REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy właściciel 2 domów opalanych węglem może złożyć 2 wnioski o dodatek węglowy?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Ile dodatków węglowych przysługuje właścicielowi kilku domów?
Ile dodatków węglowych przysługuje właścicielowi kilku domów?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o dodatku węglowym od samego początku wzbudza wiele wątpliwości w kwestii jej interpretacji. Jedną z nich jest liczba przysługujących dodatków do węgla dla właścicieli kilku nieruchomości. Czy mają prawo do tylu dofinansowań ile nieruchomości posiadają?
rozwiń >

Ile dodatków węglowych przysługuje właścicielowi kilku domów?

REKLAMA

Zapisy w ustawie o dodatku węglowym, mówiące o tym, że jeden dodatek przysługuje na jedno gospodarstwo domowe, mogą wskazywać, że właściciel kilku nieruchomości może dostać dopłatę do węgla na każdą z nich. Ale tak nie jest. W myśl przepisów świadczenie to przypisywane jest do gospodarstwa domowego, a nie do nieruchomości.

REKLAMA

Dodatkowo ustawodawca doprecyzował, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego. Zatem posiadanie drugiej nieruchomości nie uprawnia do drugiego dodatku, gdyż zgodnie z tą ustawą tylko pod jednym adresem można tworzyć gospodarstwo domowe. Nawet jeśli użytkuje się oba domy, bo jeden jest codziennym miejscem zamieszkania, a drugi jest np. domkiem w górach.

Czy żona może złożyć wniosek o dodatek węglowy na jeden dom, a mąż na drugi?

Interpretacja może wzbudzać wątpliwości, jednak zgodnie z udostępnionymi wyjaśnieniami Ministerstwa Klimatu decydujące jest to, czy małżonkowie wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe. Przy czym rozdzielność majątkowa nie jest tu decydująca. Jeśli wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe pod jednym adresem wówczas przysługuje im tylko jeden dodatek do ogrzewania i tylko na jedną nieruchomość. Należy mieć tutaj również na uwadze, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.

Odmiennie może być w przypadku np. separacji. Jeśli małżeństwo to nie pozostaje w faktycznym związku, nie gospodaruje i nie zamieszkuje wspólnie, może ubiegać się o odrębne dodatki, wpisując we wniosku odrębne adresy.

REKLAMA

Co ważne każda osoba składająca wniosek o dodatek węglowy ma obowiązek wymienić w nim również liczbę pozostałych członków, a także podać ich dane. Przy czym nie ma tu znaczenia, czy któryś z nich przebywa obecnie np. za granicą, w szpitalu, czy w więzieniu. Należy ją wymienić także, gdy w ciągu tygodnia pracuje w innymi mieście, ale niezmiennie jest zaangażowana w tworzenie i prowadzenie danego gospodarstwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne! Oświadczenia wnioskodawcy składane są pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, a organ rozpatrujący ma prawo sprawdzić informacje podane we wniosku i w przypadku uzasadnionych wątpliwości, wezwać wnioskodawcę do złożenia dodatkowych wyjaśnień. Ma również prawo do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, aby ustalić stan faktyczny.

Definicja gospodarstwa domowego, a dodatek węglowy

Gospodarstwo domowe w ustawie o dodatku węglowym zdefiniowano jako:

 1. Osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe)

albo

 1. osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Znaczenie ma tu również interpretacja określenia „wspólne gospodarowanie”.

Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Klimatu i Środowiska i przytoczonego przez nie orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego wspólne gospodarowanie oznacza „wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego. Cechami charakterystycznymi dla prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego może być: udział i wzajemna ścisła współpraca w załatwianiu codziennych spraw związanych z prowadzeniem domu, niezarobkowanie i pozostawanie w związku z tym na całkowitym lub częściowym utrzymaniu osoby, z którą prowadzi się gospodarstwo domowe, a wszystko dodatkowo uzupełnione cechami stałości, które tego typu sytuację charakteryzują. Na okoliczność wspólnego gospodarowania składają się różne elementy, jak ponoszenie kosztów i opłat za mieszkanie, opieka udzielana w chorobie, wykonywanie zwykłych czynności związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego, dysponowanie wspólnym dochodem z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb życiowych.”(I OSK 1483/16).

Najem domu,a dodatek węglowy – dla właściciela, czy najemcy?

W przypadku wynajmu domu, niezależnie od tego, czy to jedyna nieruchomość właściciela, czy kolejna, nie ma on prawa do dodatku do węgla. Dlaczego? Ponieważ przysługuje one osobie, czy też osobom faktycznie dysponującym tą nieruchomością. Nie ma tu znaczenia własność.

W zakresie wypłaty dodatku węglowego nie ma także znaczenia kto jest właścicielem źródła ogrzewania wskazanym w deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, ani kto ją składał. Istotne jest faktyczne korzystanie przez gospodarstwo domowe wnioskodawcy z danego źródła ogrzewania wpisanego do CEEB.

Zatem to najemca ma prawo do dodatku węglowego.

W przypadku wątpliwości samorząd, którzy otrzymał wniosek może zweryfikować prawdziwości informacji, np. w przypadku, gdy obaj złożą ten formularz. Nie będzie tu miał znaczenia czas jego dostarczenia, a stan faktyczny. Zatem zasada pt. kto pierwszy ten lepszy tu nie zadziała. Urząd gminy, czy też urząd może poprosić o uzupełnienie wniosku, np. dostarczenie umowy najmu przez najemcę. Jeśli ten ją wykaże wówczas to on otrzyma świadczenie, a właściciel może zostać ukarany za przedstawienie nieprawdy.

