REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Płacenie kartą u notariusza/ Fot. Fotolia
Płacenie kartą u notariusza/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie o formę płatności jest coraz częściej stawiane przez klientów kancelarii notarialnych. Niestety za czynności notarialne nie można zapłacić kartą. Dlaczego rejent przyjmuje płatności jedynie w formie gotówki lub przelewu?

Odwiedzając kancelarię notarialną w celu załatwienia swojej sprawy niejednokrotnie zostawia się tam spore kwoty pieniędzy, na które – oprócz taksy notarialnej, czyli wynagrodzenia notariusza, powiększonego o  podatek VAT w stawce 23% – składają się różnorakie opłaty, pobierane przez notariusza, jednak nie notarialne. Jest to przede wszystkim podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), który to zapłacić musimy przy umowie sprzedaży, pożyczki, zamiany i innych czynnościach. W pewnych specjalnych sytuacjach pojawi się również podatek od darowizny. Ostatnią opłatą jaką muszę odnotować jest opłata sądowa pobierana przez rejenta za wpisy w księgach wieczystych.

REKLAMA

Zobacz również: Taksa notarialna

Opłata z tytułu PCC

Według przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych notariusz jest płatnikiem tego podatku. Każdorazowo sporządzając akt notarialny, rejent ma obowiązek prawidłowo naliczyć wysokość tego podatku (z reguły jest to 2% wartości nieruchomości, której dotyczy czynność notarialna i jak nietrudno się domyślić stanowi gros opłat pobieranych przez notariusza), pobrać go od osoby zobowiązanej, a następnie odprowadzić rzeczoną kwotę w terminie do urzędu skarbowego. Oczywistym jest też, iż notariusz ponosi z tego tytułu odpowiedzialność karnoskarbową. Ponadto, notariusz zobowiązany jest uzależnić dokonanie danej czynności od uprzedniego zapłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych. Znaczy to mniej więcej tyle, że nie wolno notariuszowi podpisać aktu notarialnego, jeśli zobowiązana osoba podatku PCC nie wpłaci.

Podatek od darowizn u notariusza

REKLAMA

Notariusz funkcjonuje również jako płatnik podatku od darowizny (SD) sporządzanej w formie aktu notarialnego, jak również zawartej w tej formie umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ugody w danym przedmiocie. A zatem każdorazowo podpisując umowę darowizny, od której należny jest podatek, całą jego kwotę uiścimy w kancelarii notarialnej.

Dobra wiadomość jest taka, że jeżeli czynności opodatkowanej którymś z wyżej wymienionych podatków dokonujemy w formie aktu notarialnego, to notariusz załatwia za nas wszystkie formalności z urzędem skarbowym – czyli nie musimy się do skarbowego fatygować sami i składać tam deklaracji podatkowej czy wyjaśnień bowiem rejent uczyni to za nas.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opłata sądowa płatna kartą?

Kolejnym obciążeniem które uregulujemy za pośrednictwem notariusza jest opłata sądową od wniosków o wpisy do księgi wieczystej, które zawarte zostaną w akcie notarialnym. Tu także rejent zobowiązany jest uzależnić sporządzenie rzeczonego aktu notarialnego od uprzedniego opłacenia przez strony naliczonej opłaty sądowej.

Zobacz również: Zastrzeżenie karty płatniczej

Obowiązek notariusza naliczania i pobierania opłat

Zaznaczyć trzeba iż to właśnie podatki składają się na większą część kwoty, jaką klienci pozostawiają w kancelarii. Przykładem niech będzie czynność zakupu mieszkania o wartości 400.000,00 zł, dla której to transakcji, kwota podatku PCC w wysokości 2% wartości lokalu wynosić będzie 8.000,00 zł i jest to kwota nienegocjowalna. Opłata za wpis nowego właściciela wyniesie 200,00 zł ale jeśli kupujemy mieszkanie na kredyt i bank życzy sobie zabezpieczenia hipoteką za wpis hipoteki zapłacimy kolejne 200,00 zł opłaty sądowej. Wymienione wyżej opłaty sądowe i podatki (PCC i SD) to pieniądze należne Skarbowi Państwa, w imieniu którego są od klienta pobierane, a następnie odprowadzanie do urzędu skarbowego bądź odpowiedniego dla danej sprawy sądu. Dodać wypada, iż ustawodawca nakładając na notariusza obowiązek naliczenia i pobierania rzeczonych opłat, a także ich terminowych wpłat na konta odpowiednich instytucji pod sankcją surowej odpowiedzialności, nie przyznaje mu z tego tytułu żadnego wynagrodzenia, ani żadnych dodatkowych przywilejów.

Czy u notariusza można zapłacić kartą?

Powszechnie wiadomo, iż firmy zajmujące się obsługą kart i terminali płatniczych pobierają każdorazowo określony procent od wartości transakcji, którą obciążony jest przyjmujący należność. W tym konkretnym przypadku wprowadzenie płatności kartą oznaczałoby, że notariusz dodatkowo ponosiłby koszt poboru podatków, które pobiera w imieniu fiskusa. Sam fakt rozesłania pobranych danin publicznoprawnych na rzecz stosownych urzędów nie odbywa się bezpłatnie i rejent ponosi te koszty z własnej kieszeni. Mam nadzieję, że teraz pozostawanie przez notariusza przy tradycyjnych metodach płatności nikogo nie będzie już dziwić.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zapłaciłeś opłatę cukrową? Dziś jest ostatni dzień na złożenie informacji CUK-1. Termin mija i trzeba płacić. Sprawdź zasady.

Zapłaciłeś opłatę cukrową? 25 dzień miesiąca to ostatni dzień na złożenie informacji CUK-1. Czy to wspiera prozdrowotne wybory konsumentów i ogranicza spożycie słodkich napojów? Bez względu na to, jaka jest odpowiedź na to pytanie, termin mija, a płacić trzeba.

TSUE nakłada karę na Polskę - 7 mln euro za niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów

Niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów będzie kosztowało Polskę 7 mln euro ryczałtu oraz okresową karę w wysokości 40 tys. euro dziennie od momentu ogłoszenia wyroku.

ZUS wypłacił ponad 15 mld zł na 13. emerytury

13. emerytury trafiły już do 8,5 mln osób, a łączna kwota wypłat przekroczyła 15 mld zł – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Trzynastki są wypłacane wraz z emeryturą i rentą, w terminie ich wypłat.

Waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego. Ile będzie? 300 zł 400 zł? 500 zł?

Dziś zasiłek pielęgnacyjny wynosi jeszcze 215,84 zł miesięcznie. Ile będzie po zbliżającej się waloryzacji? Tego jeszcze nie wiemy - 300 zł? 400 zł? 500 zł?

REKLAMA

Producenci będą musieli naprawiać towary, nawet po okresie gwarancyjnym. Unia przyjęła przepisy rozszerzające “prawo do naprawy”

Konsumenci mogą odetchnąć z ulgą. We wtorek Parlament Europejski uchwalił dyrektywę, która ma im zapewnić większą możliwość przedłużania cyklu życia produktów dzięki wprowadzeniu nowych regulacji prawnych. Dla producentów nowe prawo oznacza obowiązek naprawy towarów, nawet po okresie gwarancyjnym. Decyzję Europarlamentu komentuje Mariusz Ryło, CEO Fixit 

Ksiądz aresztowany za oszustwa podatkowe na wielką skalę. Skarb Państwa mógł stracić 5 mln zł

Funkcjonariusze z Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie zatrzymali księdza z jednej z parafii warszawskich. Zatrzymanie miało miejsce w kontekście śledztwa dotyczącego oszustw podatkowych i przywłaszczenia funduszy z darowizn. Nadzór nad śledztwem sprawuje Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Polisa może pokryć drogie leczenie zwierzaka

Polacy kochają zwierzęta domowe. W polskich domach mieszka ok. 8 mln psów i ponad 7 mln kotów. Posiadanie czworonoga to także odpowiedzialność i często kosztowne wizyty u weterynarza. Czy ubezpieczenie dla zwierzaka do dobry pomysł? 

Wsparcie rodziców w czasie egzaminów. Jak pomóc dzieciom przebrnąć przez stresujący czas

Nawet coraz bardziej niezależne dziecko potrzebuje wsparcia rodzica w procesie kształcenia. Wybór szkoły, pomoc w obraniu właściwej ścieżki, wsparcie przy decyzji o zajęciach dodatkowych to ogromnie ważne kwestie. Jak wspierać wyrozumiale? 

REKLAMA

1,27 mld zł na bony energetyczne w 2024 r. Kto się załapie na te pieniądze?

Bon energetyczny to nowe świadczenie pieniężne dla gospodarstw domowych, które będzie przyznawane na podstawie konkretnych kryteriów dochodowych, w zależności od ilości osób w gospodarstwie. Wiem już, że pula środków na wypłaty bonów energetycznych w 2024 roku wynosi 1,27 mld zł. Teraz tylko pytanie, czy jesteś w grupie, która skorzysta z tych pieniędzy.

Komunikat MC: Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ochrona przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni będzie wzmocniona

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 24 maja 2024 r.

REKLAMA