REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sędziowie pokoju - kiedy projekt?

Sędziowie pokoju - kiedy projekt?/Fot. Shutterstock
Sędziowie pokoju - kiedy projekt?/Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prezydencki zespół w sprawie sędziów pokoju zainaugurował działalność w kwietniu. Kiedy może być gotowy projekt wprowadzający tę instytucję?

Projekt wprowadzający instytucje sędziów pokoju może być gotowy jesienią

Projekt wprowadzający instytucje sędziów pokoju może być gotowy jesienią - mówią PAP członkowie prezydenckiego zespołu ds. sędziów pokoju oraz jeden z jego inicjatorów, lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. W tej sprawie w ostatnich dniach odbyło się spotkanie w Pałacu Prezydenckim.

REKLAMA

REKLAMA

Projekt wprowadzający instytucje sędziów pokoju to jeden ze sztandarowych projektów formacji Pawła Kukiza. W kwietniu - po rozmowach Kukiza z prezydentem Andrzejem Dudą - działalność zainaugurował prezydencki zespoł ws. sędziów pokoju, na którego czele stanął prof. Piotr Kruszyński, współautor białej księgi i projektu ustawy dla Kukiz'15.

Paweł Kukiz w rozmowie z PAP ocenia, że projekt jest już w niemal 80 proc. gotowy, a w tym tygodniu spotkał się w tej sprawie w Pałacu Prezydenckim z prezydentem, przedstawicielami KPRP oraz prof. Kruszyńskim. "Prezydent zapewnił mnie, że ogrom pracy został już zrobiony i ustawa będzie gotowa do końca roku" - powiedział.

Z kolei prof. Kruszyński powiedział PAP, że przepisy dotyczące procedury karnej, cywilnej i postępowań ws. o wykroczenie są już przygotowane przez jego i jego współpracowników. "Zmiany w tych przepisach są konieczne, aby sędziowie pokoju mogli orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia" - przekazał i dodał, że chodzi np. o przestępstwa do 10 tys. zł ws. przeciwko mieniu. "Pod warunkiem, że sprawa jest prosta, nie wymaga powołania biegłych i jest prosta dowodowo" - podkreślił.

Wciąż trwają prace nad Kodeksem wyborczym, bo o ile ustalono już, że sędziowie mieliby być wybierani jednorazowo na 6 - letnią kadencję w wyborach powszechnych, a po jej zakończeniu mogliby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji, wciąż jednak do uzgodnienia są techniczne sprawy dotyczące np. okręgów wyborczych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konstytucyjność sędziów pokoju

Clou przepisów to sprawy dotyczące konstytucyjności sędziów pokoju i nad nimi wciąż trwają prace. "Są dwie koncepcje" - mówi prof. Kruszyński. "Jedna jest taka, która będzie preferowana, powołujemy się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 24 października 2007 roku, a więc w czasie, kiedy przewodniczącym był Jerzy Stępień" - powiedział i dodał, że wówczas chodziło o sprawę konstytucyjności przepisów o asesorach i TK uznał, że asesorzy nie mogą np. stosować aresztów, ale mogą orzekać.

Druga koncepcja z kolei zakłada, że potrzebna byłaby zmiana konstytucji, co - jak podkreśla profesor - jest mało realne w obecnym układzie politycznym.

W ocenie prof. Kruszyńskiego, rozwiązania legislacyjne dot. sędziów pokoju mogłyby być gotowe w październiku.

Doradca prezydenta Paweł Mucha, który zasiada w zespole potwierdza intensywność dotychczasowych prac. "W moim przekonaniu te prace rokują tym, że oczywiście - jeśli taka będzie wola i decyzja pana prezydenta - to możliwe będzie przedstawienie wczesną jesienią czy jesienią projektów ustaw czy zestawu projektów ustaw obejmujących taką kompleksową zmianę prawa dotyczącą tej problematyki - czyli wprowadzenia do polskiego prawa sądów pokoju jako instytucji i osób orzekających też w sądach pokoju" - powiedział PAP.

Podkreślił, że rozwiązania prawne w tej sprawie mogą być gotowe we wrześniu. "Natomiast oczywiście pan prezydent musi je zatwierdzić, zaakceptować" - zaznaczył. (PAP)

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka
gb/ sdd/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mniej zarobimy na zleceniach. To efekt kamienia milowego KPO. Sprawdź, od kiedy i jak zmienią się przepisy. Już wiadomo.

  Wszystkie umowy cywilnoprawne mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne, by Polska mogła otrzymać kolejne środki z KPO. To będzie koniec płacenia składek do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przesądził kamień milowy KPO.

  Dramatycznie spadnie liczba ludności w Polsce. Ekspert ocenia, że konieczne będzie podwyższenie wieku emerytalnego

  W Polsce zmniejsza się liczba ludności. Programy wspierające zwiększanie dzietności to za mało, by odwrócić niekorzystne trendy. Podwyższenie wieku emerytalnego będzie konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń – twierdzi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

  60 proc. wełny według metki, a w rzeczywistości jej brak. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań, UOKiK nałożył kary

  Na firmy wprowadzające klientów w błąd informacją o składzie ubrań na metce UOKiK nałożył kary finansowe. "Konsumenci nie mogą samodzielnie zweryfikować składu surowcowego odzieży, muszą w tym zakresie ufać informacjom na etykiecie" - powiedział prezes Tomasz Chróstny. 

  Nowy rejestr w kodeksie pracy. Wpiszesz do niego prace szczególne i pracowników je wykonujących [posiedzenie rządu 16 kwietnia]

  Nowe przepisy w kodeksie pracy mają wyeliminować (albo ograniczyć) kontakt pracowników z takimi substancjami jak toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. To tzw. substancje reprotoksyczne.

  REKLAMA

  Zmiana, która wpłynie na miliony Polaków. ZUS od umów-zleceń. Data reformy jest już znana

  Rewolucja, która była zapowiadana przez kilka lat, teraz staje się nieunikniona. Chodzi o wprowadzenie składek ZUS dla wszystkich umów-zleceń. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej potwierdziło, że reforma w tym zakresie jest utrzymana w Krajowym Planie Odbudowy bez zmian. Ma ona wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

  Dodatkowe 2 dni urlopu z powodu działania siły wyższej. Jak w praktyce skorzystać?

  Urlop z powodu działania siły wyższej to prawo do zwolnienia od pracy w przypadku nagłych zdarzeń rodzinnych, takich jak choroba lub wypadek, wymagających natychmiastowej obecności pracownika. Omawiamy, jak w praktyce można skorzystać z tego urlopu.

  Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

  Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

  Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

  Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

  REKLAMA

  Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

  We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

  Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

  MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

  REKLAMA