REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ilu Polaków systematycznie oszczędza pieniądze?

Oprac. Paulina Karpińska
Ilu Polaków systematycznie oszczędza pieniądze?
Ilu Polaków systematycznie oszczędza pieniądze?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakiej liczbie Polaków udaje się regularnie oszczędzać pieniądze? Czy ich liczba wzrosła, czy spadła w związku z szalejącą inflacją?

Ilu Polaków systematycznie oszczędza pieniądze?

Z badania "Polaków Portfel Własny: czas oszczędzania" Santander Consumer Banku wynika, że wśród osób, które regularnie oszczędzają, 20 proc. zaczęło odkładać więcej w związku z rosnącymi kosztami życia. Natomiast 23 proc. uważa, że obecne warunki nie mają wpływu na kwotę oszczędzanych pieniędzy, a 57 proc. - że nie odkłada więcej niż wcześniej.

REKLAMA

W ocenie 33 proc. ankietowanych ich sytuacja finansowa jest zdecydowanie gorsza niż przed rokiem; 19 proc. twierdzi, że się nie zmieniła, a lepiej swoją sytuację ocenia co ósmy respondent.

REKLAMA

Najgorzej swoją sytuację oceniają Polacy w wieku 18-29 lat; 81 proc. z nich twierdzi, że się ona pogorszyła, a polepszenie zauważa 13 proc. Wśród badanych mających 70 lat i więcej na poprawę wskazało 19 proc. – najwięcej ze wszystkich grup wiekowych, a 46 proc. stwierdziło, że ich sytuacja materialna jest gorsza.

W słabej sytuacji finansowej są Polacy z dochodem netto wynoszącym do 2000 zł (79 proc. ankietowanych z tej grupy wskazało, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się), z wykształceniem podstawowym (72 proc.) oraz mieszkańcy wsi (74 proc.).

Najwięcej Polaków, którzy oceniają, że ich sytuacja materialna polepszyła się, jest wśród osób z dochodem netto od 7000 zł na rękę. 20 proc. z nich wskazywało poprawę, ale 63 proc. informowało o gorszej kondycji finansowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Którzy Polacy systematycznie oszczędzają pieniądze?

Jak komentuje Magdalena Drążkowska z Santander Consumer Banku, 38 proc. ankietowanych systematycznie oszczędza. "Jedyną grupą wiekową w większości odkładającą pieniądze, okazali się Polacy w przedziale 50-59 lat, którzy w niedalekiej przyszłości przejdą na emeryturę. Aż 62 proc. z nich regularnie gromadzi oszczędności" - wskazała, komentując wyniki badania. Zwróciła uwagę, że najsłabiej wypadli ankietowani w wieku 18-29 lat - wśród nich 19 proc. regularnie odkłada pieniądze.

Systematycznie oszczędza ponadto 23 proc. badanych w wieku 60-69 lat oraz 30 proc. - powyżej 70. roku życia, a także 45 proc. osób w wieku 30-39 lat oraz 44 proc. - 40-49 lat.

REKLAMA

Pod względem wykształcenia sytuacja najlepiej wygląda u osób z wyższym wykształceniem, wśród których 58 proc. regularnie odkłada pieniądze. W przypadku respondentów z wykształceniem średnim lub dyplomem technikum odsetek ten wynosi 34 proc., a z wykształceniem podstawowym lub zawodowym - 23 proc.

Jeśli chodzi o ankietowanych z dochodem netto wynoszącym do 2000 zł, ponad 90 proc. nie odkłada pieniędzy. Wśród zarabiających od 5000 do 6999 zł oraz od 7000 zł i więcej na rękę, odkłada pieniądze kolejno 54 proc. i aż 82 proc. respondentów.

Jak wskazała Drążkowska, wśród ankietowanych, którzy budują poduszkę finansową 28 proc. zgromadziło oszczędności powyżej 5 miesięcznych wynagrodzeń. Natomiast 11 proc. odłożyło kwotę równą jednej pensji.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku, metodą standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w styczniu 2023 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 1000 dorosłych Polaków. 

 

autorka: Magdalena Jarco

maja/ pad/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • bonbon
    2023-03-12 15:51:03
    fajnie by było oszczędzać, niestety jest to niemożliwe. musze najpierw załatwić swoje dlugi a potem dopiero myslec o jakims oszczendzaniu. dobrze, że mam spoko opcje spłaty z krukiem, oni idą na rękę i mam sensowne spłaty więc mam nadzieje że dam radę
    0
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reklamacja konsumencka 2024 - termin, zasady. Kiedy reklamacja jest złożona? Co powinien zrobić sprzedawca?

Reklamacja konsumencka zakupionego towaru to ważna kwestia dla każdego sprzedawcy. Ma obowiązek odpowiedzieć na reklamację konsumenta w terminie 14 dni, a brak reakcji może być dla niego bardzo bolesny. A zatem jak sprzedawca powinien zareagować?

Zwiększy się liczba osób uprawnionych do świadczenia z tytułu pełnienia funkcji sołtysa

Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa przysługuje osobom pełniącym tę funkcję co najmniej przez dwie kadencje i nie mniej niż przez 8 lat. W Sejmie na rozpatrzenie czeka projekt ustawy zmieniającej sposób ustalania okresu pełnienia tej funkcji. Dzięki temu więcej osób będzie uprawnionych do świadczenia.

Netto od 3676 zł (początkujący) do 4363 zł (dyplomowany). Min. B. Nowacka zatwierdziła podwyżki 30% i 33% na 2024 r. dla nauczycieli [rozporządzenie]

Rozporządzenie o podwyżkach 33% i 30% podpisane. Nauczycielom pozostaje czekać na opóźnione wypłaty (z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.). Nauczyciel dyplomowany po podwyżce o 30% zarabia pensji zasadniczej  4363 zł. Dla nauczycieli ze stażem pensję zwiększy dodatek stażowy (1% za każdy rok pracy, maksymalnie 20%). 

Ustawa przedłużająca legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych podpisana przez Prezydenta

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przedłuża legalności pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Zdolność kredytowa 2024 . Ile można pożyczyć na mieszkanie w II. połowie lutego?

Aktualnie (II połowa lutego 2024 r.) trzyosobowa rodzina z dochodem na poziomie dwóch średnich krających może dziś pożyczyć na zakup mieszkania 687 tysięcy złotych. Okazuje się, że to jedynie kilkanaście tysięcy złotych mniej niż tuż przed serią podwyżek stóp procentowych zapoczątkowanych w październiku 2021 roku. To przede wszystkim skutek niemal 30-proc. wzrostu średniej pensji. 

Trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze. Sprawdź, jakie dokumenty należy złożyć do ZUS w celu uzyskania 800+

ZUS przyjmuje wnioski o 800+ na okres świadczeniowy 2024/2025. Przepisy wymagają też złożenia odpowiednich załączników do wniosku. Jakie zatem dokumenty są wymagane w celu uzyskania świadczenia wychowawczego? Sprawdźmy!

Waloryzacja emerytur, rent i dodatków 2024. Pierwsze wyższe wypłaty od marca. Jakie kwoty po waloryzacji? Jak czytać decyzję ZUS?

ZUS informuje, że od 1 marca nastąpi waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. ZUS przeprowadzi ją z urzędu, a zatem nie trzeba składać żadnego wniosku. Emerytury i renty wzrosną o 12,12 procent. 

 

Czy i co można zrobić, żeby nie męczyć się ze zbyt głośnym sąsiadem?

Mieszkanie/dom jest tym miejscem, w którym ludzie odpoczywają. Z pewnością wiele osób bardzo lubi, a nawet potrzebuje posiedzieć w ciszy po ciężkim dniu albo tygodniu pracy. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Czasami może być głośno w domu z powodu hałasu od sąsiadów. Może to być spowodowane wieloma przyczynami np. remontem, głośnymi zabawami.

REKLAMA

Czy twoje dziecko dostanie się do wybranego przedszkola? Sprawdź, jakie kryteria będą obowiązywały w roku szkolnym 2024/2025.

Lada moment rozpoczną się rekrutacje do przedszkoli publicznych. Choć na terenie gminy miejsc zwykle wystarcza dla wszystkich dzieci, to nie każdy ma szansę na to, by jego dziecko mogło uczęszczać do wybranej placówki, np. znajdującej się najbliżej miejsca zamieszkania. Jakie kryteria decydują o przyjęciu do przedszkola w pierwszej kolejności?

Wynajmujesz prywatne mieszkanie? Dziś jest ostatni dzień na złożenie ważnego oświadczenia. Sprawdź, czy dopełniłeś obowiązków.

Małżonkowie objęci wspólnością majątkową małżeńską, którzy wynajmują należące do nich nieruchomości w ramach najmu prywatnego, mogą złożyć oświadczenie o tym, że uzyskane z tego tytułu przychody rozliczy tylko jedno z nich. To jednak pociąga za sobą określone konsekwencje.

REKLAMA