REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zawarcie małżeństwa poza lokalem urzędu stanu cywilnego

Marta Wrzosek
Przepisy prawne przewidują możliwość zawarcia małżeństwa poza lokalem urzędu stanu cywilnego.
Przepisy prawne przewidują możliwość zawarcia małżeństwa poza lokalem urzędu stanu cywilnego.

REKLAMA

REKLAMA

Ślub cywilny, co do zasady, zawierany jest w lokalu urzędu stanu cywilnego, przed jego kierownikiem. Inną ewentualnością jest zawarcie tzw. ślubu konkordatowego, który wywołuje skutki cywilnoprawne. Przepisy przewidują jednak także inną możliwość, jaką jest zawarcie małżeństwa poza lokalem USC.

Kiedy można zawrzeć małżeństwo poza lokalem USC?

REKLAMA

Art.58§3 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego przewiduje, że kierownik urzędu stanu cywilnego może przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza lokale USC, jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny.

Ustawodawca nie wskazał jednak w tym przepisie nawet przykładowych przyczyn uzasadniających zawarcie małżeństwa poza lokalem USC, co oznacza, że to na kierowniku urzędu spoczywa obowiązek badania tego typu spraw i podejmowanie decyzji.

Zobacz również: Co to jest akt małżeństwa?

REKLAMA

Podjęcie decyzji koncentrowało się będzie na zbadaniu dwóch okoliczności. Po pierwsze, czy w ogóle zachodzą przesłanki do zawarcia małżeństwa poza lokalem USC i czy są one uzasadnione. Po drugie, czy miejsce, w którym miałoby dojść do zawarcia małżeństwa będzie gwarantowało zachowanie uroczystej formy, jaka jest wymagana dla tego typu zdarzeń. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jako najczęstsze przyczyny udzielania ślubów poza lokalem USC wskazuje się obłożoną chorobę, niepełnosprawność ruchową, pobyt w szpitalu, przebywanie w zakładzie karnym. Jednak wszystko zależy od decyzji kierownika urzędu, który może wyrazić zgodę na udzielenie ślubu, np. w parku czy we własnym domu.

Jeżeli chodzi o dokumenty, które należy złożyć w celu zawarcia małżeństwa poza lokalem urzędu stanu cywilnego to są to wszystkie te, które należałoby złożyć biorąc ślub w zwykłych warunkach, a także wniosek z uzasadnieniem konieczności zawarcia małżeństwa poza lokalem USC.

Zobacz również serwis: Urząd stanu cywilnego

Sporządzenie protokołu

Jeżeli zgoda na zawarcie małżeństwa poza lokalem USC zostanie wyrażona, ślub odbywa się w innym, wybranym miejscu. Z zawarcia małżeństwa w takim miejscu sporządza się protokół, w którym stwierdza się złożenie przez przyszłych małżonków oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński. 

Protokół, po podpisaniu go przez kierownika urzędu stanu cywilnego, małżonków i świadków, stanowić będzie podstawę do sporządzenia aktu małżeństwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA