REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inspekcja Handlowa skontrolowała bieliznę pościelową - nieprawidłowości w co drugiej przebadanej laboratoryjnie partii

Inspekcja Handlowa skontrolowała bieliznę pościelową - nieprawidłowości w co drugiej przebadanej laboratoryjnie partii
Inspekcja Handlowa skontrolowała bieliznę pościelową - nieprawidłowości w co drugiej przebadanej laboratoryjnie partii

REKLAMA

REKLAMA

Inspekcja Handlowa stwierdziła nieprawidłowości w co drugiej ze 123 przebadanych w laboratorium partii bielizny pościelowej - poinformował 6 października 2023 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zastrzeżenia dotyczyły m.in. składu produktu, czy jego rozmiaru.

Inspekcja Handlowa skontrolowała bieliznę pościelową - dużo nieprawidłowości 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował w piątek, że 16 inspektoratów Inspekcji Handlowej (IH) przez cały 2022 r. sprawdziło 910 partii bielizny pościelowej, tj. kompletów pościeli, poszewek na poduszki, prześcieradeł itp.

REKLAMA

REKLAMA

"Inspektorzy sprawdzili oznakowanie 908 partii, a 123 partie przeszły badania w laboratorium UOKiK w Łodzi. Sprawdziliśmy produkty oferowane przez 147 przedsiębiorców: 40 producentów (pierwszych dystrybutorów, importerów), 16 hurtowni i 91 placówek handlu detalicznego" - wskazał UOKiK. Urząd dodał, że skontrolowane partie produktów pochodziły z Polski - 611, z innych krajów UE - 41, spoza UE - 258.

UOKiK wyjaśnił, że sprawdzał wygląd ogólny produktu oraz: czy informacja o składzie jest prawdziwa, czy faktyczny rozmiar produktu zgadza się z deklarowanym. W wyniku kontroli oznakowania stwierdzono, że na 908 produktów 56 miało nieprawidłowości - 6,16 proc. "Dotyczyły one głównie informacji o składzie: 9 przypadków – brak informacji o składzie surowcowym, 16 przypadków – inne nieprawidłowości, np. rozmiar niezgodny z deklaracją na produkcie – pościel zamiast 160 x 200 cm mierzyła np. 153 x 195 cm czy 158,5 x 204,5 cm, 31 przypadków – nazwy włókien w obcym języku lub nie do zidentyfikowania" - podał UOKiK.

REKLAMA

W raporcie UOKiK poinformowano, że przeprowadzono także badania laboratoryjne bielizny pościelowej. Sprawdzono, czy deklaracje producentów dot. włókien oraz rozmiaru pościeli są zgodne z rzeczywistością. "Co druga partia - 60/123 miała nieprawidłowości. W 17 przypadkach skład deklarowany przez producenta nie zgadzał się z rzeczywistym. W 52 przypadkach wykryto niezgodność rozmiaru pościeli z informacją od producenta" - wskazał UOKiK.

W efekcie kontroli UOKiK wydał 60 decyzji administracyjnych zobowiązujących przedsiębiorców do zwrotu kosztów przeprowadzonych badań na łączną kwotę 22 212 zł. Skierowano 29 pism do producentów i importerów informujących o stwierdzonych nieprawidłowościach oraz obowiązujących przepisach, z wezwaniem do usunięcia nieprawidłowości. Urząd nałożył też na osoby odpowiedzialne 7 mandatów karnych o łącznej kwocie 850 zł za nieprawidłowe oznakowanie. "Wszystkie decyzje są prawomocne, a przedsiębiorcy wpłacili równowartość kosztów badań laboratoryjnych" - dodał UOKiK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

UOKiK zwrócił uwagę, że przeprowadzone kontrole potwierdzają, iż potrzebne jest dalsze sprawdzanie rynku. Podkreślono, że kontrole bielizny pościelowej odbywają się cyklicznie, w 2023 r. są kontynuowane. "Przedsiębiorców typujemy na podstawie monitoringu rynku, poprzednich kontroli i skarg konsumentów" - wyjaśnił urząd.

Zaznaczono, że obowiązujące w tym zakresie przepisy nie przewidują sankcji i kar administracyjnych. "Jednak jeśli producent wielokrotnie, uporczywie wprowadza na rynek produkty o wadliwym składzie, prezes UOKiK może wszcząć w tej sprawie postępowanie na podstawie przepisów o zbiorowym interesie konsumentów" - podkreślił urząd. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ mmu/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

  Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Politycy uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r., czyli na połowę 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

  To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

  Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

  2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

  W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Potrzebna jest podwyżka o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza podwyżkę renty socjalnej do 2000 zł. 

  Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA

  Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

  W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

  Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Nagrywanie rozmów przychodzących za zgodą dzwoniących petentów. UODO twierdzi, że praktyka nagrywania rozmów jest bezpodstawna

  UODO zabiera głos w sprawie nagrywania rozmów telefonicznych z interesantami. Czy urzędy będą zmuszone zmienić swoje praktyki? 

  30 proc. podwyżki dla nauczycieli od stycznia 2024 r. Deklaracja podwyżek w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów

  Deklaracja 30 proc. podwyżek dla nauczycieli od nowego roku w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów wygłoszona. Jak powiedział D. Tusk: nowy rok zacznie się od 30 proc. podwyżek dla nauczycieli; na razie bez zwiększenia kwoty wolnej.

  REKLAMA

  In vitro finansowane z budżetu państwa w 2024 r.? Senat jest za.

  W dniu dzisiejszym (red. 8 grudnia 2023 r.) Senat opowiedział się za finansowaniem in vitro z budżetu państwa. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych już niedługo.

  Zmieniony plan KPO Polski zatwierdzony

  Ministrowie finansów UE zatwierdzili zmieniony plan KPO Polski - podało stałe przedstawicielstwo RP przy UE.

  REKLAMA