| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Jedno okienko nie sprzyja przekształceniu działalności gospodarczej

Jedno okienko nie sprzyja przekształceniu działalności gospodarczej

Jedno okienko nie sprzyja przekształceniu indywidualnego przedsiębiorcy w spółkę – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Problemem może się okazać uzyskanie numerów NIP i REGON.

Od początku lipca obowiązuje co prawda nowelizacja kodeksu spółek handlowych, która miała uprościć przekształcanie indywidualnej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową tak, by zachować ciągłość funkcjonowania firmy. W praktyce okazuje się to jednak trudne.

Przekształcenie następuje w momencie wpisania spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Od tej chwili firma nie może już działać jako indywidualny przedsiębiorca. Ale może mieć problem także z działaniem jako spółka.

Zobacz serwis: Spółki

Problem paradoksalnie bierze się z „jednego okienka”, które w założeniu miało upraszczać procedury. Wraz z dokumentami niezbędnymi do rejestracji spółki przedsiębiorca składa wnioski o nadanie NIP i REGON, a także zgłoszenie do ZUS.

– Praktyka wskazuje, że w niektórych sytuacjach rozwiązanie to się nie sprawdza. Jego wadą jest przewlekłość spowodowana przekazywaniem dokumentów pomiędzy sądem rejestrowym a urzędami: skarbowym, statystycznym i ZUS – tłumaczy Małgorzata Badowska, radca prawny w kancelarii GESSEL.

Cały artykuł: Jedno okienko spowalnia zamiast przyspieszać przekształcanie działalności w spółkę

Zobacz serwis: Działalność gospodarcza

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

Jedno okienko wcale nie przyspiesza przekształcenia działalności gospodarczej fot. Fotolia
Jedno okienko wcale nie przyspiesza przekształcenia działalności gospodarczej fot. Fotolia

e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »