REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co dalej z dodatkiem węglowym?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Oprac. Paulina Karpińska
Coraz więcej niewiadomych w kwestii dodatku węglowego, a nowelizacji brak.
Coraz więcej niewiadomych w kwestii dodatku węglowego, a nowelizacji brak.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Samorządowcy naciskają na rząd w sprawie pilnej nowelizacji ustawy o dodatku węglowym. Mnożą się bowiem wątpliwości przy rozpatrywaniu wniosków o wypłaty.

Co dalej z dodatkiem węglowym? Wyłudzenia zmuszają do zmiany ustawy

W tym tygodniu w ramach prac parlamentarnych nad dopłatami do kolejnych paliw mogą się pojawić poprawki dotyczące zasad wypłaty dodatku węglowego. Formalne decyzje w sprawie nowelizacji jeszcze nie zapadły, ale liczne zgłoszenia ze strony samorządowców o potencjalnych wyłudzeniach są uważnie analizowane w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Poprawki mogą dotyczyć kilku aspektów, m.in. uszczelnienia systemu wypłat czy wydłużenia gminom terminu na rozpatrzenie wniosków. Na razie resort opublikował poradnik z wyjaśnieniami najbardziej wątpliwych kwestii.

REKLAMA

Dodatek węglowy - wydłużenie terminu rozpatrywania wniosków

Wstępne deklaracje ze strony pracowników Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) na temat ewentualnej zmiany przepisów padły w zeszłym tygodniu na warsztatach zorganizowanych wspólnie z samorządowcami. Omawiane były kwestie dotyczące wydłużenia terminu na rozpatrzenie wniosków o dodatek węglowy (np. z 30 do 60 dni) czy pomysły na uszczelnienie systemu. Ale mimo złożonych tam deklaracji dziś słyszymy, że temat nowelizacji nie jest jeszcze przesądzony.

Sytuacja powoli zaczyna irytować nawet naszych rozmówców z rządu. – Resort klimatu ciągle się zastanawia, ciężko coś od nich wydusić. Na razie niczego nie deklaruje, na wczorajszym posiedzeniu rządu też nic nie było mówione na ten temat – twierdzi nasz rozmówca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja dodatku węglowego? Urzędnicy MKiŚ wypowiadają się ostrożnie

W MKiŚ urzędnicy o sprawie nowelizacji dodatku do węgla wypowiadają się ostrożnie, choć biorą pod uwagę taką możliwość. – Zakładam, że jeśli miałaby być nowelizacja, to możliwe, że dobrą okazją będzie dodanie, np. na etapie prac komisji sejmowej, poprawek do ustawy o dodatkach na paliwa inne niż węgiel – mówi osoba z resortu. Sejm zbiera się w piątek, intencją jest szybkie przyjęcie ustawy o nowych dodatkach paliwowych (na pellet, gaz LPG, drewno kawałkowe i olej opałowy), w związku z czym zmiana ustawy o dodatku węglowym poszłaby równie sprawnie.

Na to czekają samorządowcy, którzy z jednej strony twierdzą, że są obciążeni pracą przy przyjmowaniu i weryfikowaniu wniosków o dodatki węglowe (można je składać od 17 sierpnia), a z drugiej – że pojawiają się próby wyłudzenia świadczenia w wysokości 3 tys. zł. W Krakowskim Centrum Świadczeń analizie – poprzez sprawdzenie stanu w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) – poddano 10 wniosków. – Ustalono, że pod pięcioma krakowskimi adresami głównym źródłem ogrzewania jest ogrzewanie z sieci miejskiej, ogrzewanie gazowe lub elektryczne – mówi Emilia Król z biura prasowego krakowskiego magistratu. – W pierwszej kolejności będzie prowadzone postępowanie wyjaśniające i jego wynik wpłynie bezpośrednio na stwierdzenie, czy były to próby wyłudzenia dodatku węglowego, co spowodowałoby zgłoszenie sprawy w zakresie złożenia fałszywego oświadczenia – dodaje.

Masowe zmiany źródeł w deklaracjach CEEB

REKLAMA

Także pracownicy Gdańskiego Centrum Świadczeń (GCŚ) spotykają się z sytuacjami budzącymi ich wątpliwości. – Zauważają częste zmiany zapisów deklarowanych źródeł w deklaracjach składanych w CEEB. Jednak trudno ocenić, czy jest to świadome działanie, pomyłka czy może niezrozumienie przepisów. W takich sytuacjach pracownicy GCŚ proszą wnioskodawców o dodatkowe wyjaśnienia – mówi Patryk Rosiński z gdańskiego magistratu. Wskazuje jednak, że przepisy wprowadzające dodatek węglowy nie dały urzędnikom specjalnych uprawnień do przeprowadzania kontroli w gospodarstwach domowych. – Dlatego w głównej mierze bazują oni na oświadczeniach wnioskodawców – wskazuje Rosiński.

