| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > U notariusza > Płacenie kartą u notariusza

Płacenie kartą u notariusza

Pytanie o formę płatności jest coraz częściej stawiane przez klientów kancelarii notarialnych. Niestety za czynności notarialne nie można zapłacić kartą. Dlaczego rejent przyjmuje płatności jedynie w formie gotówki lub przelewu?

Odwiedzając kancelarię notarialną w celu załatwienia swojej sprawy niejednokrotnie zostawia się tam spore kwoty pieniędzy, na które – oprócz taksy notarialnej, czyli wynagrodzenia notariusza, powiększonego o  podatek VAT w stawce 23% – składają się różnorakie opłaty, pobierane przez notariusza, jednak nie notarialne. Jest to przede wszystkim podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), który to zapłacić musimy przy umowie sprzedaży, pożyczki, zamiany i innych czynnościach. W pewnych specjalnych sytuacjach pojawi się również podatek od darowizny. Ostatnią opłatą jaką muszę odnotować jest opłata sądowa pobierana przez rejenta za wpisy w księgach wieczystych.

Zobacz również: Taksa notarialna

Opłata z tytułu PCC

Według przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych notariusz jest płatnikiem tego podatku. Każdorazowo sporządzając akt notarialny, rejent ma obowiązek prawidłowo naliczyć wysokość tego podatku (z reguły jest to 2% wartości nieruchomości, której dotyczy czynność notarialna i jak nietrudno się domyślić stanowi gros opłat pobieranych przez notariusza), pobrać go od osoby zobowiązanej, a następnie odprowadzić rzeczoną kwotę w terminie do urzędu skarbowego. Oczywistym jest też, iż notariusz ponosi z tego tytułu odpowiedzialność karnoskarbową. Ponadto, notariusz zobowiązany jest uzależnić dokonanie danej czynności od uprzedniego zapłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych. Znaczy to mniej więcej tyle, że nie wolno notariuszowi podpisać aktu notarialnego, jeśli zobowiązana osoba podatku PCC nie wpłaci.

Podatek od darowizn u notariusza

Notariusz funkcjonuje również jako płatnik podatku od darowizny (SD) sporządzanej w formie aktu notarialnego, jak również zawartej w tej formie umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ugody w danym przedmiocie. A zatem każdorazowo podpisując umowę darowizny, od której należny jest podatek, całą jego kwotę uiścimy w kancelarii notarialnej.

Dobra wiadomość jest taka, że jeżeli czynności opodatkowanej którymś z wyżej wymienionych podatków dokonujemy w formie aktu notarialnego, to notariusz załatwia za nas wszystkie formalności z urzędem skarbowym – czyli nie musimy się do skarbowego fatygować sami i składać tam deklaracji podatkowej czy wyjaśnień bowiem rejent uczyni to za nas.

Opłata sądowa płatna kartą?

Kolejnym obciążeniem które uregulujemy za pośrednictwem notariusza jest opłata sądową od wniosków o wpisy do księgi wieczystej, które zawarte zostaną w akcie notarialnym. Tu także rejent zobowiązany jest uzależnić sporządzenie rzeczonego aktu notarialnego od uprzedniego opłacenia przez strony naliczonej opłaty sądowej.

Zobacz również: Zastrzeżenie karty płatniczej

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »