REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy przeciwni przepisom forsowanym przez UE m.in. zakazowi rejestracji samochodów spalinowych. Sondaż

Oprac. Paulina Karpińska
Polacy przeciwni przepisom forsowanym przez UE m.in. zakazowi rejestracji samochodów spalinowych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Większość badanych - 67 proc. - opowiada się przeciwko zakazowi rejestracji samochodów spalinowych po 2035 roku; respondenci w większości - 81 proc. - sprzeciwiają się też ograniczaniu obrotu gotówką – wynika z badania pracowni PBS dla Centrum Badań Polityki Europejskiej (CBPE) przy Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości (SWWS).

Polacy przeciwni przepisom forsowanym przez UE m.in. zakazowi rejestracji samochodów spalinowych

REKLAMA

Z badania wynika, że większość badanych nie chce zakazu rejestracji samochodów spalinowych po roku 2035 - przeciw tym przepisom opowiada się w sumie 67 proc. respondentów, przy czym 46 proc. odpowiedziało "zdecydowanie nie", a 21 proc. - "raczej nie". Pomysł popiera nieco ponad jedna czwarta (28 proc.) pytanych, z czego 12 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 16 proc. - "raczej tak". 5 proc. respondentów nie ma zdania na ten temat - wynika z sondażu pracowni PBS, którego wyniki opublikowano na profilu CBPE na Facebooku.

REKLAMA

Jak wskazano w informacji, "zdecydowany sprzeciw wobec planowanego zakazu rejestracji wymyka się tradycyjnym podziałom społecznym w Polsce". "Sceptyczni są zarówno mieszkańcy wsi (74 proc.), małych miast (71 proc.), średnich ośrodków (66 proc.), jak i metropolii powyżej 500 tys. mieszkańców (56 proc.). Sprzeciw wobec nowych przepisów wyraża 60 proc. ankietowanych z wyższym wykształceniem, 68 proc. ze średnim oraz większość osób z wykształceniem zawodowym i podstawowym (po 71 proc.)" - podkreślono.

REKLAMA

W badaniu spytano również o opinie Polaków na temat propozycji przeniesienia obszaru lasów i gospodarki leśnej z wyłącznych kompetencji państw członkowskich do obszaru wspólnej polityki UE. Z sondażu wynika, że ponad połowa ankietowanych (58 proc.) sprzeciwia się takiej zmianie, z czego "zdecydowanie nie" odpowiedziało 37 proc. badanych, a 21 proc. - "raczej nie". Propozycję popiera natomiast 34 proc. badanych, z czego 13 proc. popiera ją zdecydowanie, a 21 proc. odpowiedziało "raczej tak". Jak zauważono w informacji, przeciwnicy przeniesienia kompetencji dotyczących gospodarki leśnej na poziom unijny przeważają w każdej z badanych grup wiekowych, niezależnie od podziału na wykształcenie.

W badaniu ankietowani zostali zapytani także o dwie propozycje przedstawione przez organizację pozarządową C40, która - jak wskazano - zaproponowała w swoim raporcie ograniczenie spożycia mięsa do 16 kg rocznie na osobę oraz ograniczenie zakupu odzieży do ośmiu nowych sztuk rocznie na osobę. Przeciwko propozycji ograniczenia spożycia mięsa opowiedziało się w badaniu 75 proc. ankietowanych, z czego 57 proc. odpowiedziało "zdecydowanie nie", a 18 proc. - "raczej nie". Propozycję poparło natomiast 21 proc. badanych, z czego 9 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 12 proc. - "raczej tak". 4 proc. respondentów nie ma natomiast zdania na ten temat.

Jak czytamy, przeciwko propozycji dotyczącej ograniczenia zakupu nowych ubrań opowiedziało się w badaniu 73 proc. badanych, z czego 53 proc. "zdecydowanie nie", a 20 proc. - "raczej nie". Propozycję popiera natomiast - jak wynika z sondażu - 24 proc. respondentów, z czego 11 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 13 proc. - "raczej tak". 3 proc. nie ma zdania na ten temat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z badania wynika ponadto, że powszechny sprzeciw respondentów budzi propozycja likwidacji obrotu gotówkowego i przejścia wyłącznie na transakcje bezgotówkowe. Takim rozwiązaniom przeciwnych jest 81 proc. respondentów, z czego 58 proc. zdecydowanie ich nie popiera, a 23 proc. - raczej nie. Za propozycją opowiedziało się natomiast 16 proc. ankietowanych, z czego 6 proc. popiera je zdecydowanie, a 10 proc. badanych odpowiedziało "raczej tak". 3 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Centrum Badań Polityki Europejskiej przez PBS Sp. z.o.o. przy zastosowaniu ilościowej metody zbierania danych techniką CATI. Próba objęła 1000 dobranych losowo respondentów (n=1000, w tym kobiety n=469, mężczyźni n=531). (PAP)

pś/ sdd/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. Min. M. Kierwiński zrealizował deklaracje [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów.

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

REKLAMA

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

REKLAMA