reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Pozwolenia > Legalna sprzedaż choinek - sprawdź co powinieneś wiedzieć

Legalna sprzedaż choinek - sprawdź co powinieneś wiedzieć

Sprzedawcy zajmujący się handlem bożonarodzeniowymi drzewkami mają obowiązek zadbać nie tylko o to, aby uzyskać pozwolenie z urzędu miasta na zajęcie pasa drogowego. Powinni również posiadać odpowiednie dokumenty potwierdzające legalne pochodzenie drzewka.

Choinki powinny pochodzić z plantacji. Wówczas sprzedawca winien mieć przy sobie dokumenty potwierdzające ich pochodzenie.

Problemów z udokumentowaniem pochodzenia drzewek nie ma również w przypadku iglaków zakupionych w nadleśnictwie.

Kary za sprzedaż wyciętych nielegalnie z lasu drzewek są wysokie. 

Zobacz również: Nie opłaca się kraść choinki

Zgodnie z art. 290 Kodeksu karnego, kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie, podlega odpowiedzialności jak za kradzież.

W razie skazania za wyrąb drzewa albo za kradzież drzewa wyrąbanego lub powalonego, sąd orzeka na rzecz pokrzywdzonego nawiązkę w wysokości podwójnej wartości drzewa.

Jeżeli  wartość wyciętego z lasu drzewa nie przekracza 75 złotych, sprawca podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny (zgodnie z art. 120 Kodeksu wykroczeń)

Gdy drzewko zostało skradzione z miejsca innego niż las, wobec sprawcy stosuje się przepisy dotyczące zwykłej kradzieży. Granicę między odpowiedzialnością za przestępstwo i wykroczenie stanowi tu kwota 250 zł. I tak, kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 250 złotych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny Jeżeli wartość rzeczy przekracza kwotę 250 zł sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Gdzie legalnie handlować?

Sprzedawca powinien zadbać o odpowiednie miejsce na sprzedaż choinek. Za handel poza miejscem do tego wyznaczonym przez gminę bez odpowiedniego zezwolenia  sąd może orzec grzywnę w wysokości do 5 tys. złotych.

Straż miejska może natomiast ukarać mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Gdy czyn będzie wyczerpywał znamiona dwóch lub więcej wykroczeń określonych w kodeksie wykroczeń, wysokość mandatu może wynieść do 1000 zł.

Wniosek o zezwolenie na zajęcie pasa drogowego w celu prowadzenia handlu obwoźnego należy złożyć w urzędzie miasta (gminy).

Opłaty za zajęcie powierzchni uzależnione są od liczby metrów kwadratowych, liczby dni ich zajmowania oraz od stawki określonej uchwałą władz samorządowych.

Zobacz również serwis: Konsument w Święta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Choinka./ Fot. Fotolia
Choinka./ Fot. Fotolia

INFORLEX Sprawozdawczość Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

WspolnyPozew.com

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama