Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy właściciel 2 domów opalanych węglem może złożyć 2 wnioski o dodatek węglowy?

Paulina Karpińska
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Ile dodatków węglowych przysługuje właścicielowi kilku domów?
Ile dodatków węglowych przysługuje właścicielowi kilku domów?
Shutterstock
Ustawa o dodatku węglowym od samego początku wzbudza wiele wątpliwości w kwestii jej interpretacji. Jedną z nich jest liczba przysługujących dodatków do węgla dla właścicieli kilku nieruchomości. Czy mają prawo do tylu dofinansowań ile nieruchomości posiadają?
rozwiń >

Ile dodatków węglowych przysługuje właścicielowi kilku domów?

Zapisy w ustawie o dodatku węglowym, mówiące o tym, że jeden dodatek przysługuje na jedno gospodarstwo domowe, mogą wskazywać, że właściciel kilku nieruchomości może dostać dopłatę do węgla na każdą z nich. Ale tak nie jest. W myśl przepisów świadczenie to przypisywane jest do gospodarstwa domowego, a nie do nieruchomości.

Dodatkowo ustawodawca doprecyzował, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego. Zatem posiadanie drugiej nieruchomości nie uprawnia do drugiego dodatku, gdyż zgodnie z tą ustawą tylko pod jednym adresem można tworzyć gospodarstwo domowe. Nawet jeśli użytkuje się oba domy, bo jeden jest codziennym miejscem zamieszkania, a drugi jest np. domkiem w górach.

Czy żona może złożyć wniosek o dodatek węglowy na jeden dom, a mąż na drugi?

Interpretacja może wzbudzać wątpliwości, jednak zgodnie z udostępnionymi wyjaśnieniami Ministerstwa Klimatu decydujące jest to, czy małżonkowie wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe. Przy czym rozdzielność majątkowa nie jest tu decydująca. Jeśli wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe pod jednym adresem wówczas przysługuje im tylko jeden dodatek do ogrzewania i tylko na jedną nieruchomość. Należy mieć tutaj również na uwadze, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.

Odmiennie może być w przypadku np. separacji. Jeśli małżeństwo to nie pozostaje w faktycznym związku, nie gospodaruje i nie zamieszkuje wspólnie, może ubiegać się o odrębne dodatki, wpisując we wniosku odrębne adresy.

Co ważne każda osoba składająca wniosek o dodatek węglowy ma obowiązek wymienić w nim również liczbę pozostałych członków, a także podać ich dane. Przy czym nie ma tu znaczenia, czy któryś z nich przebywa obecnie np. za granicą, w szpitalu, czy w więzieniu. Należy ją wymienić także, gdy w ciągu tygodnia pracuje w innymi mieście, ale niezmiennie jest zaangażowana w tworzenie i prowadzenie danego gospodarstwa.

Ważne! Oświadczenia wnioskodawcy składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, a organ rozpatrujący ma prawo sprawdzić informacje podane we wniosku i w przypadku uzasadnionych wątpliwości, wezwać wnioskodawcę do złożenia dodatkowych wyjaśnień. Ma również prawo do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, aby ustalić stan faktyczny.

Definicja gospodarstwa domowego, a dodatek węglowy

Gospodarstwo domowe w ustawie o dodatku węglowym zdefiniowano jako:

 1. Osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe)

albo

 1. osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Znaczenie ma tu również interpretacja określenia „wspólne gospodarowanie”.

Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Klimatu i Środowiska i przytoczonego przez nie orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego wspólne gospodarowanie oznacza „wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego. Cechami charakterystycznymi dla prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego może być: udział i wzajemna ścisła współpraca w załatwianiu codziennych spraw związanych z prowadzeniem domu, niezarobkowanie i pozostawanie w związku z tym na całkowitym lub częściowym utrzymaniu osoby, z którą prowadzi się gospodarstwo domowe, a wszystko dodatkowo uzupełnione cechami stałości, które tego typu sytuację charakteryzują. Na okoliczność wspólnego gospodarowania składają się różne elementy, jak ponoszenie kosztów i opłat za mieszkanie, opieka udzielana w chorobie, wykonywanie zwykłych czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego, dysponowanie wspólnym dochodem z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb życiowych.”(I OSK 1483/16).

Najem domu,a dodatek węglowy – dla właściciela, czy najemcy?

W przypadku wynajmu domu, niezależnie od tego, czy to jedyna nieruchomość właściciela, czy kolejna, nie ma on prawa do dodatku do węgla. Dlaczego? Ponieważ przysługuje one osobie, czy też osobom faktycznie dysponującym tą nieruchomością. Nie ma tu znaczenia własność.

W zakresie wypłaty dodatku węglowego nie ma także znaczenia kto jest właścicielem źródła ogrzewania wskazanym w deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, ani kto ją składał. Istotne jest faktyczne korzystanie przez gospodarstwo domowe wnioskodawcy z danego źródła ogrzewania wpisanego do CEEB.

Zatem to najemca ma prawo do dodatku węglowego.

W przypadku wątpliwości samorząd, którzy otrzymał wniosek może zweryfikować prawdziwości informacji, np. w przypadku, gdy obaj złożą ten formularz. Nie będzie tu miał znaczenia czas jego dostarczenia, a stan faktyczny. Zatem zasada pt. kto pierwszy ten lepszy tu nie zadziała. Urząd gminy, czy też urząd może poprosić o uzupełnienie wniosku, np. dostarczenie umowy najmu przez najemcę. Jeśli ten ją wykaże wówczas to on otrzyma świadczenie, a właściciel może zostać ukarany za przedstawienie nieprawdy.

Czy konieczne jest zameldowanie w miejscu prowadzenia gospodarstwa domowego, aby otrzymać dodatek?

Nie jest konieczne zameldowanie w miejscu zamieszania. Dla przyznania dodatku kluczową informacją jest faktyczne zamieszkiwanie i prowadzenie gospodarstwa domowego w danym miejscu, na obszarze gminy, do której składa się wniosek.

Czy można wnioskować o dodatek węglowy na dom ogrzewany węglem i jednocześnie o dodatek do pelletu, którym ogrzewany jest drugi?

Obecnie w Polsce funkcjonuje 5 rodzajów dodatków do ogrzewania: dodatek węglowy, dodatek do pelletu, dodatek go gazu LPG, dodatek do drewna opałowego oraz dodatek do oleju opałowego. Dodatek elektryczny, dla domostw ogrzewających się prądem jest jeszcze w fazie prac legislacyjnych.

Ustawodawca przewidział jednak jeden dodatek do ogrzewania dla jednego gospodarstwa domowego na jedno – główne, źródło ciepła. Zatem nie ma tu znaczenia, czy posiadane nieruchomości członków tego gospodarstwa mają takie same źródła ciepła, czy różne. Świadczenie jest wypłacane tylko na tą nieruchomość, w której gospodarstwo to zamieszkuje. Przy czym, jeśli w tym jednym są dwa odrębne i różne źródła ogrzewania, niezmienne można ubiegać się tylko o jeden dodatek – do tego głównego.

Reklama
Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • kacha
  2022-10-05 20:31:37
  mam dwa domy na jednej działce. Oba domy ogrzewane są węglem .Sa to dwa odrębne gospodarstwa. kto dostanie w tym wypadku dodatek ?
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • ekonom
  2022-10-03 20:08:26
  mam dwa glowne zrodla ogrzewania domu parter jeden piec pietro drugi piec ile nalezy sie dodatkow na wegiel
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Mirosław
  2022-11-08 11:35:09
  Ciocia ( samotna)czasowo od dwóch lat w dps ( co roku podpisywana nowa umowa do czasu poprawy stanu zdrowia) . Od dwoch lat bywam tam żeby porobić remonty, ogrzewam kilka razy w roku węglem takie źródło zgloszone do gminy. Niestety gmina odmowiła cioci dodatku, uzasadniając pobytem w DPS. Jednak dom musi być co jakis czas ogrzany żeby nie wdała się wilgoć. Jak nie ma mnie, to podjeżdża znajomy miejscowy i przepala w trzech piecach. Czy gmina miała prawo odmówić? Jeżeli stan cioci się poprawi mogą już nie podpisać umówmy pobytu. Jak się odwołać w takiej sytuacji. Przecież jest gro ludzi starszych na leczeniu, domy trzeba dotrzeć żeby nie niszczały. Gmina wie że ciocia nie ma stałego pobytu, nawet nie zapytali czy ktoś opiekuje sie domem pod jej nieobecność. Proszę o podpowiedź jak odwołać sie do gminy. Dziękuję
  5
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Co wiesz o PUE ZUS?
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/30
Co oznacza skrót PUE ZUS?
Platforma Usług Ekonomicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Powszechne Usługi Elektroniczne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
RPP: Stopy procentowe w grudniu 2022 na niezmienionym poziomie
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w środę 7 grudnia 2022 nie zmieniła stóp procentowych - poinformował Narodowy Bank Polski. Tym samym główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi nadal 6,75 proc.
Osoby budujące dom bez ochrony przed podwyżkami cen prądu - interwencja RPO
Osoby fizyczne budujące dom jednorodzinnych skarżą się na nieobjęcie ich wsparciem przed podwyżkami cen energii. Dyrektor Zespołu Prawa Cywilnego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich Kamilla Dołowska prosi o stanowisko dyrektora Departamentu Elektroenergetyki i Gazu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Pawła Pikusa
Coraz więcej osób korzysta z aplikacji mZUS
Przez aplikację mZUS złożonych zostało ponad 1,5 tys. wniosków na ok. 2,1 tys. dzieci, w tym: 628 wniosków "Dobry start" oraz 878 wniosków "500+".
Świadczenie mieszkaniowe dla żołnierzy w 2023 roku - od nowego roku podwyższone
Od dnia 1 stycznia 2023 roku świadczenie mieszkaniowe dla żołnierzy, czyli tzw. dodatek mieszkaniowy dla żołnierzy, zostanie podwyższone. Ile wyniesie i komu przysługuje?
Czy Naczelny Sąd Administracyjny może kontrolować działalność orzeczniczą Trybunału Konstytucyjnego?
Naczelny Sąd Administracyjny nie ma kompetencji do jakiegokolwiek kontrolowania działalności orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego. Wszyscy sędziowie TK wybrani przez Sejm, od których prezydent przyjął ślubowanie, jak i wszyscy sędziowie powołani przez prezydenta, są sędziami w rozumieniu konstytucji - oświadczyła 6 grudnia 2022 r. prezes TK Julia Przyłębska.
Polacy chcą funduszy z KPO ca cenę ustępstw [SONDAŻ]
57 proc. Polaków chce środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz ustępstw wobec UE - wynika z sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM. Co trzeci ankietowany chce konfrontacji z Komisją Europejską.
Polska gotowa na kolejną falę uchodźców [WYWIAD]
- Spodziewamy się, że trzeba będzie udzielić obywatelom Ukrainy doraźnego schronienia, w przypadku np. przerwania dostaw prądu, dużych mrozów itp. Większość Ukraińców chce jednak pozostać u siebie w kraju - uważa Agnieszka Ścigaj, minister, członek Rady Ministrów.
Oszustwo "na wypadek drogowy" - poszkodowana seniorka
Stołeczni kryminalni zatrzymali trzech mężczyzn, którzy oszukali starszą kobietę "na wypadek drogowy". Podczas zatrzymania funkcjonariusze zabezpieczyli 24 tys. zł, 180 dolarów, 200 euro, 2,5 tys. koron szwedzkich, dwie obrączki i łańcuszek.
Ekspert PIE: nie spodziewamy się radykalnego wzrostu bezrobocia w 2023 r.
Nie spodziewamy się radykalnego wzrostu bezrobocia w 2023 roku - powiedział PAP wiceszef Polskiego Instytutu Ekonomicznego Paweł Śliwowski. Jego zdaniem możliwe jest nasilenie się spadku wzrostu wynagrodzeń.
Blackout
Blackout to zjawisko całkowitego braku energii elektrycznej. Może być spowodowany awarią, brakami w dostawach energii lub przesileniem sieci.
Ochrona ofiar przemocy domowej - zalecenia Prokuratora Generalnego
Nowe przepisy porządkują i ujednolicają dotychczasowe zasady postępowania, uwzględniając normy prawa krajowego i międzynarodowego. Prokurator Agnieszka Welenc podkreśliła, że odnoszą się one nie tylko do postępowania karnego, ale także administracyjnego, cywilnego czy udzielania pomocy.
