REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt mieszkaniowy. Jak przygotować się na wydłużony czas oczekiwania na decyzję kredytową? 5 ważnych zasad

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kredyt mieszkaniowy. Jak przygotować się na wydłużony czas oczekiwania na decyzję kredytową? 5 ważnych zasad
Kredyt mieszkaniowy. Jak przygotować się na wydłużony czas oczekiwania na decyzję kredytową? 5 ważnych zasad
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Znalazłeś mieszkanie, które chcesz kupić? Teraz czas uzyskać finansowanie - czyli najczęściej: kredyt mieszkaniowy (hipoteczny). Jak zabezpieczyć transakcję zakupu nieruchomości i nie stracić zadatku przy wydłużonym okresie oczekiwania na decyzję kredytową? Przedstawiamy 5 zasad, którymi warto się kierować, aby dobrze przygotować się na taką sytuację.

Jak długo trzeba czekać na decyzję kredytową? Decyzja kredytowa w 21 dni?

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym banki powinny wydać decyzję kredytową w ciągu 21 dni od dostarczenia do banku kompletu dokumentów. Do 3 lipca 2023 r., czyli do dnia wejścia w życie programu Bezpieczny kredyt 2% ustawowy termin wydania decyzji był przestrzegany przez banki. W pierwszej połowie roku często zdarzało się, że wydawały one o wiele szybciej taką decyzję. Zmieniło się to wraz ze startem rządowego programu. Od tego czasu każdego dnia trafia do banków po tysiąc wniosków. To powoduje, że w większości z nich czas oczekiwania na decyzję jest wydłużony nawet do 3 miesięcy. Nie dotyczy to tylko kredytów w ramach programu Bezpieczny kredyt 2%. Banki nie mają oddzielnych zespołów do procesowania kredytów standardowych i kredytów z dopłatą. Wszystkie wnioski są przekazywane do analizy do tej samej jednostki i czekają na swoją kolejkę. 

REKLAMA

W praktyce część banków oferująca Bezpieczny kredyt 2% jest zablokowana przez dużą liczbę wniosków. Zgodnie z danymi Biura Informacji Kredytowej w sierpniu 2023 r. o kredyt hipoteczny wnioskowało łącznie 38,87 tys. osób. Oznacza to wzrost o 213,8% w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Równocześnie nie wzrosła jednak proporcjonalnie liczba doradców hipotecznych w bankach. 

Czy można zabezpieczyć się na taką sytuację? Co mogą zrobić klienci? Sprawdzamy, jakimi zasadami warto się kierować, starając się obecnie o kredyt hipoteczny.

Zasada nr 1 – odpowiednio wcześniej skompletuj dokumenty

Obecnie kluczowym wyzwaniem dla kupującego jest odpowiednie zabezpieczenie transakcji, tak aby zakupić nieruchomość na ustalonych warunkach i nie stracić zadatku. - Mamy ograniczoną możliwość przyśpieszenia procedury kredytowej w banku, ale możemy ze swojej strony przygotować się do złożenia wniosku jeszcze przed podpisaniem umowy ze zbywcą i skompletować dokumenty – zauważa Olga Skowera, Ekspertka finansowa Credipass. Od dnia podpisania umowy zakupu zaczyna biec czas na finalizację transakcji. Dlatego warto na etapie podejmowania ostatecznej decyzji o zakupie zweryfikować warunki kredytowe i zacząć przygotowywać dokumenty do kredytu tak, aby w dniu podpisania umowy ze zbywcą posiadać komplet dokumentów dochodowych oraz nieruchomościowych, by złożyć wniosek kredytowyW niektórych bankach istnieje możliwość uzyskania promesy kredytowej, nawet zanim podpiszemy umowę przedwstępną ze zbywcą, co znacznie skróci czas oczekiwania na decyzję po dostarczeniu kompletu dokumentów – dodaje Olga Skowera z Credipass. 

Zasada nr 2 – sprawdź historię kredytową, aby nic Cię nie zaskoczyło

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie historii kredytowej, zaległych mandatów, czy innych opłat niewniesionych w terminie warto zweryfikować dane w BIK (Biurze Informacji Kredytowej) czy w Bankowym Rejestrze Klientów Niesolidnych. Kara za brak biletu PKP sprzed kilku lat może wydłużyć procedurę kredytową o kilka tygodni, a zaległości w ratach kredytów – uniemożliwić zaciągnięcie nowego zobowiązania. Doświadczony pośrednik finansowy może w imieniu klienta sprawdzić wszystkie bazy w celu upewnienia się, że nie będzie żadnych niemiłych niespodzianek po złożeniu wniosku. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasada nr 3 – Wydłuż terminy w umowie

Jaki termin w umowie sprzedaży będzie bezpieczny dla kupującego? Obecnie warto wydłużyć termin do 3 miesięcy od dnia podpisania umowy, zakładając, że sprawnie skompletujemy wymagane dokumenty. Jeśli zbywca nie zgadza się na wydłużenie terminu do trzech miesięcy, skorzystajmy z opcji promesy kredytowej. W sezonie urlopowym i świątecznym warto rozważyć wydłużenie terminu o dodatkowe 2 tygodnie. - Wydłużenie terminów umownych nie spowoduje, że bank będzie procesować wniosek dłużej, odwlekając decyzję w czasie. Zapewni nam komfort i brak konieczności aneksowania umowy celem zmiany terminu. Konieczność aneksowania umowy kredytowej wydłuży tylko czas, a jeśli umowa przedwstępna została podpisana w formie notarialnej, każdy aneks musi mieć również formę notarialną, co wiąże się z dodatkowymi kosztami – mówi Olga Skowera z Credipass. Krótki termin finalizacji transakcji zapisany w umowie ze zbywcą nie spowoduje szybszego przeprocesowania wniosku kredytowego. Nie jest to obecnie wystarczający argument do przyśpieszenia analizy wniosku, ponieważ większość potencjalnych kredytobiorców znajduje się w podobnej sytuacji.

Zasada nr 4 – Zadatek

Przy założeniu, że wynegocjowaliśmy bezpieczny termin na finalizację transakcji dobrym sposobem zagwarantowania, że sprzedający nie odstąpi od transakcji, jest wpłata zadatku w wysokości minimum około 10% wartości nieruchomości. Zadatek ochroni kupującego przed niewywiązaniem się z umowy przez zbywcę. Jeśli nabywca nie wywiąże się z umowy, straci wpłacony zadatek. Jeśli zbywca nie przystąpi do aktu, powinien zwrócić stronie kupującej dwukrotność zadatku. Aby zabezpieczyć wpłacone środki, warto wynegocjować w umowie zapis gwarantujący zwrot zadatku w przypadku przedstawienia dwóch decyzji odmownych z banków. 

Zasada nr 5 – Złóż wniosek o kredyt w kilku bankach

Z uwagi na długie terminy procesowania wniosków rekomendowane jest wnioskowanie o kredyt hipoteczny w trzech bankach jednocześnie. Przy zwykłym kredycie kierujemy się zasadą, że składamy jeden wniosek o kredyt w banku, który najszybciej wydaje decyzję, drugi wniosek w banku, który oferuje najkorzystniejsze warunki spośród innych banków, ale musimy liczyć się z wydłużonym terminem oczekiwania na decyzję i trzeci wniosek w banku, którego jesteśmy klientem. Przy Bezpiecznym kredycie 2% odpada kryterium szybkiego wydania decyzji, ponieważ banki mają zbliżone czasy procesowe. Warto złożyć równolegle trzy wnioski kredytowe, w tym do banku, którego jesteśmy klientami, licząc na łut szczęścia, że nasz wniosek zostanie rozpatrzony priorytetowo.

 

Zasada nr 6 – Współpracuj z Ekspertem finansowym

REKLAMA

Przy procesowaniu wniosku pomocne okaże się wsparcie doświadczonego Eksperta finansowego, który pomoże w skompletowaniu dokumentów. Bezpośrednio w imieniu klientów może skontaktować się ze zbywcą w celu uzyskania potrzebnych dokumentów. Ekspert zweryfikuje ich prawidłowość, zanim trafią do analizy, dzięki czemu odpowiednio wcześniej jesteśmy w stanie zareagować i poprawić dokumenty. Ekspert na bieżąco monitoruje i reaguje na pytania z banku czy prośby analityków bankowych o dodatkowe dokumenty. W przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera to Ekspert kontaktuje się z deweloperem na każdym etapie wniosku. Wydłużający się proces kredytowy może spowodować konieczność aktualizacji dokumentów dochodowych klienta. Szczególnie ma to znaczenie dla osób z niestabilnym dochodem np. prowadzących własną działalność gospodarczą czy zatrudnionych w branży charakteryzującej się sezonowością. Może się okazać, że po przedstawieniu aktualnych dochodów spadnie dostępna kwota kredytu. 

Do końca roku banki nie przyśpieszą procesowania wniosków, a osób zainteresowanych kredytami hipotecznymi przybywa. W uwagi na to, że nie mamy pełnej wiedzy na temat funkcjonowania programu Bezpieczny kredyt 2% w 2024 r., w ostatnim kwartale 2023 r. należy przygotować się na wydłużony czas decyzji kredytowej i zdywersyfikować ryzyko, poprzez złożenie wniosków do kilku banków. Aby mieć pewność, że złożone dokumenty będą kompletne i sfinalizujemy transakcję w terminie, warto skorzystać z doświadczenia, wiedzy i wsparcia Eksperta finansowego, któremu tak samo, jak potencjalnemu kredytobiorcy, zależy na powodzeniu całej transakcji. 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

REKLAMA

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki?

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

Czternasta emerytura w 2025 r. Jaka kwota brutto - netto: najniższa emerytura, czy Rada Ministrów da więcej? Kiedy wypłata?

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2025 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak w poprzednich dwóch latach. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2025 r., opublikowanych 20 maja 2025 r. Najprawdopodobniej "czternastka" wyniesie w 2025 roku 1878,91 zł brutto (ok. 1709,81 złotych netto), a więc tyle, ile wynosi najniższa emerytura. Choć ustawa daje Radzie Ministrów prawo podwyższenia tej kwoty.

REKLAMA

Jeśli Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, co z prezydenturą Warszawy?

Jeżeli Rafał Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, nie może być jednocześnie prezydentem Warszawy. Zakazuje tego Konstytucja RP. Co z prezydenturą stolicy? Mieliśmy już taki przypadek w historii.

Resort zdrowia: kamery w gabinetach lekarskich, przebieralniach, na sali operacyjnej - nawet bez zgody pacjenta

Przepisy dotyczące monitoringu w placówkach medycznych wywołały gorącą dyskusję, która wciąż trwa, ponieważ wciąż Rzecznik Praw Obywatelskich broni praw pacjentów, a Ministerstwo Zdrowia powołuje się na konieczność ich bezpieczeństwa i nie chce zmian. Z jednej strony celem przepisów jest rzeczywiście zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, a z drugiej – pojawiają się poważne obawy o naruszenie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. Ten problem wraca, szczególnie mając na uwadze ostatnie okoliczności i śmierć lekarza w jednym z krakowskich szpitali, po ataku pacjenta.

REKLAMA