REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile Polacy wydają średnio na paliwo i w których miastach najwięcej ? 

Ile Polacy wydają średnio na paliwo i w których miastach najwięcej ? 
Ile Polacy wydają średnio na paliwo i w których miastach najwięcej ? 
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ile pieniędzy wydają Polacy na paliwo? Jak często tankują kierowcy? Mieszkańcy których miast przemierzają najdłuższe dystanse?

Ile Polacy wydają średnio na paliwo i w których miastach najwięcej ? 

Zespół analityczny wyslijbusem.pl przeprowadził badanie ankietowe dotyczące zużycia i wykorzystania paliwa przez mieszkańców największych miast.

REKLAMA

Jak pokazują wyniki badań, Polacy oszczędzają na paliwie. To zrozumiałe w czasach, kiedy

REKLAMA

benzyny, diesla i gazu osiągają rekordową wartość na przestrzeni ostatnich lat. Ponad 54% Polaków tankuje paliwo na kwotę poniżej 500 zł miesięcznie. Natomiast wydatki na paliwo powyżej 1000 zł miesięcznie deklaruje tylko 16,2% ankietowanych.

Najmniej na paliwo wydają mieszkańcy Katowic (blisko 63%). Drugie miejsce zajął Wrocław – nieco ponad 60% ankietowanych odpowiedziało, że miesięcznie nie przeznacza na paliwo więcej niż 500 zł. W pierwszej trójce pojawiają się również mieszkańcy Łodzi osiągając ponad 2 punkty procentowe mniej od Wrocławia. Natomiast ankietowani ze Szczecina dominują w grupie ankietowanych wydających powyżej 1000 zł miesięcznie na paliwo. Mieszkańcy stolicy należą do grupy osób, które w porównaniu do innych miast wojewódzkich, przeznaczają równie dużą kwotę na paliwo w skali miesiąca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W których miastach najwięcej mieszkańców uważa, że paliwo powinno być tańsze?

Na podstawie przeprowadzonych badań, Polacy nie są zadowoleni z cen paliw w Polsce. Aż 95,8% ankietowanych twierdzi, że paliwo powinno być tańsze. Rozbieżność procentowa w poszczególnych miastach nie jest zbyt duża – blisko 99% mieszkańców Poznania i Krakowa uważa, że paliwo w Polsce jest zbyt drogie. Zaledwie 3,2% ankietowanych nie narzeka na obecne ceny paliw lub nie ma zdania na ten temat. Dotyczy to szczególnie ankietowanych z Wrocławia, Gdańska i Warszawy. W przeprowadzonych badaniach Wrocław osiągnął 5 punktów procentowych mniej niż Poznań.

Jak często tankują mieszkańcy największych miast?

Częstotliwość uzupełniania baku w aucie jest uzależniona głównie od sposobu wykorzystania pojazdu. Nie bez znaczenia są również wysokie ceny paliwa w Polsce. Właściciele pojazdów to najczęściej osoby aktywne zawodowo, które dojeżdżają do miejsca pracy. Samochody wykorzystują również do załatwiania codziennych spraw, takich jak zakupy. Zgodnie z wynikami badań, większość kierowców poruszający się po polskich drogach musi tankować samochód przynajmniej raz w tygodniu – tak zadeklarowało blisko 59% ankietowanych. Ponad 41% badanych osób odwiedza stację benzynową raz na dwa tygodnie lub rzadziej. Samochód najczęściej tankują mieszkańcy Warszawy – prawie 66% warszawiaków robi to przynajmniej raz w tygodniu. Na drugim miejscu plasuje się Szczecin z wynikiem ponad 64%. Jednocześnie mieszkańcy tego miasta, zaraz po Białymstoku, pokonują najwięcej kilometrów w skali miesiąca. Na podium znajduje się również Gdańsk – ponad 58% ankietowanych gdańszczan tankuje samochód częściej niż raz w tygodniu. Najrzadziej tankują pojazdy mieszkańcy Wrocławia – 44,6% badanych osób odwiedza stację benzynową raz na dwa tygodnie lub rzadziej. To o 10,5 punktu procentowego mniej niż w przypadku warszawiaków. Warto zauważyć, że ankietowani z Wrocławia najmniej narzekają na ceny paliw.

Ilu Polaków tankuje mocniejsze paliwa do swoich samochodów?

Paliwo o większej liczbie oktanów spala się wolniej, bardziej równomiernie i pozwala wygenerować większą moc przez silnik w danej jednostce czasu. Może to być powód, dla którego prawie 44% Polaków inwestuje w mocniejsze paliwa. Dla ponad 56% kierowców nie ma to znaczenia i wolą tankować tańsze paliwo. Wśród miast wojewódzkich najwięcej mieszkańców Białegostoku inwestuje w lepsze paliwo – taką deklarację złożyło 52,4% ankietowanych. Jednocześnie białostoczanie pokonują najwięcej kilometrów w skali miesiąca w porównaniu do mieszkańców innych miast. Na drugim miejscu plasuje się Wrocław – prawie 52% mieszkańców tego miasta tankuje mocniejsze paliwo. W grupie ankietowanych, którzy również wolą wlewać do baku lepszej jakości benzynę zalicza się Łódź z wynikiem 46,6%, osiągając prawie 5 punktów procentowych mniej od Wrocławia. Jak się okazuje, mieszkańcy Krakowa wolą tankować słabsze paliwo. Taką deklarację złożyło prawie 64% mieszkańców tego miasta. To aż 16% więcej ankietowanych w porównaniu do Białegostoku. Niechęć do tankowania mocniejszego paliwa może wynikać zarówno z rosnących cen, jak i braku chęci podwyższania komfortu jazdy.

Mimo wysokich cen paliw w Polsce, zdecydowana większość ankietowanych nie rezygnuje z podróży. Na pierwszym miejscu plasuje się Białystok – aż 75,7% ankietowanych z tego miasta pokonuje dystans 1 tys. km i więcej w ciągu miesiąca. Na drugim miejscu znaleźli się respondenci ze Szczecina z wynikiem bardzo zbliżonym do ankietowanych z Białegostoku (75,6%). Na podium można znaleźć również Warszawę, która osiągnęła 2 punkty procentowe mniej niż wyżej wymienione miasta (73,7%). Jak wynika z przeprowadzonych badań różnice są niewielkie. Istnieje za to przepaść pomiędzy Białymstokiem a Krakowem, pomiędzy tymi miastami jest 10 punktów procentowych różnicy. Miesięcznie najwięcej mieszkańców Krakowa przemierza dystans pomiędzy 1 tys. a 2 tys. kilometrów w skali miesiąca. Jak wynika z raportu, statystycznie najwięcej Polaków robi w ciągu miesiąca 1-2 tys. km. Powyżej 5 tys. km miesięcznie pokonuje tylko 4,1% ankietowanych, a poniżej 1 tys. km prawie 30% badanych osób.

Poznaniacy najbardziej narzekają na wysokie ceny paliw w Polsce, jednocześnie najczęściej poruszają się droższymi autami w porównaniu do respondentów z innych miast. Badanie pokazuje, że 39,4% ankietowanych z Poznania posiada auto o wartości powyżej 20 tys. zł. Na samym końcu znalazł się Szczecin – nieco ponad 23% badanych porusza się samochodami o wartości przekraczającej 20 tys. zł. W Polsce dominują głównie starsze, tańsze samochody – jak wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców średni wiek samochodu osobowego wynosi nieco ponad 15 lat. Najwięcej mieszkańców Szczecina (prawie 77%) posiada samochód o wartości do 20 tys., na drugim miejscu znajduje się Warszawa (71,4%), natomiast czołówkę zamyka Białystok – trochę ponad 70% mieszkańców tego miasta deklaruje, że posiada samochód o wartości mniejszej niż 20 tys. zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

  Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

  Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

  Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

  Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

  We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

  Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

  MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

  REKLAMA

  Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

  9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

  Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

  Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

  1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

  9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

  Droższe przejazdy taksówkami: 5 zł za kilometr, 12 zł opłaty początkowej i 60 zł za godzinę postoju. Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały

  Po spotkaniu z taksówkarzami Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały. Taksówki w Warszawie będą droższe. 

  REKLAMA

  Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

  W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

  Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

  Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

  REKLAMA