Lokalni urzędnicy w rozmowach ze stroną rządową zwracają też uwagę na coraz bardziej widoczny problem mnożących się gospodarstw domowych, co ma zapewne związek z tym, że dodatek przyznawany jest na gospodarstwo domowe. Osoby zamieszkujące wspólnie składają oddzielne wnioski, twierdząc, że gospodarują odrębnie i w ten sposób próbują otrzymać więcej niż jeden dodatek po 3 tys. zł. Na warsztatach z MKiŚ samorządowcy podali przykład małopolskiej gminy Niedźwiedź, gdzie liczba 3 tys. pieców w CEEB przełożyła się na… 15 tys. gospodarstw domowych.

Dodatek węglowy - wyłudzenia czy pomyłki?

Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich wspomina z kolei o wnioskach, które były składane w odniesieniu do nieruchomości, które nie mają statusu lokalu mieszkalnego, takich jak budynki gospodarcze czy altany w ogródkach działkowych.

REKLAMA

Przy czym sami samorządowcy nie przesądzają jeszcze, że wszystkie tego typu przypadki to każdorazowo próby wyłudzeń. – Mając na uwadze to, że nawet na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska pojawiały się sprzeczne informacje dotyczące definicji gospodarstwa domowego, trudno oczekiwać od mieszkańców poprawnej interpretacji przepisów ustawy o dodatku węglowym – mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka Urzędu Miasta Bydgoszczy. Jak dodaje, uszczelnienie systemu mogłoby polegać na zmianie definicji gospodarstwa domowego lub przyznawaniu dodatku na konkretne źródło ciepła (np. jeden adres zamieszkania – jeden dodatek węglowy).

Na razie MKiŚ liczy na to, że największe wątpliwości, także dotyczące uszczelnienia systemu, załatwi poradnik opublikowany w tym tygodniu na stronie internetowej resortu. Poruszany jest tam m.in. temat przyznawania dodatku gospodarstwu, które tylko wynajmuje lokal mieszkalny (zdaniem resortu nie jest istotne, kto jest właścicielem lokalu, liczy się to, kto faktycznie dysponuje lokalem i prowadzi w nim swoje gospodarstwo domowe), sposobu weryfikacji wniosków przez gminy czy sytuacji, w której członkowie rodziny występują jako odrębne gospodarstwa domowe. W tym ostatnim przypadku, zdaniem resortu klimatu, nie można uznać, że w jednym lokalu mieszkalnym (bądź budynku jednorodzinnym) prowadzonych jest kilka jednoosobowych gospodarstw domowych, wobec czego „wydaje się niezasadne, aby gospodarstwa te otrzymały oddzielnie kilka dodatków węglowych na wspólne źródło ciepła”.

To jednak nie przekonuje lokalnych urzędników. – Podręcznik to tylko interpretacje. Zamiast tego wolelibyśmy przejrzyste przepisy – mówi Marek Wójcik

a także poradnik Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczący dodatku węglowego:

Autopromocja
Tomasz Żółciak, Grzegorz Osiecki

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Decimus Maximus
    2022-09-14 07:26:08
    Czyli dalej nic nie wiadomo poza tym, że naród był napalony na super kasę. Ludzie byli bliscy wykopywania zmarłych członków rodziny i tachania ich do mieszkań, by więcej kasy wydębić. Mało tego, rodacy zdziwieni, władza również, że "ktoś" mógł wpaść na próbę wyłudzenia. Normalnie tajemnica poliszynela kto i dlaczego. Ludzie potrafią miesiącami a nawet latami trzymać denata w domu (nawet niespokrewnionego), żeby dębić 1500 zł renty czy emerytury, ale 3 tys. razy X to nie. To niesłuszne. Kuriozum.
    2
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd Morawieckiego nie otrzymał wotum zaufania. Za byli posłowie PiS i Kukiz15; przeciw – KO, PSL–TD, Polski2050–TD, Lewicy i Konfederacji

Sejm w poniedziałek 11 grudnia 2023 r. nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Gabinet poparło w głosowaniu 187 posłów PiS i trzech posłów Kukiz’15; przeciw byli wszyscy posłowie KO, PSL–TD, Polski 2050 –TD, Lewicy i Konfederacji.

