reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > Notariusz > Jak kształtuje się odpowiedzialności dyscyplinarna notariusza?

Jak kształtuje się odpowiedzialności dyscyplinarna notariusza?

Notariusz w przeciwieństwie do adwokata oraz radcy prawnego nie posiada immunitetu zawodowego, co oznacza, że odpowiada on dyscyplinarnie za wszelkie uchybienia zawodowe jakich się dopuścił. Za przewinienia związane z wykonywaniem czynności należących do jego kompetencji może na niego zostać nałożona kara dyscyplinarna. Odpowiedzialność dyscyplinarna nie wyłącza innej odpowiedzialności tzn. karnej, cywilnej czy administracyjnej, jeżeli notariusz naruszy normy danej dziedziny prawa.

Odpowiedzialność dyscyplinarna jest zawsze odpowiedzialnością osobistą. Należy przez to rozumieć, że notariusz nie odpowiada dyscyplinarnie za zatrudnionych w kancelarii pracowników bądź za swoich zastępców.

Przesłanki odpowiedzialności

Zgodnie z brzmieniem artykułu 50 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie, notariusz odpowiada dyscyplinarnie za przewinienia zawodowe, w tym za oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawnych, uchybienia powadze lub godności zawodu, jak również za niespełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia.

Przez przewinienia zawodowe należy rozumieć naruszenie obowiązków, jakie zostały nałożone na notariusza przez przepisy prawa.

Zgodność z prawem czynności notarialnej nie wyklucza odpowiedzialności dyscyplinarnej notariusza, jeżeli czynność ta została dokonana z naruszeniem zasad etyki zawodowej notariusza.

Za oczywistą i rażącą obrazę przepisów prawnych uważa się brak znajomości jasnego, niewymagającego żadnej wykładni przepisu prawa, czyli przepisu co do którego nie istnieje spór w doktrynie bądź występuje jednolite orzecznictwo.

Zadaj pytanie: Forum prawa

Organ uprawniony do orzekania w sprawach dyscyplinarnych

Organem orzekającym o odpowiedzialności dyscyplinarnej jest sąd dyscyplinarny. W pierwszej instancji orzeczenia wydają sądy dyscyplinarne izb notarialnych natomiast w drugiej instancji - Wyższy Sąd Dyscyplinarny.

Od orzeczenia wydanego przez Wyższy Sąd Dyscyplinarny przysługuje obwinionemu, rzecznikowi dyscyplinarnemu, Ministrowi Sprawiedliwości, Rzecznikowi Praw Obywatelskich oraz Krajowej Radzie Notarialnej kasacja do Sądu Najwyższego.

Rodzaje kar dyscyplinarnych

Karami dyscyplinarnymi są:

  • upomnienie;
  • nagana;
  • kara pieniężna do wysokości pięciokrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, nie niższa od połowy tego wynagrodzenia, która przekazywana jest na rzecz Skarbu Państwa;
  • pozbawienie prawa prowadzenia kancelarii, określana jako rodzaj śmierci cywilnej notariusza, gdyż pozbawia go możliwości wykonywania zawodu.

Wymierzenie kary nagany lub kary pieniężnej skutkuje niemożnością udziału ukaranego notariusza w organach samorządu notarialnego i w sądzie dyscyplinarnym przez okres 3 lat.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Notariusz w przeciwieństwie do adwokata oraz radcy prawnego nie posiada immunitetu zawodowego.
Notariusz w przeciwieństwie do adwokata oraz radcy prawnego nie posiada immunitetu zawodowego.

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Chmiel

ekspert PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama