reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Dodatkową składkę w ramach PPK zapłaci 15% pracodawców

Dodatkową składkę w ramach PPK zapłaci 15% pracodawców

Pracownicze Plany Kapitałowe przewidują dwa rodzaje składek: podstawowe i dodatkowe. Płacenie dodatkowej składki w ramach PPK deklaruje 15% pracodawców.

15% pracodawców zapłaci dodatkowe składki w ramach PPK

Jedynie 15 proc. przedstawicieli pracodawców deklaruje, że firma będzie odprowadzała dodatkowe, wyższe składki w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych - wynika z badania Randstad. Autorzy raportu wskazują, że ponad połowa przedstawicieli pracodawców jest przeciwna wprowadzeniu PPK, zaś 1/5 nie ma zdania na ten temat.

Polecamy: Kompendium Prawa Pracy (26-27.02) Warsztaty z istotnych zmian w prawie pracy

PPK

W listopadzie prezydent podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, zakładającą utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania, współtworzonego przez pracowników, pracodawców i państwo. Według szacunków rządu, Pracownicze Programy Kapitałowe mają dotyczyć około 11,5 mln pracowników. Program ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r. z półrocznym vacatio legis.

Pracodawcy zapłacą tylko składkę podstawową

W ramach PPK, oprócz obowiązkowych składek odprowadzanych przez pracodawcę, firmy będą mogły dobrowolnie zwiększyć ich wartość, jednak - jak wskazuje Randstad - pracodawcy nie są skłonni do takich rozwiązań.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców - wydanie specjalne nr 2/2018

„Jedynie 15 proc. przedstawicieli firm deklaruje, że firma będzie odprowadzała dodatkowe składki za pracowników, przy czym firm, które są tego pewne jest 1 proc.” – napisano w komentarzu.

"Odprowadzanie dodatkowych składek częściej deklarują firmy z sektora finansowego (43 proc.), w pozostałych przypadkach odsetek ten nie przekracza 1/4 proc. Firmy, które są skłonne do opłacania zwiększonej składki chcą to rozwiązanie potraktować jako dodatkowy benefit dla pracowników - tak deklaruje 72 proc. respondentów z tej grupy" - dodano.

Ocena systemu PPK w oczach pracodawców

Autorzy raportu wskazują, że ponad połowa przedstawicieli pracodawców jest przeciwna wprowadzeniu PPK, zaś 1/5 nie ma zdania na ten temat.

„54 proc. pracodawców jest w mniejszym lub większym stopniu przeciwna wprowadzeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych, ale – co ciekawe – blisko 1/5 w ogóle nie ma zdania na ten temat. Może to sygnalizować, że to rozwiązanie nie jest wystarczająco dobrze znane polskim firmom” - napisano w komentarzu do badania.

Duże firmy zwolennikami programu

Z badania wynika, że częściej zwolennikami programu są przedstawiciele dużych firm (min. 250 pracowników), instytucji finansowych, z regionu zachodniego, posiadające siedziby w średnich miastach (20-50 tys. mieszkańców) i we wsi.

Dodatkowe obciążenia administracyjne

„Pomysł PPK budzi wśród pracodawców obawy dotyczące nie tylko dodatkowych obciążeń administracyjnych związanych z prowadzeniem dokumentacji przystąpienia pracowników do systemu i uczestnictwa w nim, ale również kwestii związanych z wyborem podmiotu prowadzącego PPK w danej firmie i oczekiwań pracowników dotyczących wzrostu płac pokrywającego wysokość składki płaconej przez pracowników” – ocenia cytowana w komunikacie prasowym Monika Fedorczuk, ekspert rynku pracy Konfederacji Lewiatan.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 8 października – 8 listopada 2018 r. na próbie 1000 osób odpowiadających w firmach bezpośrednio za zarządzanie kadrami i rekrutację nowych pracowników.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Dodatkową składkę w ramach PPK zapłaci 15% pracodawców. / fot. Shutterstock
Dodatkową składkę w ramach PPK zapłaci 15% pracodawców. / fot. Shutterstock

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kru.pl

Najwyższej jakości usługi rejestracji domen, hosting, certyfikaty SSL oraz bezpieczna poczta korporacyjna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama