reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Zawarcie związku małżeńskiego poza USC – nowe przepisy od 1 marca 2015 r.

Zawarcie związku małżeńskiego poza USC – nowe przepisy od 1 marca 2015 r.

Od 1 marca 2015 roku zacznie obowiązywać nowa ustawa - Prawo o aktach stanu cywilnego. Ustawa ta wprowadza wiele istotnych zmian. Jedną z nich jest umożliwienie zawarcia związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego.

Obecne przepisy

Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 29 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego zgodnie z art. 58 ust. 3 można zawrzeć ślub cywilny poza urzędem stanu cywilnego, pod warunkiem że zachodzą uzasadnione przyczyny. Ustawodawca nie wskazał jednak przykładowych przyczyn uzasadniających zawarcie małżeństwa poza lokalem usc, w konsekwencji to na kierowniku urzędu stanu cywilnego spoczywał obowiązek badania okoliczności, przyczyn i podejmowanie decyzji. Do przykładowych można wymienić: ciężka choroba, niepełnosprawność ruchowa, pobyt w szpitalu, pobyt w zakładzie karnym. Możliwe było również zawarcie związku małżeńskiego „w plenerze”, jednakże należało mieć na względzie uzasadnione przyczyny, które badał kierownik urzędu wraz z uwzględnieniem zachowania uroczystej formy zawarcia związku małżeńskiego. Kwestia ta nie była jednak uregulowana i od 1 marca 2015 roku pary zamierzające zawrzeć związek małżeński będą mieli szanse na zrealizowanie swoich planów w wyjątkowej scenerii. 

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Zmiany od 1 marca 2015 roku

Zmiany, które wejdą w życie od 1 marca 2015 roku przewidywać będą następujące  kwestie:

Na wniosek osoby zamierzającej zawrzeć małżeństwo kierownik urzędu stanu cywilnego przyjmuje oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego w okręgu rejestracji stanu cywilnego, w którym jest on właściwy, jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia:

- zachowanie uroczystej formy jego zawarcia,

- oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński.

Podkreślić należy, że jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa nie spełnia wymogów, o których mowa wyżej, wówczas kierownik urzędu stanu cywilnego pisemnie odmówi przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński we wskazanym przez nich miejscu.

Zobacz: Zawarcie małżeństwa

Osoby, które zamierzają zawrzeć małżeństwo będą mogły zawrzeć je np. w pałacu, na plaży lub w innym wybranym przez nich miejscu. Kierownicy usc będą samodzielnie podejmowali decyzję czy przychylą się do wniosku o udzielenie ślubu w miejscu i czasie wskazanym przez wnioskodawców czy też nie. Od pary będzie zależało jak uzasadnią swój wniosek oraz w jaki sposób zabezpieczą zachowanie uroczystej formy i bezpieczeństwa.

Jeżeli kierownik urzędu stanu cywilnego nie będzie mógł przyjąć oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński w terminie wskazanym przez osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo, uzgodni z nimi inny termin zawarcia małżeństwa. W przypadku braku uzgodnienia takiego terminu kierownik urzędu stanu cywilnego pisemnie odmówi przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński w terminie wskazanym przez te osoby. Przykładem może być sytuacja, w której para chcąca wziąć ślub poza urzędem o danej godzinie, nie uzyska zgody kierownika, z powodu wcześniejszego zarezerwowania terminu przez inną parę.

Zobacz: Obowiązek współdziałania w zarządzie majątkiem wspólnym

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zawarcie związku małżeńskiego poza USC. /Fot. Fotolia
Zawarcie związku małżeńskiego poza USC. /Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama