REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co dalej ze stopami procentowymi w 2023 roku? [Opinia]

Oprac. Paulina Karpińska
Co dalej ze stopami procentowymi w 2023 roku?
Co dalej ze stopami procentowymi w 2023 roku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych, ale nie można wykluczyć, że sytuacja makroekonomiczna wymusi w przyszłym roku dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej - oceniają ekonomiści w komentarzach do środowego posiedzenia RPP. Niektórzy eksperci sądzą jednak, że kolejnym krokiem RPP w II poł. 2023 r. będą obniżki stóp.
rozwiń >

Co dalej ze stopami procentowymi w 2023 roku? [Opinia]

MBANK

"Przede wszystkim RPP mocniej eksponuje temat spowolnienia gospodarczego, wtrąca informacje dotyczące obniżenia się liczby pracujących w gospodarce polskiej (dane BAEL), odnotowuje - prawdopodobnie - wyraźne obniżenie cen żywności oraz komponentów do produkcji, bo zniknęły z komunikatu jako czynniki, których ceny wzrosły (obok surowców).

REKLAMA

REKLAMA

RPP oczekuje opadania inflacji 'w kierunku' celu. Proces ten będzie rozciągnięty w czasie i obarczony niepewnością. Nadal napływające decyzje zależne będą od danych, choć zmiany w komunikacie wskazują, że strzelba, która mogłaby wystrzelić wyższymi stopami, wydaje się coraz mocniej przymocowana do ściany i coraz trudniej będzie ją ściągnąć. Nasz scenariusz bazowy to stopy bez zmian w 2023 roku.

Co musiałoby się wydarzyć, aby RPP zmieniła zdanie? Uważamy, że najbliższym posiedzeniem 'live' (takim, na którym może dojść do ciekawszej dyskusji odnośnie optymalnego poziomu stóp procentowych) jest marzec. Będzie wtedy wiadomo jak ukształtują się dane z początku roku (płace, inflacja). RPP dysponować będzie też nową projekcją (pamiętajmy przede wszystkim, że załadowane do modelu płace są zaniżone z uwagi na zaskoczenie dot. punktu startowego i wysokich wzrostów płac w gospodarce narodowej w III kwartale). Może zaiskrzyć.

Jeśli w tym samym okresie nie zauważymy czynników, które pozwolą uwierzyć w solidne hamowanie wzrostu PKB (poniżej zera), sytuacja zrobi się napięta. Dodatkowo, jeśli otwarcie gospodarki chińskiej spowoduje wzrost cen surowców, będzie to paradoksalnie czynnik sprzyjający podwyżkom stóp wśród wielu członków RPP (gremium to zawsze powtarza, że te ceny są egzogeniczne, ale zawsze na nie reaguje). Naszym zdaniem w takiej sytuacji w pierwszej kolejności RPP będzie starała się zbijać oczekiwania na obniżki stóp w 2023 i 2024 roku (te rozkwitają bujnie). Ryzyko podwyżek pozostaje jednak niezerowe, a rynek kompletnie je zbagatelizował".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

GOLDMAN SACHS

REKLAMA

"Nawet jeżeli zasadnicza miara inflacji zbliża się do szczytu lub już go osiągnęła (...), to silna bazowa presja inflacyjna pozostaje nadal zmartwieniem. Szacujemy, że po spadku CPI do 17,4 proc., o 0,5 pp., w listopadzie, inflacja bazowa wzrosła o 0,4 pp. do 11,4 proc. Pozostajemy zatem z naszymi obawami względem dynamiki inflacji bazowej, która na tym etapie naszym zdaniem odzwierciedla postępujące odkotwiczenie oczekiwań inflacyjnych, uzasadniając dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej.

Ponadto, presję na bardziej restrykcyjną politykę NBP może wywierać duży deficyt na rachunku bieżącym oraz spodziewane znaczne luzowanie fiskalne w przyszłym roku. Kwestia tego, czy zestawienie powyższych czynników przełoży się na działania w obszarze polityki monetarnej zależy w dużym stopniu od kursu walutowego. Przy umocnieniu i stabilizacji EUR/PLN w ostatnich miesiącach potrzeba natychmiastowej odpowiedzi banku centralnego zmalała w ostatnim czasie".

ING

"Decyzja nie jest zaskoczeniem. Jest ona zgodna z celem de facto, który Rada sama zdefiniowała jako powolna dezinflacja i łagodne hamowanie PKB. Cel de jure, a więc inflacja na poziomie 2,5 proc. +/-1 pp. ma obecnie mniejsze znaczenie. Stąd (...) decyzja o pozostawieniu stóp bez zmian, pomimo wielu ryzyk długotrwale wysokiej inflacji.

Dzisiaj na świecie widać pierwsze sygnały słabnącej presji cenowej, tj. dużą poprawę w globalnych łańcuchach dostaw, spadek cen surowców energetycznych, inflacja minęła szczyt w krajach niedotkniętych szokiem gazowym, np. USA, ale nie Europie. Ponieważ w 2021-22 roku mieliśmy do czynienia z największych szokiem cenowym od lat 70-tych, a obligacje wielu krajów traciły na wartości, obecnie trwa odwracanie krótkich pozycji w papierach rządowych, co spowodowało także umocnienie polskiego długu.

Doświadczenia innych krajów, w których nastąpiło 'odkotwiczenie' oczekiwań inflacyjnych i nakręcenie spirali cenowej pokazują, że aby zwalczyć uporczywie wysoką inflację, koniecznie było zdecydowane zacieśnienie policy mix, tj. polityki pieniężnej i budżetowej.

Dlatego w 2024 roku czekają nas albo kolejne podwyżki stóp, albo mocne zaostrzenie polityki fiskalnej. Ostateczne koszty walki z długotrwale wysoką inflacją będą wyższe niż gdyby zacieśnienie policy mix obecnie było większe.

Z naszych rozmów z inwestorami wynika, że wielu z nich podziela obawy o trwałość inflacji w Polsce i postrzega nasz rynek jako jeden z bardziej ryzykownych w Środkowej Europie".

PEKAO

"Stopy zatem nie zmieniły się od 3 miesięcy i raczej już nie wzrosną. Przychylamy się do oczekiwań rynku, że kolejnym ruchem w polskiej polityce pieniężnej będzie cięcie stóp. W przeszłości koniec cyklu podwyżek i początek cyklu obniżek dzieliło średnio rzecz biorąc pół roku i jest to naszym zdaniem minimum, jakie będzie dzielić ostatnią podwyżkę (we wrześniu br.) od pierwszego cięcia. Implikuje to, że dopiero w marcu RPP będzie mieć dostatecznie dużo danych, by w ogóle myśleć o skręcie w tę stronę. Z tego względu dzisiejsza konferencja prezesa NBP raczej nie przyniesie zmian w retoryce Banku.

Wybór między wysokością stopy docelowej (która nie przebiła bieżącej inflacji) a czasem jej obowiązywania oznacza, że decyzje RPP poprzednich kadencji mogą nie być idealnym precedensem. W naszej opinii przestrzeń do obniżek stóp procentowych pojawi się najwcześniej w II połowie przyszłego roku. Drogowskazem dla RPP będzie chęć utrzymywania nieujemnych realnych (ex ante) stóp procentowych".

BANK MILLENNIUM

"W świetle dostępnych informacji, danych i prognoz najbardziej prawdopodobne jest, że Rada zakończyła już zacieśnianie polityki pieniężnej w tym cyklu polityki pieniężnej. Nie sądzimy, aby dzisiejsza konferencja prezesa NBP wpłynęła na modyfikację tego scenariusza (dla nas bazowego). Biorąc od uwagę niepewność gospodarczą nie można naszym zdaniem jednak całkowicie wykluczyć powrotu do podwyżek stóp, zwłaszcza w warunkach narastającej inflacji, braku realizacji rządowych planów konsolidacji fiskalnej lub znaczącego osłabienia kursu walutowego.

Niespodzianka inflacyjna w dół w listopadzie i sygnały hamowania gospodarki w IV kw. 2022 r. podsyciły dyskusje o możliwości rozpoczęcia łagodzenia polityki pieniężnej już w 2023 r. W naszej ocenie oczekiwania co do rozwoju procesów inflacyjnych na ten moment wskazują na niskie prawdopodobieństwo tego scenariusza, aczkolwiek rok wyborczy budzi pewne ryzyko przedwczesnych obniżek stóp procentowych, co oznaczałoby dopuszczenie jeszcze dłuższego okresu zbiegania inflacji w kierunku celu".

tus/ osz/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bon senioralny. Projekt ustawy będzie gotowy na 100 dni rządu

  Dofinansowanie usług dla seniorów już niedługo. Jak poinformowała Marzena Okła-Drewnowicz projekt ustawy o bonie senioralnym będzie gotowy na 100 dni rządu.

  Czy rządowy program „Dobry Start” oprócz uczniów obejmie także studentów? Odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

  Rządowy program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Czy program zostanie rozszerzony na studentów?

  Minister edukacji narodowej zapowiada: Nauczyciele otrzymają podwyżki już w marcu, a od września uczniowie bez prac domowych

  Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Otrzymają podwyżki już w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiada Barbara Nowacka. Szefowa resortu oświaty obiecuje też, że od 1 września nastąpi odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych.

  Phishing – co to jest, jak się bronić i odzyskać pieniądze?

  Phishing to rodzaj cyberataku prowadzący do wyłudzenia wrażliwych danych i kradzieży oszczędności zgromadzonych na koncie. Jak bronić się przed phishingiem, gdy padło się jego ofiarą? Można wyróżnić dwie drogi – karną i cywilną. Jak odzyskać pieniądze skradzione z konta bankowego?

  REKLAMA

  Odprawa emerytalna. Raz podlega opodatkowaniu, a innym razem nie. Sprawdź, czego powinieneś dopilnować, by nie stracić pieniędzy.

  Odprawa emerytalna może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale może też być od niego zwolniona. Decydują szczegóły i czasami pojedyncze dni. Warto wiedzieć, czego trzeba dopilnować.

  Umowa przedwstępna – przepisy, orzecznictwo, przykłady

  Jest wiele różnych umów, które można zawrzeć. Część z nich to umowy nazwane, a inne to nienazwane. Specyficzną umową jest umowa przedwstępna. Ma ona na celu zawarcie w przyszłości kolejnej, docelowej, konkretnej umowy, która ma być podstawą określonych praw i zobowiązań. Nie każdy bowiem jest w stanie zawrzeć planowaną umowę już teraz, ale chciałby uczynić konkretne przygotowania do tego.

  Ważny obowiązek dla dorabiających rencistów i wcześniejszych emerytów. ZUS przypomina o terminie

  Do 29 lutego 2024 r. renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z dodatkowych zarobków. W jakiej formie trzeba to zrobić? Kto może dorabiać bez limitów?

  Te same ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, słuchawek, konsol i innych urządzeń. Jednolite, uniwersalne gniazdo USB-C. Od kiedy? Jest już projekt polskich przepisów

  W dniu 26 lutego 2024 r. został opublikowany projekt nowej ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Oprócz bardzo licznych zmian kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej, w tym projekcie znalazły się też przepisy wdrażające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2022/2380, której celem jest stosowanie wspólnych ładowarek do telefonów komórkowych i innych podobnych urządzeń i wprowadzenie jednolitego, uniwersalnego gniazda ładowania urządzeń elektronicznych (USB typu C). Przepisy te mają też uregulować  wprowadzenie zharmonizowanej technologii szybkiego ładowania – poprzez wymóg stosowania ujednoliconego protokołu komunikacyjnego w zakresie ładowania.

  REKLAMA

  Mapa. Trasa protestu rolników 27 lutego w Warszawie. Kolejna manifestacja w marcu? [E. Plater, A.Jerozolimskie, Rondo de Gaulle’a .....]

  Na Facebooku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych poinformowało o trasie protestu rolników 27 lutego 2024 r. Jest jednak zapowiadany kolejny protest na 7 i 8 marca 2024 r. Współorganizują go centralne związków zawodowych, które przystąpiły do strajku. 

  Wyższe dodatki do emerytur i rent 2024. Jakie kwoty od 1 marca? Pielęgnacyjny 330,07 zł, ryczałt energetyczny 299,82 zł

  ZUS informuje, że od 1 marca 2024 r. nastąpi coroczna waloryzacja emerytur i rent, a także dodatków do tych świadczeń. W 2024 roku podwyżka będzie wyłącznie procentowa, a wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,12 proc. Ile wyniosą po waloryzacji dodatki do emerytur i rent? ZUS podał już te kwoty. 

  REKLAMA