| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Minimalne wynagrodzenie za pracę bez dodatku stażowego od 2020 r.

Minimalne wynagrodzenie za pracę bez dodatku stażowego od 2020 r.

Nowelizacja ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wyłączająca z jego podstawy dodatek stażowy została przyjęta przez Senat. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2020 r. Na czym dokładnie polega zmiana?

Minimalne wynagrodzenie bez dodatku stażowego od 2020 r.

Senat w piątek przyjął nowelizację ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowela zakłada, że dodatek stażowy będzie wyłączony z podstawy wymiaru tego wynagrodzenia. Nowe prawo ma wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku.

Senatorowie jednogłośnie przyjęli rządowy propozycje zmian w przepisach. Zakładają one rozszerzenie katalogu składników wynagrodzenia, które nie są uwzględniane przy obliczaniu wysokości minimalnej pensji.

W świetle obowiązującego prawa, do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej czy odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 roku do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy. Od przyszłego roku również dodatek za staż pracy ma nie mieć wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia.

Polecamy produkt: Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń

Cel nowelizacji

Celem nowelizacji jest zapewnienie bardziej przejrzystego kształtu minimalnego wynagrodzenia za pracę. Chodzi o bardziej sprawiedliwy sposób wynagradzania pracowników otrzymujących najniższe wynagrodzenie.

Według, oceny skutków regulacji, wyłączenie dodatku za staż pracy z zakresu składnikowego minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie dotyczyło przede wszystkim tych podmiotów sektora publicznego, które zobowiązane są do wypłacania tego dodatku.

Podwyższenie wynagrodzeń najmniej zarabiających pracowników sektora publicznego, legitymujących się dłuższym stażem pracy, może przyczynić się do zwiększenia stabilizacji zatrudnienia w sektorze publicznym” – argumentuje zmiany Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku. Z wyjątkiem przepisów przejściowych, które mają zacząć obowiązywać od 1 września 2019 roku.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Zdjęcia

Minimalne wynagrodzenie za pracę bez dodatku stażowego od 2020 r. / fot. Shutterstock
Minimalne wynagrodzenie za pracę bez dodatku stażowego od 2020 r. / fot. Shutterstock

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Goc

Dyrektor Handlowy w firmie Janpol

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »