REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaliczanie okresu rzeczywistego pozbawienia wolności na poczet kary (art. 63)

Kara rzeczywistego pozbawienia wolności może być również przeliczana na pozostałe kary, zgodnie z wskazaniami ustawodawcy.
Kara rzeczywistego pozbawienia wolności może być również przeliczana na pozostałe kary, zgodnie z wskazaniami ustawodawcy.

REKLAMA

REKLAMA

Na poczet orzeczonej kary zalicza się okres rzeczywistego pozbawienia wolności w sprawie, zaokrąglając do pełnego dnia, przy czym jeden dzień rzeczywistego pozbawienia wolności równa się jednemu dniowi kary pozbawienia wolności, dwóm dniom kary ograniczenia wolności lub dwóm stawkom dziennym grzywny. Na poczet orzeczonych środków karnych, o których mowa w art. 39 pkt. 2-3 zalicza się okres rzeczywistego stosowania odpowiadających im rodzajowo środków zapobiegawczych, wymienionych w art. 275 lub 276 kodeksu karnego.

Powyższy przepis reguluje niezwykle istotną materię dotyczącą tego, jak przeliczać i kalkulować na poczet finalnie orzekanej kary i środków karnych, okres rzeczywistego pozbawienia wolności lub okres rzeczywistego stosowania danego środka karnego w okresie trwającego postępowania sądowego.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z zasadą ustanowioną przez ten przepis, jeden dzień rzeczywistego pozbawienia wolności przelicza się na jeden dzień zaliczonej (odbytej) kary pozbawienia wolności, przy czym do okresu pełnego dnia zaokrągla się każdy rozpoczęty dzień tego pozbawienia wolności. Oznacza to, że już samo zatrzymanie kogoś przez 26 godzin po zaokrągleniu zostanie przeliczone na 2 dni. Takiego przeliczenia dokonuje się tylko raz w stosunku do sprawcy, co oznacza iż w kilku różnych sprawach ten sam okres pozbawienia wolności nie może być kilkukrotnie zaliczany w poczet odbywanej kary, zaliczenie to następuje chronologicznie, przy pierwszym wydanym wyroku sądu.

Należy wskazać, że pozbawienie wolności dotyczy nie tylko sytuacji, w której ktoś był tymczasowo aresztowany, ale także gdy ktoś był zatrzymany w kraju (np. na 24 godziny w trybie zatrzymania przewidzianego w art. 244 Kodeksu postępowania karnego) lub zagranicą przez organy obcego państwa, jak i gdy dana osoba była umieszczona w szpitalu psychiatrycznym.

Jeżeli Andrzej C. jest skazany na okres 2 lat pozbawienia wolności, a w toku postępowania karnego spędził 6 miesięcy w areszcie z powodu tymczasowego aresztowania, to każdy z180 dni aresztu zostaje mu zaliczone w poczet tego, ile z tej kary już odbył. Oznacza to, iż po takiej kalkulacji zostaje mu już tylko rok i 180 dni (6 miesięcy) do odbycia kary.

Zobacz serwis: Wymierzanie kar

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wskazana instytucja zaliczania kary rzeczywistego pozbawienia wolności w wyroku skazującym jest bardzo istotna dla skazanego z punktu widzenia jego uprawnienia do wniosku o skorzystanie z przedterminowego warunkowego zwolnienia, co może nastąpić przy jego nienagannym sprawowaniu,i co ważne, po odbyciu przez niego określonego ustawowo minimalnego czasu kary, określonego w art. 78 Kodeksu karnego.

Kara rzeczywistego pozbawienia wolności może być również przeliczana na pozostałe kary, zgodnie z wskazaniami ustawodawcy tj. w ten sposób że jeden jej dzień to dwa dni kary ograniczenia wolności lub dwie stawki dzienne grzywny. Dzięki temu sposobowi kalkulowania, możliwe jest orzekanie w stosunku do sprawcy pozbawionego wolności w sprawie innej kary niż tylko pozbawienie wolności, bo ustalony jest “przelicznik” jak to uczynić.

W przypadku warunkowego zawieszenia wykonania kary sąd może orzec grzywnę, która będzie przeliczona na okres rzeczywistego zatrzymania i uznana za uiszczoną, przy czym jeśli okres zatrzymania jest dłuższy niż możliwe przeliczenie grzywny (tj. powyżej 45 dni pozbawienia wolności) to okres ten zalicza się poczet kary warunkowo zawieszonej. W przypadku zarządzenia wykonania kary (“jej odwieszenia”) jest ona odpowiednio skracana do wysokości spłaconej grzywny.

Zobacz serwis: Kary i środki karne

Jeżeli Mariusz W. ma orzeczone warunkowe zawieszenie kary na okres roku, przy czym w okresie postępowania sądowego przez 30 dni przebywał w areszcie, to w momencie orzekania kary sąd może orzec grzywnę i przeliczyć na jej poczet okres odbytej kary. Uczyni to tak, by miała ona ona wysokość 60 stawek dziennych (bo jeden dzień pozbawienia wolności = dwie stawki grzywny).

Jeżeli zostanie zarządzone wykonanie wobec niego kary roku pozbawienia wolności (12 miesięcy) to wysokość uiszczonej grzywny (liczba stawek) powtórnie zostanie mu przeliczona na okres pozbawienia wolności (na miesiąc) i ten czas zostanie uznany za odbyty tj. Mariuszowi W. pozostanie do odbycia tylko 11 miesięcy kary.

