REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy wypłata dodatku węglowego?

Michalina Topolewski
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Oprac. Paulina Karpińska
Kiedy wypłata dodatku węglowego?
Kiedy wypłata dodatku węglowego?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dodatek węglowy będą wypłacały samorządy, jednak z pieniędzy, które otrzymają od wojewodów. Na te jednak będę musiały jeszcze poczekać.

Dodatek węglowy - wniosek tylko na wzorze z rozporządzenia

Otrzymanie świadczenia wymaga złożenia wniosku w urzędzie gminy lub innej jednostce organizacyjnej (osobiście, drogą pocztową lub elektroniczną przez ePUAP). I tak np. w Łodzi do tej pory wpłynęło 780 wniosków, w Lublinie 700, w Gdańsku 443, a w Toruniu 439.

REKLAMA

- Na razie mamy 300 wniosków, więc to dopiero początek, bo opierając się na informacjach pochodzących z CEEB, wychodzi nam, że może ich być 6,5 tys. - mówi Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Z kolei mieszkańcy Kielc złożyli ponad 300 wniosków, a Olsztyna ok. 100.

Są jednak i takie gminy, gdzie formularze zaczną być przyjmowane od dzisiaj. Tak jest chociażby w Chorzowie, Opolu oraz Szczecinie.

- Obsługa nowego zadania wymaga zmian techniczno-organizacyjnych, w tym przygotowania upoważnień dla pracowników i zapewnienia druków wniosków. To zajęło nam trochę czasu, dlatego informowaliśmy mieszkańców, że przyjmowanie druków zacznie się 22 sierpnia - wyjaśnia Maciej Homis, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodaje, że nie oznacza to, że wnioski nie były w ogóle przyjmowane w zeszłym tygodniu, ale nie złożono ich dużo, bo ok. 30.

Co istotne, chociaż ustawa o dodatku węglowym weszła w życie 12 sierpnia, to rozporządzenie określające wzór wniosku, który trzeba w tym celu złożyć, zostało ogłoszone dopiero 16 sierpnia i zaczęło obowiązywać od następnego dnia. Mimo to niektóre osoby nie czekały na przepisy wykonawcze i zrobiły to, korzystając z druku, który był załączony do projektu rozporządzenia. Urzędnicy starali się je przekonywać, aby wstrzymali się chwilę, ale formalnie nie mieli podstaw do odmowy przyjęcia wniosku. Tyle że, jak się spodziewano, ostateczna wersja druku, która znalazła się w opublikowanym rozporządzeniu, została zmodyfikowana w porównaniu do tej pierwotnej.

Będziemy kontaktować się z tymi osobami, wzywać je do uzupełnienia braków formalnych i złożenia nowego wniosku - wskazuje Sebastian Gajdzik, kierownik działu świadczeń Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorzowie.

Dodatek węglowy - pierwszy gminy już weryfikują wnioski

W niektórych gminach, np. w Toruniu, zaczęła się już weryfikacja pierwszych złożonych wniosków, w innych ich rozpatrywanie właśnie się zaczyna.

- Wnioski muszą być zarejestrowane w systemie, do tego potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie, które zostało nam dziś udostępnione przez dostawcę - tłumaczy Damian Napierała.

Zapewnia przy tym, że będą one rozpatrywane bez zbędnej zwłoki, chociaż to spore wyzwanie. Zwłaszcza biorąc pod uwagę ich liczbę oraz to, że w tym samym czasie są przyjmowane wnioski o zasiłki na dzieci i świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Co więcej, rząd pracuje właśnie nad kolejnymi rozwiązaniami pomocowymi skierowanymi do rodzin, które ogrzewają swoje domy innym niż węgiel opałem (gazem, olejem, biomasą), które we wrześniu mają trafić do Sejmu. Wtedy też z wnioskami o dodatek będą zgłaszać się kolejne grupy mieszkańców. Urzędnicy będą więc starali się jak najszybciej załatwić sprawy dotyczące dodatku węglowego, tak aby nie doszło do ich kumulacji.

Kiedy wypłata dodatku węglowego?

Ponadto, aby gminy mogły wypłacić dodatki, potrzebują do tego pieniędzy od wojewodów. Ci zaś nie wysłali im jeszcze druków służących do złożenia zapotrzebowania na środki.

- Obawiamy się, że pieniądze trafią do nas na ostatnią chwilę. Tak było w przypadku dodatków osłonowych. Termin wypłacenia pierwszej raty mijał 31 marca, a otrzymaliśmy je 26 marca - mówi Edyta Ciesielska, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Urzędnicy zwracają też uwagę, że w niektórych przypadkach problematyczne może być ustalenie prawa do dodatku. Chodzi tutaj przede wszystkim o sytuacje, gdy w jednym budynku jest kilka gospodarstw domowych, które korzystają z jednego pieca i każde z nich wnioskuje o dodatek. Problematyczna jest również kwestia przyznania dodatku mieszkańcom bloków i kamienic. Te wątpliwości stara się wyjaśnić Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które przygotowało odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania (patrz: grafika). Przy czym wygląda na to, że sam resort nie jest do końca pewny, jak interpretować przepisy. Początkowo wskazywał bowiem, że jeśli w budynku są dwa gospodarstwa domowe i jeden kocioł węglowy, to wtedy przysługuje tylko jeden dodatek węglowy. Potem jednak resort zmienił swoje stanowisko i teraz podaje, że świadczenie może otrzymać każde z nich.

Dodatek węglowy - warunki przyznania

Dodatek węglowy to specjalne, jednorazowe świadczenie w wysokości 3 tys. zł przyznawane na podstawie przepisów ustawy z 5 sierpnia 2022 r. (Dz.U. poz. 1692). Zgodnie z nimi wsparcie przysługuje gospodarstwom domowym, których główne źródło ogrzewania stanowi m.in. kocioł na paliwo stałe, kominek lub piec kaflowy, zasilane węglem, brykietem lub pelletem zawierających 85 proc. węgla kamiennego. Dodatek jest niezależny od dochodów osiąganych przez członków rodziny, a podstawowym warunkiem jego uzyskania jest to, aby wspomniane źródło ogrzewania było wpisane lub zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

dodatek

dodatek węglowy 2022

Dziennik Gazeta Prawna

Inne dodatki do ogrzewania:

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 31 lipca 2024 r. możesz zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje na swojej stronie internetowej o oknie transferowym w 2024 r. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera kolejne okno transferowe. W tym okresie można zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej.

  Dla kogo będzie preferencyjny kredyt mieszkaniowy #naStart – jakie będą ograniczenia? Dopłaty tylko do rat kredytu udzielonego przed 1 stycznia 2028 r.

  Już wkrótce osoby planujące zakup własnego lokum będą mogły skorzystać z preferencyjnego kredytu mieszkaniowego #naStart. Trwają prace legislacyjne nad ustawą o „kredycie mieszkaniowym #naStart”, który zastąpi bezpieczny kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy. Kredyt będzie można zaciągnąć do końca 2027 r. Kto uzyska szansę na pomoc w uzyskaniu własnego mieszkania?

  1500 zł miesięcznie na dziecko od 1 października 2024 r. Taki jest plan

  9 kwietnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Przewiduje się, że proponowane rozwiązania wejdą w życie z dniem 1 października 2024 r.

  Dwa nowe przedmioty od roku szkolnego 2024/2025 plus pierwsza pomoc w szkołach podstawowych. Jakie zmiany w ramowych planach nauczania

  Edukacja zdrowotna i obywatelska w szkołach od roku szkolnego 2024/2025. Rezygnacja z HiT. Takie zmiany zapowiada resort edukacji. 

  REKLAMA

  Zmiany w dokumentacji pracowniczej. Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw

   Jednolity tekst rozporządzenia opublikowany w Dzienniku Ustaw. Chodzi o rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie dokumentacji pracowniczej.

  Duży problem z kredytami hipotecznymi: WIRON w ogniu krytyki i może nie zastąpić WIBOR. Co wtedy

  Pewne jest tylko, że powinien być nowy wskaźnik referencyjny, który do końca 2027 roku całkowicie zastąpi WIBOR. Tymczasem Ministerstwo Finansów ma duże wątpliwości czy przygotowany nowy wskaźnik, WIRON, w dostatecznym stopniu chroni użytkowników, zwłaszcza zaciągających kredyty hipoteczne na rynku nieruchomości, przed ryzykami.

  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  REKLAMA

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA