REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w obronie koniecznej - obrona przed włamywaczem

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Rząd jest za rozszerzeniem granic obrony koniecznej/ fot. Fotolia
Rząd jest za rozszerzeniem granic obrony koniecznej/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 8 grudnia 2017 r. Sejm RP opowiedział się za zmianą Kodeksu Karnego w zakresie obrony koniecznej. Nowelizacja Kodeksu zakłada rozszerzenie granic obrony koniecznej poprzez wyłączenie karalności przekroczenia jej granic w sytuacji obrony przed włamywaczem.

Nowelizacja została oficjalnie przyjęta przez Sejm. Oznacza to, że w niedługim czasie trafi do Senatu.

REKLAMA

Zmiana w k.k. ma na celu zapewnienie pełnej realizacji prawa do obrony koniecznej, w szczególności gdy naruszony zostaje ,,mir domowy''. Osoba napadnięta we własnym domu lub w na przylegającym do niego ogrodzonym terenie broni nie tylko dóbr należących do niej samej, ale często także życia, zdrowia czy też mienia osób jej najbliższych. Niestety w społeczeństwie panuje przeświadczenie, że w sytuacji zamachu to napastnik wdzierający się do domu jest w lepszej sytuacji niż obrońca. Minister Sprawiedliwości poprzez nowelizację k.k. chce to zmienić.

Jak podkreśla Minister Ziobro, rozszerzenie granic obrony koniecznej w proponowanym zakresie jest emanacją anglosaskiej zasady ,,mój dom - moja twierdza''.

Na czym polega zmiana?

W obecnym porządku prawnym, karze nie podlega ten kto przekroczy granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu. Przepis ten dalej będzie funkcjonować w k.k.

REKLAMA

Zmiana przyjęta przez Sejm będzie polegać na wyłączeniu karalności w przypadku przekroczenia granic obrony koniecznej przy odpieraniu zamachu polegającego na bezprawnym wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo przylegającego do nich ogrodzonego terenu lub przy odpieraniu zamachu, który jest poprzedzony wdarciem się do tych miejsc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Y włamuje się do domu X i plądruje jego mieszkanie. X nakrył włamywacza na gorącym uczynku i używając kija bejsbolowego, który akurat miał pod ręką, ogłusza włamywacza. W świetle nowych przepisów nie będzie podlegał karze i bez znaczenia jest jego stan emocjonalny. Tak samo byłoby gdyby X przyłapał włamywacza na ,,majstrowaniu'' przy zamku w drzwiach - to ,,majstrowanie'' to jest właśnie zamach poprzedzony wdarciem się do wskazanych miejsc.

Do odpowiedzialności karnej będzie można zostać pociągniętym wyłącznie wtedy gdy przekroczenie granic obrony koniecznej byłoby rażące - czyli jeżeli środki użyte do obrony byłyby niewspółmierne do zagrożenia wynikającego z zachowania napastnika.

Y który ma zaledwie 17 lat i jest bardzo wątłym nastolatkiem, włamuje się do domu X, który jest zawodowym ochroniarzem. X nakrył włamywacza na gorącym uczynku, sięgnął po nóż i zadał wiele ciosów Y, który na skutek tego umiera. W tym wypadku można powiedzieć o rażącym przekroczeniu granic obrony koniecznej ponieważ X z łatwością mógł w inny sposób, równie skuteczny, obronić się przed zamachem Y polegającym na włamaniu.

Umorzenie postępowania

Niepodleganie karze oznacza, że sprawa nie będzie kierowana do sądu. Jak podnosi Minister Ziobro, nie ma obawy przed nadużyciami ponieważ każdą sprawą przekroczenia granic obrony koniecznej zajmie się prokurator, który określi czy miało ono charakter rażący czy też nie. Jeśli prokurator uzna, że przekroczenie granic nie miało charakteru rażącego, będzie mógł umorzyć postępowanie już na etapie przygotowawczym. Od takiej decyzji prokuratora będzie przysługiwać zażalenie.

Sąd zajmie więc się tylko przypadkami gdy przekroczenie granic obrony koniecznej będzie miało charakter rażący, a więc będzie przestępstwem.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks Karny (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1137 z późn. zm.)

Projekt z dnia 9 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy Kodeks karny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA