REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sytuacja powodziowa na dzień 1 czerwca

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo iż obniża się poziom wód w całym kraju, to przewidywane odpady deszczu przez synoptyków wciąż spędzają sen z powiek mieszkańców różnych regionów Polski.

Województwo dolnośląskie

REKLAMA

Rozpoczęto szacowanie strat poniesionych w wyniku powodzi. Dziś (1 czerwca br.) rozpoczną się prace naprawcze uszkodzonego wału w polderze Lipki – Oława.

Żołnierze nadal pracują w okolicach Wrocławia i Głogowa. W razie konieczności dodatkowe siły wojska zostaną ponownie skierowane na Dolny Śląsk.

W 10 powiatach przez które przepływa Odra sytuacja jest stabilna (powiaty: oławski, wrocławski, trzebnicki, średzki, miasto Wrocław, wołowski, legnicki, lubiński, górowski, głogowski). Cały czas trwają dyżury oraz monitoring wałów przeciwpowodziowych.

Województwo lubelskie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wczoraj (31 maja br.) zostały odwołane alarmy przeciwpowodziowe dla powiatów: kraśnickiego, opolskiego, puławskiego i ryckiego oraz wszystkich gmin i miast nadwiślańskich.

Na terenie gmin Wilków i Łaziska trwa wypompowywanie wody z domów. Mieszkańcy otrzymują osuszacze. W niektórych miejscowościach w gminie Wilków (m.in. Machów, Kąty) woda już ustąpiła i mieszkańcy rozpoczynają prace porządkowe.

REKLAMA

Na terenie gminy Wilków funkcjonują punkty medyczne w Dobrem i Rogowie. Miejscowych lekarzy wspierają lekarze i studenci ostatniego roku z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz ratownicy medyczni. Prowadzona jest akcja szczepień przeciw tężcowi.

Na terenie województwa drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne, ale na drodze wojewódzkiej nr 824 w gminie Józefów w okolicy miejscowości Rybitwy ograniczona jest nośność do 10 ton. Nieprzejezdne są drogi gminne w miejscowościach Rybitwy i Rybitwy-Bór oraz większość dróg w gminie Wilków.

Województwo wielkopolskie

Stabilizuje się i poprawia sytuacja na górnym odcinku Warty i Prosny – po ostatnim zmniejszeniu zrzutu ze zbiornika Jeziorsko.

W całej Wielkopolsce wały skutecznie stawiają opór wysokim stanom rzek. Nie występują przesiąknięcia i przecieki na wałach przeciwpowodziowych Warty aż do Konina. Trwają stałe prace przy umacnianiu wałów w Śremie oraz w okolicach Poznania.

W gminie Golina podczas weekendu ewakuowano 11 osób.

Stały monitoring i analizy sytuacji hydrometeorologicznej mają dać odpowiedź, czy w najbliższych dniach możliwe będzie zablokowanie przepływu Warty przez polder Golina.Nie odnotowano obecnie zagrożenia epidemiologicznego, działają wszystkie wodociągi. W weekend w Wielkopolsce pracowało 1375 strażaków (z czego 120 w Poznaniu). W stolicy regionu od piątku Wartę patrolują 3 łodzie policyjne.

Województwo zachodniopomorskie

W powiecie myśliborskim (gmina Boleszkowice) z miejscowości Chlewice ewakuowało się 14 osób (4 rodziny) z oraz jedna osoba z miejscowości Kaleńsko. Cztery budynki w Chlewicach zostały podtopione.

W powiecie gryfińskim ewakuowały się dwie rodziny (4 osoby). Z powodu przekroczenia stanów alarmowych na Odrze 31 maja br. zamknięta została droga nr 120 prowadząca z Gryfina do Mescherin. Zamknięto również drogę gminną Krajnik Dolny – Zatoń. W Starej Rudnicy zalany jest odcinek drogi wojewódzkiej nr 126. Ruch odbywa się objazdem.

W Szczecinie w rejony wyspy Puckiej i dzielnicy Dąbie rozwożone są worki z piaskiem. Podwyższono wał przeciwpowodziowy w okolicach przepompowni na wyspie Puckiej.

Z gminy Mieszkowice do miejscowości Gozdowice zostało wysłanych 30 żołnierzy. Natomiast 30 maja br. do miejscowości Krajnik Dolny wysłano 50 żołnierzy.

Województwo łódzkie

Wczoraj (31 maja br.) po przejściu burzy w miejscowości Głowno zalane zostały ulice: Rymkowskiego, Garbarska, Łowicka i Targowa.

REKLAMA

W ciągu najbliższej doby w zlewni Bzury przewiduje się wzrosty stanu wody wywołane intensywnymi opadami deszczu. W Łowiczu poziom wody będzie wzrastał w strefie powyżej stanu alarmowego, a w miejscowości Kwiatkówek prognozowane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego. W zlewni Pilicy poziom wody będzie się wahał w strefie wody wysokiej, w miejscowości Sulejowo powyżej stanu alarmowego. Na rzece Luciąży w Kłudzicach przewiduje się przekroczenie stanu ostrzegawczego.

W dalszym ciągu na terenie 18 gmin obowiązuje alarm przeciwpowodziowy: Poddębice (powiat poddębicki), Góra Św. Małgorzaty, Piątek, Grabów, Świnice Warckie, gmina Łęczyca (powiat łęczycki), Sędziejowice, Dobroń, Widawa, miasto Łask (powiat łaski), Nowa Brzeźnica, Działoszyn (powiat pajęczański), Szadek, Zduńska Wola (powiat zduńskowolski), Burzenin (powiat sieradzki), Galewice, Wieruszów (powiat wieruszowski), gmina Aleksandrów (powiat piotrkowski), zaś w kolejnych 4 pogotowie przeciwpowodziowe: Wartkowice, Uniejów, Zadzim, Dalików (powiat poddębicki).

Na podtopionych terenach prowadzony jest stały nadzór sanitarno-epidemiologiczny.

Województwo świętokrzyskie

Trwa szacowanie szkód, które wywołała powódź. W Sandomierzu i gminie Łubnice następuje powolna stabilizacja. Na bieżąco poszkodowanym mieszkańcom udzielana jest pomoc medyczna, żywnościowa, finansowa itp.

Na terenie Sandomierza w usuwaniu skutków powodzi pomaga około 20 żołnierzy i pracują 2 agregaty prądotwórcze. Pracują nadal strażacy i ratownicy z Estonii, Litwy i Łotwy (19 osób, 6 pomp) oraz 15 osób z Niemiec, którzy przygotowują się do wyjazdu. W działaniach uczestniczy również 143 policjantów dysponujących 49 radiowozami, 143 strażaków PSP i OSP z 36 samochodami bojowymi.

Województwo mazowieckie

Wczoraj (31 maja br.) odwołany został alarm przeciwpowodziowy dla powiatów warszawskiego zachodniego i legionowskiego. Jednak nadal obowiązują na ich terenie pogotowia przeciwpowodziowe.

Pogotowie przeciwpowodziowe przestało obowiązywać w Warszawie oraz powiatach: garwolińskim, grójeckim, otwockim i piaseczyńskim.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w dalszym ciągu w powiatach: płońskim, sochaczewskim, płockim oraz w mieście Płock.

W Płocku odnotowuje się powolny, systematyczny spadek poziomu wody rzeki Wisły na wodowskazach w granicach miasta. Na bieżąco trwają prace mające na celu uszczelnianie wałów. W powiecie odbywa się dezynfekcja gospodarstw. Trwają szczepienia przeciwko tężcowi. Mieszkańcom pozostającym w swoich domach dowożona jest żywność, woda pitna i leki.

Województwo śląskie

Poziom wód na terenie województwa systematycznie obniża się. W powiecie bielskim, w gminie Bestwina trwa wypompowywanie wody z zalanych obszarów. W gminie Wilamowice tego rodzaju działania dobiegają końca.

W Bielsku-Białej osuwiska stoków zagrażają ponad 5 domom mieszkalnym. Teren zabezpieczany jest poprzez m.in. wycięcie drzew. Osuwiska uaktywniły się w okolicach 4 ulic: ul. Partyzantów, ul. Jazowa, ul. Drużyny i ul. Komandorska. W wyniku zalania zanieczyszczonych zostało około 150 studni przydomowych. Mieszkańcom zapewniono dostawy wody pitnej.

W powiecie bieruńsko – lędzińskim w mieście Bieruń na bieżąco wypompowywana jest woda z zalanych budynków mieszkalnych, dostarczana jest wody pitna, żywność oraz środki dezynfekcyjne. W gminie Bojszowy pompowana jest woda z dwóch rozlewisk w Jedlinie. Powierzchnia miejsc zalanych i budynków na terenie gminy Bojszowa wynosi około 3 ha. W gminie Chełm Śląski pompowana jest woda z rozlewiska ,,Chełm Mały”.

W gminie Gierałtowice, w miejscowości Przyszowice wypompowywana jest woda w pobliżu wałów przeciwpowodziowych. Na terenie Gliwic wypompowywano wodę z zalanych piwnic.

W powiecie pszczyńskim w Gminie Goczałkowice Zdrój trwa przepompowywanie wody ze m.in. ze stawu Rontok, , Borowina do rzeki Wisły.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie gminy Zebrzydowice (powiat cieszyński). Natomiast pogotowie przeciwpowodziowe na terenie: powiatu bielskiego, powiatu bieruńsko-lędzińskiego, powiatu gliwickiego, powiatu pszczyńskiego, miasta Zabrze, miasta Żory, gminy Przyrów – sołectwo Wola Mokrzeska (powiat częstochowski), gminy Gierałtowice (powiat gliwicki).

Województwo pomorskie

Sytuacja powodziowa jest stabilna. Na ujściowym odcinku Wisły notowane są niewielkie tendencje wzrostowe, wynikające z sytuacji hydrologiczno – meteorologicznej, która spowalnia nieco odpływ wody do morza. Przewiduje się, że obniżenie stanów Wisły poniżej poziomów alarmowych może nastąpić około 5 lub 6 czerwca.

Przelotne opady deszczu nie powinny niekorzystnie oddziaływać na czas odpływu wody z Wisły do Bałtyku.

Sytuacja w obrębie wałów przeciwpowodziowych jest stabilna. Nie przybywa przesiąknięć wód gruntowych pod stopą wałów.

Wpływająca do Bałtyku woda wiślana nie powoduje obecnie zagrożenia epidemiologicznego.

Województwo podkarpackie

Jutro od godzin rannych, od południa na teren województwa stopniowo nasuwać się będzie strefa intensywnych opadów. W ciągu 24 godzin może spaść około 50 mm deszczu, co spowoduje w godzinach popołudniowych dzisiaj (1 czerwca br.) przekroczenie stanów ostrzegawczych, a najprawdopodobniej wieczorem i w nocy z 1/2 czerwca stanów alarmowych na Wisłoku po Rzeszów i Wisłoce po Pilzno (wraz z dopływami). Opady miejscami mogą powodować lokalne podtopienia oraz szybkie wzrosty poziomów wody na małych potokach.

W rejonie Tarnobrzega i Gorzyc 397 strażaków prowadzi działania związane z usuwaniem skutków powodzi.

Województwo małopolskie

Od 1 czerwca br. rozpocznie się weryfikacja szacunków strat w infrastrukturze komunalnej.

Wojewoda małopolski powołał komisję w skład, której wchodzi 32 pracowników Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (podzielonych na 16 dwuosobowych zespołów), a także pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Pracownicy urzędu będą weryfikować szacunki strat w infrastrukturze komunalnej, przygotowane uprzednio przez gminy, powiaty oraz samorząd województwa. Samorządy mają czas do 8 czerwca na przygotowanie własnych szacunków strat.

Chodzi głównie o szkody, które poczyniła powódź na drogach i mostach (tych będzie zapewne najwięcej, bo ok. 90 procent wszystkich zniszczeń), cmentarzach, w budynkach użyteczności publicznej takich jak szkoły, szpitale, placówki kultury etc. Szacowanie strat przeprowadzone zostanie w ponad 160 samorządach gminnych i powiatowych. Komisje pracować mają około trzy tygodnie.

Zobacz też: Powrót do domu po powodzi 

Województwo lubuskie

Na terenie województwa podejmowane są działania związane z bezpieczeństwem epidemiologiczno-sanitarnym. Dotychczas nie zanotowano wzrostu liczby zachorowań na choroby zakaźne i przypadków zatruć pokarmowych. Nie stwierdzono również pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej.

Prowadzony jest stały monitoring stanu sanitarnego obiektów zagrożonych powodzią w tym: zakładów opieki zdrowotnej, wodociągów.

Dystrybuowane są ulotki informacyjne dla powodzian dotyczące m.in. zapobiegania chorobom zakaźnym, postępowania z zalaną podczas powodzi żywnością, studniami i ujęciami wody oraz dezynfekcji wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Wzmożono nadzór nad szczepieniami ochronnymi, które stanowią integralną część działań mających na celu zapobieganie i zwalczanie chorób zakaźnych.

MSWiA / AJ

Zobacz też: Powódź 2010

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?

Nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową - wskazuje RPO w swoich uwagach do projektu zmian przepisów. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy kluczowe problemy i ich potencjalne skutki.

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Szykują się zmiany: ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Sprawą zajął się sam Rzecznik Praw Obywatelskich co sprawiło, że Ministerstwo Infrastruktury zajęło oficjalne stanowisko w sprawie. Wydaje się, że szykują się zmiany, bo ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - które dotychczas mogą mieć utrudniony dostęp do płatnego postoju.

Gotówka w strefie płatnego parkowania: RPO interweniuje, rząd przyznaje rację kierowcom

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie skarg kierowców, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi, ponieważ nie mieli możliwości zapłaty za parkowanie gotówką. Problem dotyczy stref, w których zlikwidowano tradycyjne parkomaty, pozostawiając jedynie urządzenia obsługujące płatności bezgotówkowe. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że każdemu kierowcy należy zapewnić realną możliwość uiszczenia opłaty w formie gotówkowej – co może oznaczać konieczność zmiany przepisów ustawy o drogach publicznych.

Koniec ze swobodnym obrotem gotówką: zgłoszenie obowiązkowe, odbiór tylko osobiście. Jakiej kwoty już nie wypłacisz bez formalności?

Coraz bardziej restrykcyjne stają się ograniczenia w obrocie gotówką – zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. W Polsce przedsiębiorstwa już nie mogą realizować transakcji między sobą za więcej niż 15 000 zł gotówką, a od 2027 r. w całej Unii będą obowiązywały limity na maks. 10 000 € (z możliwością obniżenia do 3 000 €) . Co więcej, poza już obowiązującymi lub dopiero nadchodzącymi limitami, wprowadzane są nowe – niespotykane wcześniej rozwiązania. Wszystko „w trosce o walkę z finansowaniem terroryzmu".

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2025/2026: Uczniów czekają zmiany, które dotyczą nie tylko ferii

Nowy rok szkolny 2025/2026 przyniesie uczniom i nauczycielom nie tylko znane terminy przerw i ferii, ale również istotne zmiany w organizacji zajęć. Modyfikacjom ulegną lekcje religii i etyki, pojawi się też nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Warto poznać szczegóły, ponieważ będą one miały bezpośredni wpływ na codzienne życie szkolne.

Wysokość alimentów w 2025 r. według nowej tablicy alimentacyjnej [Przykład]

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało nową tablicę alimentacyjną. Co istotne, nie ma ona charakteru wiążącego. Jak podkreśla resort, tabele będą narzędziem pomocowym dla sędziów i uczestników postępowania.

Polacy chcą szybko na emeryturę, ale nie chcą przestać żyć aktywnie. Tylko nieliczni pracują po 60-tce

Choć prawo pozwala łączyć emeryturę z pracą, robi to zaledwie 11,6 proc. Polaków w wieku 50–74 lat. Ponad połowa osób zbliżających się do wieku emerytalnego nie wyobraża sobie dalszej aktywności zawodowej. Eksperci ostrzegają: bez zachęt do pracy po 60. roku życia system emerytalny może się nie utrzymać.

Nowe prawo planistyczne 2026: Co oznacza dla właścicieli gruntów rolnych? Ekspert wyjaśnia

Najistotniejszą zmianą wydaje się fakt, iż „dla właścicieli gruntów rolnych tych najlepszych klas bonitacyjnych, położonych poza granicami miast zasadniczo do czasu uchwalenia planu ogólnego nie będzie możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a więc i faktyczne odrolnienie nieruchomości.” – mówi Barbara Pancer w wywiadzie z ekspertem INFOR, [Radca prawny, local partner w warszawskiej praktyce nieruchomości kancelarii Greenberg Traurig].

REKLAMA

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Premier Donald Tusk ogłosił: mniej ministrów, więcej odpowiedzialności, nowa jakość zarządzania państwem

Rekonstrukcja rządu: „Porządek, bezpieczeństwo i przyszłość” – to trzy filary, które mają kierować nowym gabinetem Donalda Tuska. Premier ogłosił zmniejszenie liczby ministrów konstytucyjnych z 26 do 21, utworzenie nowych superministerstw, powołanie kontrolingu pracy ministrów i całkowicie nowe podejście do energetyki, finansów i relacji międzynarodowych.

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje - dlaczego? Chodzi o osiemnaste urodziny i rentę rodzinną. Mówi się, że 18-stka to symboliczny próg dorosłości, czas nowych praw, ale też i obowiązków. Chociaż dla większości młodych ludzi to radosny moment, to istnieje jednak grupa, dla której ten dzień, zamiast otwierać nowe możliwości, przynosi pewne bolesne finansowe rozczarowanie. Chodzi o rentę rodzinną, która dla niektórych nie jest już tak wysoka, jak przed ukończeniem 18. roku życia.

REKLAMA