REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aplikacja mObywatel znowu w komisji. Część poprawek zaakceptowana

Ustawa o aplikacji mObywatel trafiła do ponownych prac w komisji sejmowej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aplikacja mObywatel jest przedmiotem ustawy, której projektem zajmowała się 9 marca sejmowa komisja cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii. Komisja opowiedziała się za częścią poprawek do projektu ustawy. Wśród nich jest poprawka, zgodnie z którą do ministerstwa mógłby zostać powołany więcej niż jeden sekretarz stanu bez konieczności ustanawiania pełnomocnika. 

Sejmowa komisja cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii jednogłośnie opowiedziała się za odrzuceniem wniosku koła Konfederacja za odrzuceniem projektu. Zarekomendowała też wprowadzenie kilku poprawek, w tym poprawki klubu PiS, które umożliwiłyby zmianę w ustawie o Radzie Ministrów dotyczącą powoływania sekretarzy stanu do ministerstw.

REKLAMA

Co to jest mObywatel

REKLAMA

Rządowy projekt ustawy o aplikacji mObywatel zakłada m.in., że wszystkie dokumenty tradycyjne, jak plastikowe dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje szkolne oraz studenckie, będą respektowane w Polsce na równi z dokumentami w aplikacji. Wyjątkiem będzie potwierdzenie tożsamości podczas wnioskowania o nowy dowód osobisty. Cyfrowym dokumentem tożsamości nie będzie można się posłużyć także przekraczając granicę kraju. W tym wypadku wciąż wymagane będzie okazanie dowodu osobistego w formie tradycyjnej lub paszportu.

Sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz poinformował w trakcie obrad Sejmu, że obecnie w aplikacji dostępna jest legitymacja emeryta i rencisty, ale trwają rozmowy, aby legitymację w wersji elektronicznej posiadały także osoby pobierające emerytury mundurowe. Odnosząc się z kolei do poprawki o to, aby w aplikacji znalazła się karta rowerowa zaznaczył, że „nie ma technicznego problemu, aby tak się stało, ale poprawka zgłoszona przez posła Dariusza Kurzawę powinna zostać przeanalizowana.

Jakie poprawki zgłosili posłowie

Poprawkę zgłosił w trakcie czytania poseł Dariusz Stefaniuk (PiS). Przekazał, że poprawki, które zostały wprowadzone we wtorek dotyczyły m.in. rozszerzenia możliwości potwierdzania tożsamości w gminie dla celów korzystania z aplikacji mObywatel nie tylko w procedurze wnioskowania o dowód osobisty, ale także – jak mówił – w ramach oddzielnego procesu. Poprawka doprecyzowała również, że zadania potwierdzania tożsamości i obywatelstwa w gminie są zadaniami zleconymi z zakresu administracji rządowej.

REKLAMA

Kolejna z poprawek wprowadziła zmianę w ustawie o dowodach osobistych. Zgodnie z poprawką dotychczasowy proces wnioskowania o wydanie dowodu osobistego, który wymaga złożenia w odpowiednim organie gminy papierowego wniosku, zostanie zautomatyzowany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inna z poprawek wprowadza okres przejściowy, o co – jak podkreślano – apelowały instytucje finansowe. Chodzi o czas, w którym banki będą mogły wprowadzić narzędzi i procedury pozwalające na respektowanie dowodu w aplikacji mObywatel na równi z plastikowym. Obowiązek taki zostanie wprowadzony najprawdopodobniej 1 września 2023 roku.

Konrad Frysztak (KO) w dyskusji Sejmowej zwrócił uwagę, że nadal brakuje legitymacji dla emerytów resortowych. „To jest bardzo ważne, to bardzo duża grupa emerytów, która również powinna mieć dostęp do tej części” – mówił. Dodał, że klub KO popiera ustawę i nie zgłasza do niej poprawek.

Adrian Zandberg (Lewica) podkreślił, że mObywatel „jest potrzebną usługą publiczną, a ustawa zawiera sporo sensownych przepisów”. „Szkoda, że na niektóre z nich trzeba było czekać tyle czasu” – zaznaczył.