Zgodnie z treścią § 2 analizowanego przepisu na poczet orzeczonych środków karnych tj. :

  • zakazu wykonywania określonego stanowiska/zawodu/określonej działalności gospodarczej
  • zakazu prowadzenia działalności edukacyjnej związanej z wychowywaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi
  • obowiązku powstrzymania się od przebywania w określonych miejscach (środowiskach), kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania kraju
  • zakaz prowadzenia pojazdów

Zobacz: Darmowe porady prawne

Można zaliczyć okres rzeczywistego stosowania środków odpowiadających tym środkom. Przykładowo jeżeli dana osoba przez rok postępowania miała wydany wobec siebie zakaz opuszczania kraju na podstawie art. 277 Kodeksu postępowania karnego to w przypadku gdy wyrok sądu orzeka wobec niej dwuletni zakaz, to sąd musi uznać, iż rok tego zakazu jest już wykonywany, co oznacza iż do wykonania pozostał tylko rok wykonywania tego środka karnego, tylko przez rok dana osoba nie będzie mogła opuścić kraju.

Wskazane przeliczenie również bardzo często stosowane jest w odniesieniu do osób którym zatrzymano prawo jazdy tj. okres między zatrzymaniem tego dokumentu a wydaniem wyroku zaliczany jest w poczet orzekanego już zakazu.

Podstawa prawna: Art. 63 Kodeksu karnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS odpowiada na pytania o Kartę Dużej Rodziny. Zniżki na kartę są publiczne i prywatne

Ministerstwo Rodziny odpowiada na pytania o Kartę Dużej Rodziny. Ministerstwo odnosi się do coraz popularniejszego sytemu ulg związanych z tą kartą. I wskazuje, że zniżki na kartę mogą przyznawać instytucje prywatne i publiczne (o zniżkach na końcu artykułu).

Zamiast 500 plus na psa i kota będzie PESEL dla zwierząt i obowiązkowa rejestracja. Zapłacą właściciele. Z jakimi kosztami muszą się liczyć?

PESEL dla zwierząt – to nowy projekt rządu. Zapłacą właściciele psów i kotów. Z jakimi kosztami muszą się liczyć i od kiedy? Baza będzie nazywała się KROPiK, a rejestracją w niej będzie obowiązkowa. Po co to wszystko?

Nowy dodatek do wynagrodzenia: 2 tys. złotych dla określonej grupy pracowników. Ustawa już obowiązuje

Mowa o jednorazowym dodatku do wynagrodzenia w wysokości 2 tys. zł dla pracowników socjalnych, którzy przeprowadzają rodzinne wywiady środowiskowe na terenach dotkniętych powodzią we wrześniu 2024 r. Specustawa powodziowa wprowadzająca powyższy dodatek, weszła w życie w minioną sobotę (tj. 5 października br.). 

MRiRW: Ruszyły konsultacje publiczne ws. sprzedaży niektórych alkoholi. Będą ograniczenia. Co z napojami spirytusowymi do 200 ml?

MRiRW: Ruszyły konsultacje publiczne ws. sprzedaży niektórych alkoholi. Będą ograniczenia. Co z napojami spirytusowymi do 200 ml? Resort rolnictwa czeka na opinie i uwagi dotyczące projektu rozporządzenia do poniedziałku, 7 października.

REKLAMA

Ile dni urlopu na żądanie w roku 2025?

Ile dni urlopu na żądanie w roku 2025? W ciągu roku zdarzają się takie sytuacje, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, że nie możemy pojawić się w pracy. Jak wystąpić o urlop na żądanie? Kiedy należy powiadomić pracodawcę? Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2025 r.?

Dostęp do alkoholu zostanie w Polsce istotnie ograniczony. Cztery najważniejsze punkty rewolucji w sprzedaży alkoholu

W związku z pojawieniem się, w ostatnim czasie, w sprzedaży alkoholu w tubkach łudząco przypominających musy owocowe dla dzieci (tj. w tzw. alkotubkach) oraz systematycznie wzrastającą dostępnością ekonomiczną alkoholu w Polsce – rynek napojów alkoholowych w Polsce czeka prawdziwa rewolucja. Rząd zapowiada cztery duże zmiany w zakresie ograniczenia dostępu do napojów alkoholowych, mających na celu przeciwdziałanie alkoholizmowi

Szkoły zamknięte w Dzień Nauczyciela, 14 października 2024 r. – czy to zgodne z prawem i co z opieką nad dziećmi?

W dniu 14 października każdego roku obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Czy w tym dniu szkoły mogą być zamknięte i co, w takiej sytuacji, z opieką nad dziećmi? To ważne informacje dla wszystkich pracujących rodziców. 

Nowe standardy ochrony małoletnich. Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych?

Jak stosować ustawę Kamilka w zgodzie ze standardami ochrony danych? Podpowiada prezes UODO.  

REKLAMA

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia

Myśliwi z kolejnymi przywilejami. Trudno to zrozumieć. Jako jedyni dostaną prawo do nieodpłatnych badań lekarskich i darmowego ubezpieczenia. Co z pozostałymi podmiotami z katalogu podmiotów ochrony ludności?

12 darmowych świadczeń z NFZ [katalog darmowych świadczeń stomatologicznych]

Co na NFZ u dentysty 2024? Jak skorzystać z dentysty na NFZ? Czy dentysta ma obowiązek przyjąć z bólem zęba? Za jakie usługi stomatologiczne płaci NFZ? Czy potrzebne jest skierowanie do dentysty? Nie wiele osób wie, ale np. w ramach NFZ, za darmo można usunąć raz w roku kamień nazębny. 

REKLAMA