reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > U notariusza > Płacenie kartą u notariusza

Płacenie kartą u notariusza

Pytanie o formę płatności jest coraz częściej stawiane przez klientów kancelarii notarialnych. Niestety za czynności notarialne nie można zapłacić kartą. Dlaczego rejent przyjmuje płatności jedynie w formie gotówki lub przelewu?

Odwiedzając kancelarię notarialną w celu załatwienia swojej sprawy niejednokrotnie zostawia się tam spore kwoty pieniędzy, na które – oprócz taksy notarialnej, czyli wynagrodzenia notariusza, powiększonego o  podatek VAT w stawce 23% – składają się różnorakie opłaty, pobierane przez notariusza, jednak nie notarialne. Jest to przede wszystkim podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), który to zapłacić musimy przy umowie sprzedaży, pożyczki, zamiany i innych czynnościach. W pewnych specjalnych sytuacjach pojawi się również podatek od darowizny. Ostatnią opłatą jaką muszę odnotować jest opłata sądowa pobierana przez rejenta za wpisy w księgach wieczystych.

Zobacz również: Taksa notarialna

Opłata z tytułu PCC

Według przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych notariusz jest płatnikiem tego podatku. Każdorazowo sporządzając akt notarialny, rejent ma obowiązek prawidłowo naliczyć wysokość tego podatku (z reguły jest to 2% wartości nieruchomości, której dotyczy czynność notarialna i jak nietrudno się domyślić stanowi gros opłat pobieranych przez notariusza), pobrać go od osoby zobowiązanej, a następnie odprowadzić rzeczoną kwotę w terminie do urzędu skarbowego. Oczywistym jest też, iż notariusz ponosi z tego tytułu odpowiedzialność karnoskarbową. Ponadto, notariusz zobowiązany jest uzależnić dokonanie danej czynności od uprzedniego zapłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych. Znaczy to mniej więcej tyle, że nie wolno notariuszowi podpisać aktu notarialnego, jeśli zobowiązana osoba podatku PCC nie wpłaci.

Podatek od darowizn u notariusza

Notariusz funkcjonuje również jako płatnik podatku od darowizny (SD) sporządzanej w formie aktu notarialnego, jak również zawartej w tej formie umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ugody w danym przedmiocie. A zatem każdorazowo podpisując umowę darowizny, od której należny jest podatek, całą jego kwotę uiścimy w kancelarii notarialnej.

Dobra wiadomość jest taka, że jeżeli czynności opodatkowanej którymś z wyżej wymienionych podatków dokonujemy w formie aktu notarialnego, to notariusz załatwia za nas wszystkie formalności z urzędem skarbowym – czyli nie musimy się do skarbowego fatygować sami i składać tam deklaracji podatkowej czy wyjaśnień bowiem rejent uczyni to za nas.

Opłata sądowa płatna kartą?

Kolejnym obciążeniem które uregulujemy za pośrednictwem notariusza jest opłata sądową od wniosków o wpisy do księgi wieczystej, które zawarte zostaną w akcie notarialnym. Tu także rejent zobowiązany jest uzależnić sporządzenie rzeczonego aktu notarialnego od uprzedniego opłacenia przez strony naliczonej opłaty sądowej.

Zobacz również: Zastrzeżenie karty płatniczej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Małgorzata Posyniak

Notariusz Szczecin

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Płacenie kartą u notariusza/ Fot. Fotolia
Płacenie kartą u notariusza/ Fot. Fotolia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama