REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aplikacja mObywatel znowu w komisji. Część poprawek zaakceptowana

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ustawa o aplikacji mObywatel trafiła do ponownych prac w komisji sejmowej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aplikacja mObywatel jest przedmiotem ustawy, której projektem zajmowała się 9 marca sejmowa komisja cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii. Komisja opowiedziała się za częścią poprawek do projektu ustawy. Wśród nich jest poprawka, zgodnie z którą do ministerstwa mógłby zostać powołany więcej niż jeden sekretarz stanu bez konieczności ustanawiania pełnomocnika. 

Sejmowa komisja cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii jednogłośnie opowiedziała się za odrzuceniem wniosku koła Konfederacja za odrzuceniem projektu. Zarekomendowała też wprowadzenie kilku poprawek, w tym poprawki klubu PiS, które umożliwiłyby zmianę w ustawie o Radzie Ministrów dotyczącą powoływania sekretarzy stanu do ministerstw.

REKLAMA

Co to jest mObywatel

REKLAMA

Rządowy projekt ustawy o aplikacji mObywatel zakłada m.in., że wszystkie dokumenty tradycyjne, jak plastikowe dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje szkolne oraz studenckie, będą respektowane w Polsce na równi z dokumentami w aplikacji. Wyjątkiem będzie potwierdzenie tożsamości podczas wnioskowania o nowy dowód osobisty. Cyfrowym dokumentem tożsamości nie będzie można się posłużyć także przekraczając granicę kraju. W tym wypadku wciąż wymagane będzie okazanie dowodu osobistego w formie tradycyjnej lub paszportu.

Sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz poinformował w trakcie obrad Sejmu, że obecnie w aplikacji dostępna jest legitymacja emeryta i rencisty, ale trwają rozmowy, aby legitymację w wersji elektronicznej posiadały także osoby pobierające emerytury mundurowe. Odnosząc się z kolei do poprawki o to, aby w aplikacji znalazła się karta rowerowa zaznaczył, że „nie ma technicznego problemu, aby tak się stało, ale poprawka zgłoszona przez posła Dariusza Kurzawę powinna zostać przeanalizowana.

Jakie poprawki zgłosili posłowie

Poprawkę zgłosił w trakcie czytania poseł Dariusz Stefaniuk (PiS). Przekazał, że poprawki, które zostały wprowadzone we wtorek dotyczyły m.in. rozszerzenia możliwości potwierdzania tożsamości w gminie dla celów korzystania z aplikacji mObywatel nie tylko w procedurze wnioskowania o dowód osobisty, ale także – jak mówił – w ramach oddzielnego procesu. Poprawka doprecyzowała również, że zadania potwierdzania tożsamości i obywatelstwa w gminie są zadaniami zleconymi z zakresu administracji rządowej.

REKLAMA

Kolejna z poprawek wprowadziła zmianę w ustawie o dowodach osobistych. Zgodnie z poprawką dotychczasowy proces wnioskowania o wydanie dowodu osobistego, który wymaga złożenia w odpowiednim organie gminy papierowego wniosku, zostanie zautomatyzowany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inna z poprawek wprowadza okres przejściowy, o co – jak podkreślano – apelowały instytucje finansowe. Chodzi o czas, w którym banki będą mogły wprowadzić narzędzi i procedury pozwalające na respektowanie dowodu w aplikacji mObywatel na równi z plastikowym. Obowiązek taki zostanie wprowadzony najprawdopodobniej 1 września 2023 roku.

Konrad Frysztak (KO) w dyskusji Sejmowej zwrócił uwagę, że nadal brakuje legitymacji dla emerytów resortowych. „To jest bardzo ważne, to bardzo duża grupa emerytów, która również powinna mieć dostęp do tej części” – mówił. Dodał, że klub KO popiera ustawę i nie zgłasza do niej poprawek.

Adrian Zandberg (Lewica) podkreślił, że mObywatel „jest potrzebną usługą publiczną, a ustawa zawiera sporo sensownych przepisów”. „Szkoda, że na niektóre z nich trzeba było czekać tyle czasu” – zaznaczył.

Dariusz Kurzawa (Koalicja Polska) podkreślił, że ustawa „jest niezmiernie ważna i dobrze, że wreszcie wchodzimy w XXI wiek, także jeżeli chodzi o cyfryzację poszczególnych dokumentów”. Dodał, że jego klub nie ma zastrzeżeń do projektu i będzie go popierał. Jednocześnie złożył poprawkę dotyczącą „digitalizacji karty rowerowej”.

Jakie poprawki zaakceptowała Komisja

Jak uzasadniał podczas posiedzenia komisji poseł Dariusz Stefaniuk (PiS), w obecnym stanie prawnym powołanie więcej niż jednego sekretarza stanu w ministerstwie jest możliwe pod warunkiem, że taka osoba będzie jednocześnie pełnomocnikiem rządu lub pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów.

"Proponowana zmiana de facto jedynie porządkuje i systematyzuje istniejący stan faktyczny w tym zakresie, umożliwiając - gdy jest to uzasadnione potrzebami urzędu - powołanie danej osoby do pełnienia funkcji sekretarza stanu bez konieczności jednoczesnego ustanawiania pełnomocnika" - mówił.

Zdaniem Biura Legislacyjnego poprawki wychodzą jednak poza zakres ustawy, a "ich przyjęcie spowoduje ominięcie procedury trzech czytań, co może spowodować zakwestionowanie przez TK trybu uchwalenia tych poprawek".

Kolejne z poprawek, które zyskały rekomendacje komisji mówią o tym, że minister właściwy do spraw informatyzacji udostępni aktualny kod źródłowy aplikacji mObywatel w Biuletynie Informacji Publicznej.

Aprobaty komisji nie uzyskały za to poprawki dotyczące wprowadzenia do aplikacji mObywatel karty rowerowej. W trakcie drugiego czytania sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz odnosząc się do tej kwestii powiedział, że "nie ma technicznego problemu, aby tak się stało", ale poprawka powinna zostać przeanalizowana.

Aplikacją nie będzie można się posłużyć podczas wnioskowania o nowy dowód osobisty a także przekraczając granicę kraju. W tych wypadkach wciąż wymagane będzie okazanie tradycyjnego dowodu osobistego lub paszportu.

Kto chce odrzucenia ustawy o aplikacji mObywatel

Grzegorz Braun (Konfederacja) wskazywał, że konfederaci „są liderami, jeśli idzie o blogosferę, internet, swobodę w komunikacji z naszymi rodakami i wyborcami za pośrednictwem najnowszych technologii”. „Ale biada nam, gdybyśmy się zgodzili, żeby wszyscy byli temu reżimowi podporządkowani, dlatego składamy wniosek, także w drugim czytaniu, powtórnie, o odrzucenie tego projektu ponieważ jest «totalniacki»” – mówił.

Podobny wniosek Konfederacja złożyła podczas pierwszego czytania projektu. Przeciwko odrzuceniu rządowego projektu w pierwszym czytaniu było 379 posłów, za odrzuceniem ośmiu, a trzech wstrzymało się od głosu.

Komisja wniosek Konfederacji odrzuciła jednomyślnie.

(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Koniec z absurdem tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców – od teraz dodatkowy dzień wolny na każde kolejne dziecko?

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

REKLAMA

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób [NOWE ŚWIADCZENIE]. Dodatkowo wyrównanie od stycznia 2025

2610,72 zł w maju z ZUS dla prawie 130 tys. osób. Co istotne osoby, który mają prawo do tego nowe dodatku dostaną również wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Wysokość dodatku wynosiła w styczniu i lutym 2025 r. 2520 zł, a od marca jest to 2610,72 zł. Na konta świadczeniobiorców wpłyną więc w maju spore pieniądze.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności części orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

REKLAMA