Dariusz Kurzawa (Koalicja Polska) podkreślił, że ustawa „jest niezmiernie ważna i dobrze, że wreszcie wchodzimy w XXI wiek, także jeżeli chodzi o cyfryzację poszczególnych dokumentów”. Dodał, że jego klub nie ma zastrzeżeń do projektu i będzie go popierał. Jednocześnie złożył poprawkę dotyczącą „digitalizacji karty rowerowej”.

Jakie poprawki zaakceptowała Komisja

Jak uzasadniał podczas posiedzenia komisji poseł Dariusz Stefaniuk (PiS), w obecnym stanie prawnym powołanie więcej niż jednego sekretarza stanu w ministerstwie jest możliwe pod warunkiem, że taka osoba będzie jednocześnie pełnomocnikiem rządu lub pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów.

"Proponowana zmiana de facto jedynie porządkuje i systematyzuje istniejący stan faktyczny w tym zakresie, umożliwiając - gdy jest to uzasadnione potrzebami urzędu - powołanie danej osoby do pełnienia funkcji sekretarza stanu bez konieczności jednoczesnego ustanawiania pełnomocnika" - mówił.

Zdaniem Biura Legislacyjnego poprawki wychodzą jednak poza zakres ustawy, a "ich przyjęcie spowoduje ominięcie procedury trzech czytań, co może spowodować zakwestionowanie przez TK trybu uchwalenia tych poprawek".

Kolejne z poprawek, które zyskały rekomendacje komisji mówią o tym, że minister właściwy do spraw informatyzacji udostępni aktualny kod źródłowy aplikacji mObywatel w Biuletynie Informacji Publicznej.

Aprobaty komisji nie uzyskały za to poprawki dotyczące wprowadzenia do aplikacji mObywatel karty rowerowej. W trakcie drugiego czytania sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz odnosząc się do tej kwestii powiedział, że "nie ma technicznego problemu, aby tak się stało", ale poprawka powinna zostać przeanalizowana.

Aplikacją nie będzie można się posłużyć podczas wnioskowania o nowy dowód osobisty a także przekraczając granicę kraju. W tych wypadkach wciąż wymagane będzie okazanie tradycyjnego dowodu osobistego lub paszportu.

Kto chce odrzucenia ustawy o aplikacji mObywatel

Grzegorz Braun (Konfederacja) wskazywał, że konfederaci „są liderami, jeśli idzie o blogosferę, internet, swobodę w komunikacji z naszymi rodakami i wyborcami za pośrednictwem najnowszych technologii”. „Ale biada nam, gdybyśmy się zgodzili, żeby wszyscy byli temu reżimowi podporządkowani, dlatego składamy wniosek, także w drugim czytaniu, powtórnie, o odrzucenie tego projektu ponieważ jest «totalniacki»” – mówił.

Podobny wniosek Konfederacja złożyła podczas pierwszego czytania projektu. Przeciwko odrzuceniu rządowego projektu w pierwszym czytaniu było 379 posłów, za odrzuceniem ośmiu, a trzech wstrzymało się od głosu.

Komisja wniosek Konfederacji odrzuciła jednomyślnie.

(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

Kiedy jest Dzień Dziecka w 2024 r.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Jak ten dzień wypada w 2024 r.?

ZNP ostrzega nauczycieli: Stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. I kolejne 20% z świadczenia kompensacyjnego

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Przejście na wcześniejszą emeryturę pomniejsza stan konta emerytalnego, dlatego emerytura naliczona w wieku powszechnym może być niższa o kolejne 20 proc. 

REKLAMA

ZNP ostrzega: Nauczyciele stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. Dostaniecie też 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego

20% straty wobec emerytury powszechnej (od 60 roku życia) wynika z pomniejszenia stanu konta emerytalnego. 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego, to efekt obliczenia: stan konta/średnia trwania życia.

Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

REKLAMA

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku najwcześniej za miesiąc. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego - ustawę musi podpisać prezydent, a strona rządowa opublikować wzór w rozporządzeniu) bedzie można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy korzystając z profilu zaufanego - na emailu i na załączniku. 

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

REKLAMA