REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zachowek w konkubinacie

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Konkubinat nie daje partnerom żadnych uprawnień względem siebie na wypadek śmierci.
Konkubinat nie daje partnerom żadnych uprawnień względem siebie na wypadek śmierci.

REKLAMA

REKLAMA

Konkubinat ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Nawet jeżeli sami żyjemy w przykładnych małżeństwach, często zastanawiamy się, czy konkubinat daje takie same prawa partnerom jak małżeństwo.

Osoby żyjące w konkubinacie często nie zdają sobie sprawy, jak ogromne znaczenie ma prawne usankcjonowanie niektórych wzajemnych relacji. Co więcej, ile różnych par, tyle różnych problemów, związanych np. ze wspólnym kontem bankowym czy wspólnym kredytem. Prawo niestety nie jest przychylne dla tego typu związków, dlatego też warto znać wszystkie konsekwencje, jakie wynikają z nieusankcjonowanego w żaden sposób związku.

REKLAMA

Powszechnie wiadomo, że w wielu sprawach codziennego życia partnerzy żyjący w konkubinacie są w pewien sposób dyskryminowani, polski porządek prawny preferuje bowiem związki małżeńskie. Nie inaczej jest w kwestii dziedziczenia po zmarłym partnerze.

Zachowek – co mówi prawo

REKLAMA

Zachowek to nic innego, jak pewna część udziału spadkowego, który odziedziczylibyśmy w przypadku „normalnego” dziedziczenia ustawowego. Aby nie doszło do dziedziczenia ustawowego, potrzebny jest testament, który jest jedyną formą rozporządzania majątku na wypadek śmierci. Jeżeli zostaliśmy pominięci w testamencie i jesteśmy spadkobiercami ustawowymi, należy nam się zachowek. Wynosi on z reguły połowę tego, co uzyskalibyśmy przy dziedziczeniu ustawowym, a jeżeli spadkobiercą jest osoba niezdolna do pracy lub małoletnia, wtedy zachowek wynosi 2/3 takiego udziału spadkowego.

Pan Jan miał dwie córki. Zostawił testament, w którym cały majątek przepisał na jedną z nich. Jego żona nie żyła, więc cały spadek powinien przypaść w połowie obydwu córkom. W związku jednak z testamentem, druga córka będzie mogła się starać tylko o połowę swojego udziału, tj. ¼ całości spadku.

REKLAMA

Jeżeli żyjemy w konkubinacie, musimy rozważyć dwie sytuacje: po pierwsze, czy w przypadku śmierci partnera będziemy mogli starać się o ewentualny zachowek, po drugie, że nawet jeżeli nasz partner zostawi testament, jego/jej ustawowi spadkobiercy będą mogli o taki zachowek się starać.
Kodeks cywilny wyróżnia dwie grupy spadkowe: w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek, dalej kodeks wymienia także rodziców i rodzeństwo. Łatwo więc zauważyć, że konkubent/konkubina nie są uprawnieni do dziedziczenia ustawowego, a zatem w ogóle nie mogą się starać o zachowek. Odwrotna sytuacja jest w przypadku śmierci partnera, który ma rodzinę – nawet pomimo zostawienia testamentu, rodzina zmarłego będzie mogła dochodzić zachowku od partnera pozostałego przy życiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reasumując, konkubinat nie daje partnerom żadnych uprawnień względem siebie na wypadek śmierci, co więcej, nawet testament nie uchroni żyjącego partnera od ewentualnych negatywnych konsekwencji braku formalnego związku małżeńskiego.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Konkubinat

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  REKLAMA

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

  Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

  Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

  Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

  Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

  Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

  REKLAMA

  Wybory 2024 (samorządowe). Kto i jak może zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej? [Komunikat PKW]

  Państwowa Komisja Wyborcza udzieliła wyjaśnień odnośnie zasad i trybu wzięcia udziału w wyborach samorządowych w 2024 roku jako członek obwodowej komisji wyborczej. Kto może zostać członkiem takiej komisji? Jakie wynagrodzenie przysługuje za pracę w komisji wyborczej?

  Czym zajmuje się Minister do spraw Równości. Czy istnieje Ministerstwo Równości?

  Minister do spraw Równości to nowość w składzie polskiego rządu. Stanowisko to utworzył premier Donald Tusk oraz określił zakres kompetencji tego organu państwa. Na stanowisko Ministra do spraw Równości prezydent Andrzej Duda powołał Katarzynę Kotulę. Czym zajmuje się ten członek rządu?

  REKLAMA