Zaległości alimentacyjne w 2022 wzrosły do 13,4 mld zł
Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor na koniec listopada br. zaległe zobowiązania z tytułu alimentów wzrosły o ponad 40 proc. w stosunku do roku ubiegłego i sięgają niemal 13,4 mld zł - to najwyższa kwota od początku gromadzenia tych danych.
Pomoc finansowa na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” - wnioski do 30 grudnia 2022
Pomoc finansowa na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” skierowana jest do nowych grup producentów rolnych, czyli tych uznanych od 1 grudnia 2021 r. na podstawie przepisów z 2000 roku. Grupy te muszą składać się z osób fizycznych i prowadzić działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa
Oszczędzanie energii w godzinach szczytu - zalecenia MKiŚ i PSE
Zgodnie z wytycznymi MKiŚ, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, wyznaczają godziny szczytu jako godziny z najwyższym przewidywanym zużyciem energii elektrycznej wytworzonej w źródłach innych niż odnawialne.
Jak mądrze korzystać z odroczonych płatności?
Bez konieczności wypatrywania wypłaty na koncie, od ręki, w kilka chwil, w większości dużych e-sklepów możesz zrobić zakupy, korzystając z opcji odroczonej płatności. Proste? Bardzo. Korzystne? Zdecydowanie tak, pod warunkiem, że zostaną uregulowane na czas.
Przesłuchanie zatrzymanego - senacki projekt nowelizacji KPK
Senacki projekt zakłada wprowadzenie przepisów, na podstawie których zatrzymani, którzy nie mają adwokata lub radcy prawnego ustanowionego z wyboru, będą mogli żądać wyznaczenia im do kontaktu oraz przeprowadzenia czynności procesowych z ich udziałem adwokata lub radcę prawnego z urzędu.
Kredyt w oparciu o WIBOR – czy jest szansa na podważenie w sądzie?
Sąd w Katowicach wydał orzeczenie zawieszające stosowanie WIBOR w umowie kredytowej na czas procesu, rata kredytu spadła aż o 5 tys. zł. W umowach kredytowych w PLN zauważalne są wady, które mogą przyczynić się do ich unieważnienia lub wyeliminowania postanowień powodujących wzrost rat kredytu.
Zmieniasz konto? Poinformuj o tym ZUS
Niewłaściwy numer rachunku bankowego lub stary adres zamieszkania sprawiają, że do klientów ZUS nie docierają informacje albo wysyłane przez Zakład pieniądze.
Handel i transport intensywnie rekrutują w grudniu
Nie ma rekordowej ilości ofert i nie ma rekordów jeżeli chodzi o stawki oferowane przedświątecznym pracownikom sezonowym. Gdzie brakuje rąk do pracy?
Reparacje od Niemiec dla Polski - etap
Podczas konferencji prasowej w trakcie swojej wizyty w Berlinie Arkadiusz Mularczyk, wiceszef MSZ, podkreślił, że "do dnia dzisiejszego rząd polski nie dostał odpowiedzi na notę dyplomatyczną" wzywającą Niemcy do wypłaty Polsce odszkodowań za straty poczynione w trakcie II wojny światowej. Notę wysłał szef MSZ Zbigniew Rau 3 października 2022 roku.
Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 1
Niejednokrotnie można usłyszeć, że przestępcom w zakładach karnych jest zbyt dobrze. Pojawiają się głosy, że powinni być surowiej traktowani i że zakłady karne oferują im „cieplarniane” warunki. O tym jak jest naprawdę mogą zaświadczyć w zasadzie jedynie sami osadzeni lub nadzorująca ich Służba Więzienna, natomiast ze swojej strony, jako adwokat oraz sympatyk kwestii związanych z więziennictwem w Polsce i podkulturą więzienną, chciałabym przedstawić czytelnikom tegoż artykułu kilka interesujących – mam nadzieję – faktów z „życia za murami”.
Dotacje na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej - wnioski do 30 grudnia 2022
Do 30 grudnia 2022 r. rolnicy mają czas, by starać się o dotacje na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej. Kto dokładnie może otrzymać to dofinansowanie, w jakiej kwocie i na jakich warunkach?
Świąteczne prezenty dla dzieci będą skromniejsze niż rok temu. Ponad 60% rodziców zamierza na tym zaoszczędzić
Z najnowszego badania opinii publicznej wynika, że na 5 rodziców 3 planuje w tym roku oszczędzać na prezentach świątecznych dla swoich dzieci. Spośród sposobów na zaciśnięcie pasa ponad połowa badanych wybiera zakup podarunków w promocjach. Z kolei ponad 42% uczestników sondażu zamierza wydać mniej pieniędzy niż rok temu
Scalanie gruntów rolnych i leśnych - nowe przepisy zakończą stare postępowania
8 grudnia wejdzie w życie ustawa z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z potwierdzaniem aktualności nowego oznaczenia oraz nowego stanu prawnego gruntów wydzielonych w wyniku scalenia gruntów (dalej: ustawa usprawniająca proces scaleń). Nowa regulacja pozwoli na formalne zakończenie wszystkich tych postępowań, w których nastąpiło faktyczne scalenie gruntów, bez ostatecznego rozstrzygnięcia sądowego.
Kiedy ZUS wyśle PIT-y za 2022?
Co roku, w drugiej połowie stycznia, ZUS rozpoczyna akcję wysyłkową deklaracji PIT. Zatem wysyłka deklaracji za 2022 roku rozpocznie się w styczniu 2023r. Komu ZUS wysyła PIT-y i jakie?