Jak kształtuje się odpowiedzialności dyscyplinarna notariusza?
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedzialność dyscyplinarna jest zawsze odpowiedzialnością osobistą. Należy przez to rozumieć, że notariusz nie odpowiada dyscyplinarnie za zatrudnionych w kancelarii pracowników bądź za swoich zastępców.
REKLAMA
Przesłanki odpowiedzialności
Zgodnie z brzmieniem artykułu 50 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie, notariusz odpowiada dyscyplinarnie za przewinienia zawodowe, w tym za oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawnych, uchybienia powadze lub godności zawodu, jak również za niespełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia.
Przez przewinienia zawodowe należy rozumieć naruszenie obowiązków, jakie zostały nałożone na notariusza przez przepisy prawa.
Zgodność z prawem czynności notarialnej nie wyklucza odpowiedzialności dyscyplinarnej notariusza, jeżeli czynność ta została dokonana z naruszeniem zasad etyki zawodowej notariusza.
Za oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawnych uważa się brak znajomości jasnego, niewymagającego żadnej wykładni przepisu prawa, czyli przepisu co do którego nie istnieje spór w doktrynie bądź występuje jednolite orzecznictwo.
Zadaj pytanie: Forum prawa
Organ uprawniony do orzekania w sprawach dyscyplinarnych
Organem orzekającym o odpowiedzialności dyscyplinarnej jest sąd dyscyplinarny. W pierwszej instancji orzeczenia wydają sądy dyscyplinarne izb notarialnych natomiast w drugiej instancji - Wyższy Sąd Dyscyplinarny.
Od orzeczenia wydanego przez Wyższy Sąd Dyscyplinarny przysługuje obwinionemu, rzecznikowi dyscyplinarnemu, Ministrowi Sprawiedliwości, Rzecznikowi Praw Obywatelskich oraz Krajowej Radzie Notarialnej kasacja do Sądu Najwyższego.
Rodzaje kar dyscyplinarnych
Karami dyscyplinarnymi są:
- upomnienie;
- nagana;
- kara pieniężna do wysokości pięciokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, nie niższa od połowy tego wynagrodzenia, która przekazywana jest na rzecz Skarbu Państwa;
- pozbawienie prawa prowadzenia kancelarii, określana jako rodzaj śmierci cywilnej notariusza, gdyż pozbawia go możliwości wykonywania zawodu.
Wymierzenie kary nagany lub kary pieniężnej skutkuje niemożnością udziału ukaranego notariusza w organach samorządu notarialnego i w sądzie dyscyplinarnym przez okres 3 lat.
Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat