reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Posiedzenie przygotowawcze, plan rozprawy - zmiany w procedurze cywilnej

Posiedzenie przygotowawcze, plan rozprawy - zmiany w procedurze cywilnej

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje zmiany, dotyczące procedury cywilnej. Nowe przepisy wprowadzą m.in. obowiązkowe postępowanie przygotowawcze czy plan procesu.

Ziobro: w przyszłym tygodniu przedstawimy projekt zmian w procedurze cywilnej

W przyszłym tygodniu przedstawiony zostanie projekt zmian w procedurze cywilnej - zapowiedział w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Główne założenia reformy mają objąć m.in. posiedzenia przygotowawcze, zaplanowanie terminu orzeczenia, obowiązkową odpowiedź na pozew i zeznania na piśmie.

Polecamy: Kalendarz 2019

Ziobro pytany w TVP Info, kiedy przedstawiony zostanie projekt zmian w procedurze cywilnej powiedział, że "będzie to przyszły tydzień". "Przedstawimy też udrożnienie wielkiej drogi do przyspieszenia postępowania sądowego" - dodał.

Najważniejsze założenia zmian w procedurze cywilnej Ziobro przedstawił już w listopadzie ub.r. Minister wskazał wtedy, że głównym celem proponowanej reformy jest usprawnienie procedury cywilnej i przyspieszenie procesów cywilnych.

Nowym elementem ma być zobowiązanie pozwanego, by jeszcze przed rozpoczęciem postępowania pisemnie odniósł się do zarzutów, co z kolei ma pozwolić sędziemu na wcześniejsze zapoznanie się ze sprawą. Nowością ma być też obowiązkowe posiedzenie przygotowawcze, na którym sędzia będzie usiłował doprowadzić do ugody lub mediacji.

Dopiero w razie niepowodzenia, przygotowany ma zostać plan procesu, wyznaczone dokumenty i dowody, które strony muszą dostarczyć, a także terminy rozpraw i ewentualnego orzeczenia. Jak mówił wówczas minister, założeniem jest, aby wyrok, w miarę możliwości, był wydawany na jednej rozprawie. Reforma procedury cywilnej ma też m.in. umożliwić obywatelom rozstrzyganie spraw przeciwko firmom, bankom i agendom Skarbu Państwa w miejscu zamieszkania, a nie tylko w miejscu działalności strony pozywanej.

Kolejnym elementem usprawniającym postępowania ma być prawo rejestrowania rozpraw przez strony na ich własne potrzeby za powiadomieniem sądu. Zmiany mają zostać również wprowadzone w postępowaniu gospodarczym.

Nowe rozwiązania mają też ograniczyć możliwość obstrukcji procesów. Nie trzeba będzie rozpatrywać niczym nieuzasadnionych wniosków o wyłączenie sędziego, ograniczone mają być tzw. spirale zażaleń. Powstanie też automatyczny mechanizm, który pozwoli przenieść sprawę do innego sądu, jeżeli lokalny sąd miałby rozstrzygać sprawy - jak to określił minister Ziobro - "lokalnych tuzów, elit".(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ par/

Polecamy serwis: W sądzie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama