REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Konkubinat nie daje partnerom żadnych uprawnień względem siebie na wypadek śmierci.
Konkubinat nie daje partnerom żadnych uprawnień względem siebie na wypadek śmierci.

REKLAMA

REKLAMA

Konkubinat ma zarówno zwolenników jak i przeciwników. Nawet jeżeli sami żyjemy w przykładnych małżeństwach, często zastanawiamy się, czy konkubinat daje takie same prawa partnerom jak małżeństwo.

Osoby żyjące w konkubinacie często nie zdają sobie sprawy, jak ogromne znaczenie ma prawne usankcjonowanie niektórych wzajemnych relacji. Co więcej, ile różnych par, tyle różnych problemów, związanych np. ze wspólnym kontem bankowym czy wspólnym kredytem. Prawo niestety nie jest przychylne dla tego typu związków, dlatego też warto znać wszystkie konsekwencje, jakie wynikają z nieusankcjonowanego w żaden sposób związku.

REKLAMA

Powszechnie wiadomo, że w wielu sprawach codziennego życia partnerzy żyjący w konkubinacie są w pewien sposób dyskryminowani, polski porządek prawny preferuje bowiem związki małżeńskie. Nie inaczej jest w kwestii dziedziczenia po zmarłym partnerze.

Zachowek – co mówi prawo

REKLAMA

Zachowek to nic innego, jak pewna część udziału spadkowego, który odziedziczylibyśmy w przypadku „normalnego” dziedziczenia ustawowego. Aby nie doszło do dziedziczenia ustawowego, potrzebny jest testament, który jest jedyną formą rozporządzania majątku na wypadek śmierci. Jeżeli zostaliśmy pominięci w testamencie i jesteśmy spadkobiercami ustawowymi, należy nam się zachowek. Wynosi on z reguły połowę tego, co uzyskalibyśmy przy dziedziczeniu ustawowym, a jeżeli spadkobiercą jest osoba niezdolna do pracy lub małoletnia, wtedy zachowek wynosi 2/3 takiego udziału spadkowego.

Pan Jan miał dwie córki. Zostawił testament, w którym cały majątek przepisał na jedną z nich. Jego żona nie żyła, więc cały spadek powinien przypaść w połowie obydwu córkom. W związku jednak z testamentem, druga córka będzie mogła się starać tylko o połowę swojego udziału, tj. ¼ całości spadku.

REKLAMA

Jeżeli żyjemy w konkubinacie, musimy rozważyć dwie sytuacje: po pierwsze, czy w przypadku śmierci partnera będziemy mogli starać się o ewentualny zachowek, po drugie, że nawet jeżeli nasz partner zostawi testament, jego/jej ustawowi spadkobiercy będą mogli o taki zachowek się starać.
Kodeks cywilny wyróżnia dwie grupy spadkowe: w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek, dalej kodeks wymienia także rodziców i rodzeństwo. Łatwo więc zauważyć, że konkubent/konkubina nie są uprawnieni do dziedziczenia ustawowego, a zatem w ogóle nie mogą się starać o zachowek. Odwrotna sytuacja jest w przypadku śmierci partnera, który ma rodzinę – nawet pomimo zostawienia testamentu, rodzina zmarłego będzie mogła dochodzić zachowku od partnera pozostałego przy życiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reasumując, konkubinat nie daje partnerom żadnych uprawnień względem siebie na wypadek śmierci, co więcej, nawet testament nie uchroni żyjącego partnera od ewentualnych negatywnych konsekwencji braku formalnego związku małżeńskiego.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Konkubinat

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA