| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Podział majątku > Małżonkowie umawiają się o podział majątku po rozwodzie

Małżonkowie umawiają się o podział majątku po rozwodzie

Umowa o podział majątku wspólnego małżonków może zostać zawarta, gdy małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód.

Umowa o podział wspólnego majątku może zostać zawarta w dowolnej formie. Jednak należy pamiętać, że jeśli w skład majątku wchodzi nieruchomość, to musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego.

Forma aktu notarialnego wymagana jest również, gdy w skład dzielonego majątku wchodzi:

  • prawo użytkowania wieczystego,
  • albo inne prawo, do przeniesienia którego wymagana jest ta forma.

Małżonkowie mogą podzielić majątek dobrowolnie

W przypadku, gdy w skład majątku wspólnego, który podlega podziałowi wchodzi przedsiębiorstwo, byli małżonkowie mogą zawrzeć umowę na piśmie z podpisami poświadczonymi notarialnie. Należy tego dokonać szczególnie dla celów dowodowych.

W formie aktu notarialnego albo w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi byli małżonkowie co do zasady mogą zawrzeć każdą umowę o podział majątku wspólnego, nawet taką, która tej formy nie wymaga. Umowa taka będzie ważna.

Przy okazji podziału majątku byli małżonkowie muszą rozliczyć się z wszelkich roszczeń powstałych w czasie trwania wspólności ustawowej. Mowa tu o wydatkach i nakładach, jakie zostały dokonane z majątku wspólnego na majątek osobisty małżonka. Każda ze stron może domagać się zwrotu wydatków i nakładów, które poczyniła ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Przy rozliczeniach nie uwzględnia się wydatków i nakładów, które zostały zużyte na zaspokojenie potrzeb rodziny.

Rozliczeń i zwrotów z tego tytułu dokonuje się najczęściej przy podziale majątku byłych małżonków.

Zawierając umowę o podziale małżonkowie rozliczają również roszczenia powstałe między ustaniem wspólności a podziałem majątku wspólnego.

Zobacz: Rozliczenia przy podziale majątku małżonków

Umowę o podział przed notariuszem albo w formie pisemnej zawiera się wówczas, gdy strony są zgodne co do sposobu tego podziału. Projekt takiego podziału nie może być sprzeczny z prawem ani zasadami współżycia społecznego.

Jeśli strony nie wystąpiły ze zgodnym wnioskiem co do sposobu podziału. Wtedy nie może zostać zawarta umowa między nimi, lecz dochodzi do sądowego podziału majątku wspólnego.

Z wnioskiem o podział do sądu może wówczas wystąpić każde z byłych małżonków.

Gdy małżonkowie nie wystąpią zgodnie o podział majątku, spór między nimi rozstrzygany jest sądownie.

Zobacz serwis: Podział majątku

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zawierając umowę o podziale małżonkowie rozliczają również roszczenia powstałe między ustaniem wspólności a podziałem majątku wspólnego.
Zawierając umowę o podziale małżonkowie rozliczają również roszczenia powstałe między ustaniem wspólności a podziałem majątku wspólnego.

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »