Kategorie

Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

Marcin May
Radca prawny
Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej/Fot. Shutterstock
shutterstock
Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

Pojęcie to bardzo często jest mylone z tzw. „rozwodem kościelnym” czyli stwierdzeniem nieważności małżeństwa w procesie kanonicznym.

Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej jednego z małżonków

Unieważnienia małżeństwa można żądać wyłącznie z przyczyn wskazanych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, takich jak:

 • przeszkoda wieku,
 • przeszkoda ubezwłasnowolnienia całkowitego,
 • przeszkoda choroby psychicznej albo niedorozwoju umysłowego,
 • przeszkoda bigamii,
 • przeszkoda pokrewieństwa,
 • przeszkoda powinowactwa,
 • przeszkoda przysposobienia.

W artykule skupimy się na przeszkodzie choroby psychicznej albo niedorozwoju umysłowego jako podstawy unieważnienia małżeństwa.

Kto może żądać unieważnienia małżeństwa?

Mając na uwadze unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej albo niedorozwoju umysłowego jednego z małżonków - takiego unieważnienia może żądać każdy z małżonków jak również prokurator.

Choroba psychiczna - przesłanki unieważnienia małżeństwa

Pojęcie choroby psychicznej w medycynie definiowane jest jako zaburzenie psychiczne charakteryzujące się zmianami chorobowymi w zakresie myślenia, świadomości, intelektu, woli, uczuć, działania i innych funkcji psychicznych, prowadzących do znacznych zaburzeń zachowania w środowisku społecznym. Przykładowo za chorobę psychiczną uznaje się schizofrenię. W orzecznictwie Sądu Najwyższego podkreśla się, że przesłanką unieważnienia małżeństwa jest wyłącznie choroba psychiczna małżonka, która istnieje w dacie zawarcia związku. Późniejsze popadnięcie w chorobę psychiczną nie stwarza możliwości unieważnienia małżeństwa. Dlatego wyłącznie w razie ustalenia występowania choroby psychicznej w momencie zawierania związku małżeńskiego można wystąpić z żądaniem jego unieważnienia.

Zagrożenie dla małżeństwa i potomstwa

Żądając unieważnienia małżeństwa musimy także zwrócić uwagę, że sąd będzie badał czy stan zdrowia małżonka zagraża małżeństwu lub zdrowiu przyszłego potomstwa, jak również urodzonych dzieci małżonków. Wynika z tego, że nie każda choroba psychiczna może być przesłanką do unieważnienia małżeństwa, a jedynie taka która powoduje realne zagrożenie dla rodziny. Przykładowo przy ocenie występowania zagrożenia dla dziecka, uwzględnia się nie tylko możliwość przekazania choroby potomstwu, ale także możliwość niekorzystnego wpływu chorego rodzica na aspekty uczuciowe i intelektualne dziecka.

Kiedy unieważnienie małżeństwa jest niedopuszczalne?

Unieważnienie małżeństwa jest niedopuszczalne w momencie kiedy przed wydaniem wyroku choroba psychiczna ustała, nawet jeżeli choroba taka istniała w dacie złożenia pozwu.

Zła wiara małżonka

Składając pozew o unieważnienie należy pamiętać, że sąd ocenia czy małżonek pozostawał w złej wierze, co na gruncie rozpatrywanej przesłanki unieważnienia małżeństwa sprowadza się do oceny czy małżonek w chwili zawarcia małżeństwa wiedział o swojej chorobie psychicznej. Jest to istotne, ponieważ małżonek, który zawarł małżeństwo w złej wierze, traktowany jest tak, jak małżonek winny rozkładu pożycia małżeńskiego. Z kolei uznanie małżonka za winnego rozkładu pożycia ma istotne znaczenia dla treści wyroku unieważniającego małżeństwo, w którym sąd rozstrzyga o takich kwestiach jak dalsze wspólne zamieszkiwanie stron, alimenty na dzieci czy też tzw. alimenty na byłego małżonka (czyli o kwestiach, które są także rozpatrywane w sytuacji wystąpienia z pozwem o rozwód).

Właściwość sądu

Składając pozew o unieważnienie małżeństwa pamiętajmy, że do jego rozpoznania właściwy jest sąd okręgowy, w którego okręgu małżonkowie posiadali ostatnie wspólne miejsce zamieszkania. W przypadku, gdy żadna ze stron nie zamieszkuje w tymże okręgu, sądem właściwym jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego. Od pozwu w sprawie unieważnienia małżeństwa pobiera się opłatę stałą w wysokości 200 zł.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(9)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • ..Mietek.z.Gienkiem.,,
  2021-06-12 16:06:58
  Jak sie pobrali i teraz decyduja sie na rozwod to oboje maja niedorozwoj umyslowy i chorobe psychiczna. W takim przypadku zabronic ponownego malzenstwa. Tzw. “celebryci z PRLu” maja kilka malzenstw za soba i uchodza nadal za wzorce do nasladowania.
  1
 • Wredna miernota
  2021-06-13 09:13:55
  To przeurocza konstrukcja. Mówiąca, że po trójce dzieci i kilkudziesięciu latach wspólnego pożycia małżeństwa... nie było. A dzieci to bękarty. Ale to kolejne małżeństwo, z młodszą, to już będzie ważne I sakramentalne. Tylko to będzie kosztować. Cywilny rozwód jest uczciwszy. Mniej obłudny.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • jajco
  2021-06-14 12:32:44
  ""Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej"", a z powodu choroby nowotworowej TEŻ unieważnienie małżeństwa?
  1
 • Nikki
  2021-06-14 06:27:05
  To Kurski chory psychicznie, bo jego malzenstwo przez kosciol uniewaznione, mimo potomstwa?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • kasujęWas
  2021-06-14 12:36:21
  walcie się kiecowi
  0
 • Nie Idiota
  2021-06-14 17:22:00
  Słuchanie księży, chodzenie do kościoła i wrzucanie na tacę - to poważny objaw choroby psychicznej. Unieważnienie powinno być automatyczne.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Prawo
1 sty 2000
15 cze 2021
Zakres dat:

Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r.

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. obejmują m.in. renty, zasiłki pielęgnacyjne czy świadczenia dla osób niesamodzielnych.

Skutki doręczenia aktu inwestorowi posiadającemu pełnomocnika

Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

Renty dożywotnie z rosnącym zainteresowaniem seniorów

Renty dożywotnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem seniorów. Rośnie również liczna sporów sądowych związanych z umowami renty lub dożywocia.

Kapitał rodzicielski - od kiedy?

Ustawa w sprawie kapitału rodzicielskiego ma wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. O szczegółach mówiła minister rodziny Marlena Maląg.

Wniosek o dowód osobisty online jeszcze tylko przez 50 dni

To ostatnie 50 dni na złożenie wniosku o nowy dowód osobisty przez internet. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o ważnych zmianach, które wejdą w życie w sierpniu.

Postępowanie egzekucyjne w administracji 2021 - zmiany od lipca

Nowelizacja ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, która wejdzie w życie 1 lipca 2021 r. choć obejmuje zaledwie kilka artykułów, to bez wątpienia ma znamiona rewolucyjne.

Światowy Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi

15 czerwca 2021 r. przypada Dzień Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi. Przemoc jest problemem, który dotyka seniorów na całym świecie.

Kara pozbawienia wolności nie tylko w zakładzie karnym

Osoby, które zostały skazane na karę pozbawienia wolności, mają do wyboru dwie instytucje prawne, które dają im możliwość odbycia tej kary poza zakładem karnym.

Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

Abonament RTV w 2022 r. - stawki

Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

„Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.