Od 18 stycznia 2024 r. można składać wnioski o dopłatę do składki na ubezpieczenie zwierząt

REKLAMA
REKLAMA
Od 18 stycznia 2024 r. producenci rolni, którzy ubezpieczyli drób, bydło lub świnie od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych salmonellą będą mogli składać wnioski o dopłatę do składki na ubezpieczenie zwierząt. Nabór potrwa do 15 marca 2024 r.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina o dopłacie do składki na ubezpieczenie zwierząt. Wsparcie to realizowane jest w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Jak czytamy w komunikacie resortu rolnictwa to już czwarty nabór w ramach tego działania. Do kiedy można składać wnioski? Komu przysługuje dopłata i w jakiej wysokości?
REKLAMA
Dopłata - dla kogo
Pomoc będzie mogła zostać przyznana hodowcom drobiu, bydła i świń, którzy ubezpieczyli zwierzęta od ryzyka zachorowania na salmonellozę.
Ubiegający się o przyznanie wsparcia muszą spełnić m.in. następujące warunki:
- posiadać prawo do dysponowania nieruchomością, na terenie której jest prowadzona działalność rolnicza;
- dołączyć do wniosku o dofinansowanie umowę ubezpieczenia lub polisę, która powinna obejmować co najmniej: 1000 sztuk rzeźnych kurcząt, gęsi, indyków i drobiu nieśnego, 14 sztuk świń lub 4 sztuki bydła.
Jaka wysokość dofinansowania
Wsparcie przyznawane będzie w wysokości 70 proc. dopłaty do zapłaconej składki ubezpieczeniowej.
Starający się o wsparcie muszą spełnić następujące warunki:
- Z umowy lub polisy musi wynikać, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód, które wyniosą ponad 20 proc. wartości zwierząt.
- Okres objęty ubezpieczeniem nie może rozpoczynać się przed 1 kwietnia 2022 r.
- Starający się o dofinansowanie nie może mieć przyznanych innych dopłat do ubezpieczenia.
Wniosek - jak złożyć, do kiedy
Nabór potrwa od 18 stycznia do 15 marca 2024 r. Wnioski w tym terminie przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty będzie można złożyć osobiście w placówce, nadać rejestrowaną przesyłką pocztową lub za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR (PUE).
REKLAMA
REKLAMA