Wadliwe lub nietrafione prezenty świąteczne. Co można z tym zrobić zgodnie z prawem? Reklamacje, gwarancja, zwrot

Grudzień to czas wzmożonego ruchu w galeriach handlowych i większej aktywności klientów na stronach sklepów internetowych. Święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją do obdarowywania najbliższych upominkami. Jednak co zrobić z prezentem uszkodzonym lub nietrafionym? W tym kontekście warto przypomnieć nowe zasady reklamacji konsumenckiej po blisko roku od ich wejścia w życie.

Po ponad pół roku znowu rośnie liczba ukraińskich uchodźców w Polsce

Po raz pierwszy od marca 2023 roku odnotowano wzrost liczby ukraińskich uchodźców objętych ochroną tymczasową w Polsce. Na koniec października tego roku liczba ta osiągnęła ponad 957 tys. osób, co sygnalizuje zmianę dotychczasowej tendencji spadkowej – informuje 11 grudnia 2023 r. Platforma Migracyjna EWL, powołując się na najnowsze dane Eurostat.

Ochrona danych osobowych pacjentów. Prezes UODO zatwierdził Kodeks postępowania dla sektora ochrony zdrowia

Dokument ma być narzędziem dla administratorów i podmiotów przetwarzających dane osobowe z branży ochrony zdrowia. To pierwszy w Europie kodeks obejmujący podmioty publiczne i prywatne z sektora medycznego.

REKLAMA

TK: kary „unijne” nałożone na Polskę są niezgodne z naszą Konstytucją

Niezgodne z Konstytucją RP są przepisy unijne o nakładaniu kar na Polskę za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego.

28 grudnia 2023 r. mija termin wykonania zaległych szkoleń bhp i badań lekarskich pracowników. Należy też sprawdzić ważność orzeczeń lekarskich!

28 grudnia 2023 r. kończy się okres przejściowy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią COVID-19. Pracodawcy muszą zadbać o wykonanie zaległych badań profilaktycznych pracowników i szkoleń bhp. Jeżeli pracodawca nie spełni tego obowiązku, grozi mu kara grzywny do 30000 zł.

Dodatek osłonowy 2024: nie pomniejszy go ani urząd skarbowy, ani komornik. Można zyskać od 228,80 zł do 822,25 zł

Od 1 stycznia 2024 r. Polacy po raz kolejny otrzymają wsparcie w postaci dodatku osłonowego. Wnioski będą składać pomiędzy 1 a 30 kwietnia, a wypłaty będą zrealizowanego do 30 czerwca 2024 r. Jednak niektórzy już dziś się martwią, czy otrzymają deklarowane kwoty w całości. Czy trzeba będzie od nich zapłacić podatek oraz czy będą podlegały egzekucji komorniczej.

Potrącenie w postępowaniu cywilnym po zmianach w 2023 roku. Warunki, zasady, przepisy i wątpliwości

Skuteczne złożenie zarzutu potrącenia w trakcie postępowania cywilnego, pomimo uregulowania tej kwestii przez ustawodawcę w kodeksie postępowania cywilnego nadal rodzi kontrowersje i rozbieżne rozstrzygnięcia sądu. Nowelizacja art. 203(1) kodeksu postępowania cywilnego wprowadzona od 1 lipca 2023 r. ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, zamiast powstałe rozbieżności usunąć, zrodziła nowe. 

REKLAMA

Marszałek Sz. Hołownia kieruje obradami Sejmu. Obejrzyj transmisję on-line. Dziś expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie [Bezpośrednio 11 grudnia]

Transmisja online obrad Sejmu w dniu 11 XII 2023 r. Co się dzieje? Expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie. A wszystkim kieruje Szymon Hołownia.

Świąteczne prezenty kupuj z głową! Poradnik konsumenta - reklamacje, zwroty, ceny

Do Bożego Narodzenia zostało jeszcze tylko dwa tygodnie, a wiele osób wciąż czeka z zakupem świątecznych prezentów. Galerie handlowe przeżywają oblężenie, a w chaosie łatwo o pomyłkę czy niedopatrzenie podczas zakupów. Jak nie dokładać sobie stresu, kupując gwiazdkowe prezenty? Jakie egzekwować swoje prawa? Co trzeba wiedzieć? Przypominamy.

REKLAMA