domach dowożona jest żywność, woda pitna i leki.

Województwo śląskie

Poziom wód na terenie województwa systematycznie obniża się. W powiecie bielskim, w gminie Bestwina trwa wypompowywanie wody z zalanych obszarów. W gminie Wilamowice tego rodzaju działania dobiegają końca.

W Bielsku-Białej osuwiska stoków zagrażają ponad 5 domom mieszkalnym. Teren zabezpieczany jest poprzez m.in. wycięcie drzew. Osuwiska uaktywniły się w okolicach 4 ulic: ul. Partyzantów, ul. Jazowa, ul. Drużyny i ul. Komandorska. W wyniku zalania zanieczyszczonych zostało około 150 studni przydomowych. Mieszkańcom zapewniono dostawy wody pitnej.

W powiecie bieruńsko – lędzińskim w mieście Bieruń na bieżąco wypompowywana jest woda z zalanych budynków mieszkalnych, dostarczana jest wody pitna, żywność oraz środki dezynfekcyjne. W gminie Bojszowy pompowana jest woda z dwóch rozlewisk w Jedlinie. Powierzchnia miejsc zalanych i budynków na terenie gminy Bojszowa wynosi około 3 ha. W gminie Chełm Śląski pompowana jest woda z rozlewiska ,,Chełm Mały”.

W gminie Gierałtowice, w miejscowości Przyszowice wypompowywana jest woda w pobliżu wałów przeciwpowodziowych. Na terenie Gliwic wypompowywano wodę z zalanych piwnic.

W powiecie pszczyńskim w Gminie Goczałkowice Zdrój trwa przepompowywanie wody ze m.in. ze stawu Rontok, , Borowina do rzeki Wisły.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie gminy Zebrzydowice (powiat cieszyński). Natomiast pogotowie przeciwpowodziowe na terenie: powiatu bielskiego, powiatu bieruńsko-lędzińskiego, powiatu gliwickiego, powiatu pszczyńskiego, miasta Zabrze, miasta Żory, gminy Przyrów – sołectwo Wola Mokrzeska (powiat częstochowski), gminy Gierałtowice (powiat gliwicki).

Województwo pomorskie

Sytuacja powodziowa jest stabilna. Na ujściowym odcinku Wisły notowane są niewielkie tendencje wzrostowe, wynikające z sytuacji hydrologiczno – meteorologicznej, która spowalnia nieco odpływ wody do morza. Przewiduje się, że obniżenie stanów Wisły poniżej poziomów alarmowych może nastąpić około 5 lub 6 czerwca.

Przelotne opady deszczu nie powinny niekorzystnie oddziaływać na czas odpływu wody z Wisły do Bałtyku.

Sytuacja w obrębie wałów przeciwpowodziowych jest stabilna. Nie przybywa przesiąknięć wód gruntowych pod stopą wałów.

Wpływająca do Bałtyku woda wiślana nie powoduje obecnie zagrożenia epidemiologicznego.

Województwo podkarpackie

Jutro od godzin rannych, od południa na teren województwa stopniowo nasuwać się będzie strefa intensywnych opadów. W ciągu 24 godzin może spaść około 50 mm deszczu, co spowoduje w godzinach popołudniowych dzisiaj (1 czerwca br.) przekroczenie stanów ostrzegawczych, a najprawdopodobniej wieczorem i w nocy z 1/2 czerwca stanów alarmowych na Wisłoku po Rzeszów i Wisłoce po Pilzno (wraz z dopływami). Opady miejscami mogą powodować lokalne podtopienia oraz szybkie wzrosty poziomów wody na małych potokach.

W rejonie Tarnobrzega i Gorzyc 397 strażaków prowadzi działania związane z usuwaniem skutków powodzi.

Województwo małopolskie

Od 1 czerwca br. rozpocznie się weryfikacja szacunków strat w infrastrukturze komunalnej.

Wojewoda małopolski powołał komisję w skład, której wchodzi 32 pracowników Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (podzielonych na 16 dwuosobowych zespołów), a także pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Pracownicy urzędu będą weryfikować szacunki strat w infrastrukturze komunalnej, przygotowane uprzednio przez gminy, powiaty oraz samorząd województwa. Samorządy mają czas do 8 czerwca na przygotowanie własnych szacunków strat.

Chodzi głównie o szkody, które poczyniła powódź na drogach i mostach (tych będzie zapewne najwięcej, bo ok. 90 procent wszystkich zniszczeń), cmentarzach, w budynkach użyteczności publicznej takich jak szkoły, szpitale, placówki kultury etc. Szacowanie strat przeprowadzone zostanie w ponad 160 samorządach gminnych i powiatowych. Komisje pracować mają około trzy tygodnie.

Zobacz też: Powrót do domu po powodzi 

Województwo lubuskie

Na terenie województwa podejmowane są działania związane z bezpieczeństwem epidemiologiczno-sanitarnym. Dotychczas nie zanotowano wzrostu liczby zachorowań na choroby zakaźne i przypadków zatruć pokarmowych. Nie stwierdzono również pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej.

Prowadzony jest stały monitoring stanu sanitarnego obiektów zagrożonych powodzią w tym: zakładów opieki zdrowotnej, wodociągów.

Dystrybuowane są ulotki informacyjne dla powodzian dotyczące m.in. zapobiegania chorobom zakaźnym, postępowania z zalaną podczas powodzi żywnością, studniami i ujęciami wody oraz dezynfekcji wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Wzmożono nadzór nad szczepieniami ochronnymi, które stanowią integralną część działań mających na celu zapobieganie i zwalczanie chorób zakaźnych.

MSWiA / AJ

Zobacz też: Powódź 2010

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pobieranie torrentów - wyrok TSUE

  TSUE orzekł, iż dostawca internetu może systematycznie rejestrować adresy IP użytkowników oraz udostępniać ich nazwy i adresy pocztowe podmiotowi praw własności intelektualnej lub osobie trzeciej, zajmującej się windykacją tych praw.

  TSUE o dochodzeniu sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy"

  Były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy". Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Pokazy dla seniorów – propozycje zmian

  Pokazy, często kierowane są do seniorów, mogą być źródłem nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. UOKiK przygotował propozycje zmian w przepisach.

  Zniesławienie – jak można dochodzić odpowiedzialności sprawcy?

  Zniesławienie to przestępstwo, a jego ofiara może dochodzić odpowiedzialności sprawcy w postępowaniu karnym. W jaki sposób?

  SN o kwalifikacji danego związku chemicznego w sprawie o narkotyki

  Zdaniem Sądu Najwyższego o tym jak kwalifikować dany związek chemiczny w sprawie o narkotyki decyduje sąd orzekający.

  Wakacje 2021 - prawa pasażerów

  W wakacje 2021 r. ruch pasażerski będzie zależał od sytuacji epidemiologicznej. O jakich prawach powinni pamiętać pasażerowie?

  Dobry start 2021 – wniosek

  Wniosek o świadczenie dobry start w 2021 r. rodzice złożą według zmienionych zasad. Od kiedy będą przyjmowane wnioski?

  PESEL w spisie powszechnym - UODO wystąpił do GUS

  Prezes UODO wystąpił do GUS w sprawie wątpliwości dotyczących procesu pozyskiwania numeru PESEL od osób dokonujących tzw. samospisu internetowego.

  Termin wdrożenia e-doręczeń przesunięty?

  Przesunięcie terminu wdrożenia e-doręczeń zakłada nowelizacja uchwalona przez Sejm. Kiedy mają wejść w życie nowe przepisy?

  Emerytura dla zwierząt służących w służbach mundurowych

  Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych. Projekt zmienia w tym zakresie m.in. ustawę o Policji oraz szereg innych aktów prawnych.

  Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r.

  Świadczenia dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. obejmują m.in. renty, zasiłki pielęgnacyjne czy świadczenia dla osób niesamodzielnych.

  NIK o dzierżawie gruntów rolnych w parkach narodowych

  Niezgodny z prawem wybór dzierżawców, naruszanie zasad równego dostępu do udziału w przetargu oraz jawności i jednolitości postępowania, a także niezapewnienie najkorzystniejszego wyniku przetargu – takie nieprawidłowości w gospodarowaniu gruntami rolnymi Skarbu Państwa stwierdziła NIK w sześciu na siedem skontrolowanych parków narodowych.

  Nabór wniosków o wsparcie na zalesianie do 02.08.2021 r.

  Do 02.08.2021 r. odbywać się będzie nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Beneficjentem w zakresie kosztów założenia uprawy leśnej mogą być nie tylko rolnicy, ale również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

  Ryczałt na dojazdy dla funkcjonariusza Służby Więziennej

  Co do zasady świadczenia otrzymywane przez funkcjonariuszy Służby Więziennej stanowią dla nich przychód ze stosunku służbowego. Nie oznacza to jednak, że zawsze będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  Reforma przepisów o nieletnich - zmiany w izolacji sprawców najcięższych przestępstw

  W resorcie sprawiedliwości przygotowano projekt ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Ma on skutecznie zniechęcić ich do łamania prawa. Nowe przepisy powinny też zapewnić odpowiednie środki reakcji, gdy nieletni popełnią wykroczenie, przestępstwo lub są mocno zdemoralizowani.

  RIO: wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej

  Wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej, w tym także na tym stanowisku może zatrudnić komendanta gminnego związku ochotniczych straży pożarnych – podkreśliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.

  Projekt Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej – informacje, wyjaśnienia

  W ostatnim czasie opublikowano treść projektu Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. Rozpoczęły się również konsultacje społeczne, w których udział bezpośrednio bierze kadra kierownicza Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowej Straży Pożarnej.

  Test sprawności fizycznej policjantów 2021 r.

  Zgodnie z zapisami ustawy o Policji policjant jest obowiązany utrzymywać sprawność fizyczną zapewniającą wykonywanie przez niego zadań służbowych. Co roku policjanci przystępują do testów sprawności fizycznej, których zaliczenie jest wymagane. Każdego funkcjonariusza Policji obowiązuje minimalny poziom sprawności motorycznej, gwarantujący efektywność podejmowanych działań. Testy nie dotyczą osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, ale policjantów w czynnej służbie, a więc tych osób, które w procesie rekrutacji oraz w późniejszych latach służby wykazały się wymaganą sprawnością fizyczną.

  Nowe definicje w ustawie Prawo o ruchu drogowym

  20 maja oraz 1 czerwca 2021 r. weszły w życie dwie nowelizacje ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zmiany zawarte w tych przepisach w istotny sposób wpłyną na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

  56 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko trafi do jednostek policji w całym kraju

  Prawie 500 sztuk motocykli trafi do jednostek policji w całym kraju. Zakupy będą realizowane z pieniędzy unijnych.

  W konsultacjach projekt zmian odnoszący się do sądów wojskowych

  Zmiany w organizacji kolegiów sądów wojskowych, analogiczne do wprowadzonych w lutym zeszłego roku w sądach powszechnych oraz związane z nimi nowe zasady opiniowania kandydatów na sędziów wojskowych - przewiduje projekt resortu sprawiedliwości, nad którym w maju trwają konsultacje.

  Wydawanie pozwoleń na broń prywatną żołnierzom zawodowym

  Posiadanie broni palnej lub amunicji do niej bez wymaganego pozwolenia jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Z kolei posiadanie bez wymaganej rejestracji broni pneumatycznej lub bez pozwolenia miotacza gazu obezwładniającego (z wyłączeniem ręcznego) lub narzędzia albo urządzenia, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, jest wykroczeniem. Jak wygląda procedura wydawania żołnierzom zawodowym pozwolenia na broń? Kiedy pozwolenie nie jest potrzebne?

  Zmiany w funduszach na nagrody i zapomogi żołnierzy niezawodowych już od 24.06.2021

  Od 24.06.2021 Minister Obrony Narodowej będzie mógł z własnej inicjatywy przekazać do dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej środki funduszu pozostające w jego dyspozycji z przeznaczeniem na nagrody dla żołnierzy niezawodowych pełniących służbę wojskową w podległych temu dowódcy jednostkach wojskowych.

  Skutki doręczenia aktu inwestorowi posiadającemu pełnomocnika

  Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

  Renty dożywotnie z rosnącym zainteresowaniem seniorów

  Renty dożywotnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem seniorów. Rośnie również liczna sporów sądowych związanych z umowami renty lub dożywocia.