Czy konieczne jest zameldowanie w miejscu prowadzenia gospodarstwa domowego, aby otrzymać dodatek?

Nie jest konieczne zameldowanie w miejscu zamieszania. Dla przyznania dodatku kluczową informacją jest faktyczne zamieszkiwanie i prowadzenie gospodarstwa domowego w danym miejscu, na obszarze gminy, do której składa się wniosek.

Czy można wnioskować o dodatek węglowy na dom ogrzewany węglem i jednocześnie o dodatek do pelletu, którym ogrzewany jest drugi?

Obecnie w Polsce funkcjonuje 5 rodzajów dodatków do ogrzewania: dodatek węglowy, dodatek do pelletu, dodatek go gazu LPG, dodatek do drewna opałowego oraz dodatek do oleju opałowego. Dodatek elektryczny, dla domostw ogrzewających się prądem jest jeszcze w fazie prac legislacyjnych.

Ustawodawca przewidział jednak jeden dodatek do ogrzewania dla jednego gospodarstwa domowego na jedno – główne, źródło ciepła. Zatem nie ma tu znaczenia, czy posiadane nieruchomości członków tego gospodarstwa mają takie same źródła ciepła, czy różne. Świadczenie jest wypłacane tylko na tą nieruchomość, w której gospodarstwo to zamieszkuje. Przy czym, jeśli w tym jednym są dwa odrębne i różne źródła ogrzewania, niezmienne można ubiegać się tylko o jeden dodatek – do tego głównego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Mirosław
  2022-11-08 11:35:09
  Ciocia ( samotna)czasowo od dwóch lat w dps ( co roku podpisywana nowa umowa do czasu poprawy stanu zdrowia) . Od dwoch lat bywam tam żeby porobić remonty, ogrzewam kilka razy w roku węglem takie źródło zgloszone do gminy. Niestety gmina odmowiła cioci dodatku, uzasadniając pobytem w DPS. Jednak dom musi być co jakis czas ogrzany żeby nie wdała się wilgoć. Jak nie ma mnie, to podjeżdża znajomy miejscowy i przepala w trzech piecach. Czy gmina miała prawo odmówić? Jeżeli stan cioci się poprawi mogą już nie podpisać umówmy pobytu. Jak się odwołać w takiej sytuacji. Przecież jest gro ludzi starszych na leczeniu, domy trzeba dotrzeć żeby nie niszczały. Gmina wie że ciocia nie ma stałego pobytu, nawet nie zapytali czy ktoś opiekuje sie domem pod jej nieobecność. Proszę o podpowiedź jak odwołać sie do gminy. Dziękuję
  7
 • kacha
  2022-10-05 20:31:37
  mam dwa domy na jednej działce. Oba domy ogrzewane są węglem .Sa to dwa odrębne gospodarstwa. kto dostanie w tym wypadku dodatek ?
  6
  pokażodpowiedzi (1)
 • ekonom
  2022-10-03 20:08:26
  mam dwa glowne zrodla ogrzewania domu parter jeden piec pietro drugi piec ile nalezy sie dodatkow na wegiel
  1
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek i dodatek dla samotnej matki 2024

Samotna matka w 2024 roku może wnioskować o zasiłek rodzinny i dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Jakie jest kryterium dochodowe? Jak złożyć wniosek o jakie dokumenty załączyć? Czy alimenty mają wpływ na przyznanie dodatku?

Komunikat Policji: Od 25 lutego rolnicy na miesiąc zablokują autostradę. W obu kierunkach. Tym razem od strony Niemiec

Komunikat Policji Od 25 lutego 2024 roku do 20 marca 2024 roku zarówno na autostradzie A2 w obydwu kierunkach oraz na terenie Słubic będą utrudnienia w ruchu drogowym. Zgodnie z otrzymaną informacją autostrada A2, a tym samym wyjazd i wjazd do Niemiec na wszystkich pasach będzie całkowicie zablokowany. Korzystajcie z tras alternatywnych.

Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

REKLAMA

Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

Polska, podobnie jak wiele innych krajów, podejmuje działania mające na celu wsparcie i integrację osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jedną z kluczowych instytucji w tym obszarze jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powszechnie znany jako PFRON.

Do końca sierpnia na konta nauczycieli trafi o ok. 700 zł więcej. Wysokość świadczenia mocno w górę.

W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

137 mld euro, (600 mld zł) na polskie KPO będzie odblokowane w przyszłym tygodniu. D. Tusk: góra pieniędzy. Pierwsze szybkie płatności (ok. 1,5 mld euro) dla rolników

W oparciu o uruchomione reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności - poinformowała 23 lutego 2023 r. podczas konferencji w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

REKLAMA

Jak w 2024 r. odbywa się kwalifikacja wojskowa dla rocznika 2005 [na przykładzie Rzeszowa]? Kto? Jakie dokumenty? Jakie kategorie?

Kwalifikacja wojskowa realizowana jest każdego roku i służy ocenie stanu zdrowia potencjalnych rekrutów oraz założeniu im ewidencji wojskowej.

Wybory 2024 (samorządowe). Jak głosować na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast? Które głosy są ważne, a które nie?

Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale nr 60/2024 z 12 lutego 2024 r. wskazała wzorcowe informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2024 roku. Przypomnijmy, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a 21 kwietnia odbędzie się II. tura wyborów (ponowne głosowanie) na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych gminach i miastach, gdzie w I. turze żaden kandydat nie osiągnął większości głosów. Warto się uważnie zapoznać z poniższymi informacjami, bo w wyborach samorządowych mamy aż 9 wariantów głosowania.

REKLAMA