REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cennik Poczty Polskiej 2024 – podwyżki od kwietnia. Listy, kartki, polecone i za potwierdzeniem odbioru

Cennik Poczty Polskiej 2024 – podwyżki od kwietnia. Listy, kartki, polecone i za potwierdzeniem odbioru
Cennik Poczty Polskiej 2024 – podwyżki od kwietnia. Listy, kartki, polecone i za potwierdzeniem odbioru
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 1 kwietnia 2024 wprowadzony został nowy „Cennik usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym” Poczty Polskiej. Co się zmieniło? Które opłaty podrożały?

Nowy cennik Poczty Polskiej od 1 kwietnia 2024 r.

Nowy „Cennik usług powszechnych w obrocie krajowym i zagranicznym” Poczty Polskiej – obowiązuje od 1 kwietnia 2024 r.

Podwyższeniu uległy ceny:

1) przesyłki listowej nierejestrowanej ekonomicznej i priorytetowej w formacie S, M i L, 
- opłata za przesyłkę listową nierejestrowaną, w tym kartkę pocztową, nadaną również na poste restante w formacie S (do 500 g) wynosi teraz: 4,90 zł (ekonomiczna) albo 5,80 zł (priorytetowa);
- opłata za przesyłkę listową nierejestrowaną, nadaną również na poste restante w formacie M (do 1000 g) wynosi aktualnie: 5,60 zł (ekonomiczna) albo 6,40 zł (priorytetowa);
- opłata za przesyłkę listową nierejestrowaną, nadaną również na poste restante w formacie L (do 2000 g) wynosi obecnie: 8,20 zł (ekonomiczna) albo 9,00 zł (priorytetowa).
Opłata za kartkę pocztową pobierana jest odpowiednio jak za przesyłkę listową nierejestrowaną ekonomiczną lub priorytetową w formacie S.

2) przesyłki poleconej ekonomicznej i priorytetowej w formacie S i M
- opłata za przesyłkę poleconą, nadaną również na poste restante w formacie S (do 500 g) wynosi aktualnie: 7,80 zł (ekonomiczna) albo 9,80 zł (priorytetowa);
- opłata za przesyłkę poleconą, nadaną również na poste restante w formacie M (do 1000 g) wynosi obecnie: 8,30 zł (ekonomiczna) albo 10,30 zł (priorytetowa);

3) przesyłki listowej z zadeklarowaną wartością w formacie S i M,
- opłata za przyjęcie, przemieszczenie i doręczenie przesyłki rejestrowanej według właściwego formatu i kategorii wagowe przesyłki listowej z zadeklarowaną wartością, nadaną również na poste restante w formacie S (do 500 g) wynosi teraz: 14,00 zł (ekonomiczna) albo 15,00 zł (priorytetowa);
- opłata za przyjęcie, przemieszczenie i doręczenie przesyłki rejestrowanej według właściwego formatu i kategorii wagowe przesyłki listowej z zadeklarowaną wartością, nadaną również na poste restante w formacie M (do 1000 g) wynosi teraz: 14,50 zł (ekonomiczna) albo 15,50 zł (priorytetowa);
- opłata za traktowanie przesyłki jako przesyłki z zadeklarowaną wartością: za każde 50,00 zł zadeklarowanej wartości lub ich część wynosi 1 zł.

Ważne! Wartość przesyłki listowej z zadeklarowaną wartością nie może być wyższa niż 70.000 zł.

4)  potwierdzenia odbioru przesyłki rejestrowanej – od 1 kwietnia 2024 r. ta opłata wynosi 4 zł. 

REKLAMA

Pozostałe opłaty ujęte w cenniku usług powszechnych nie ulegają zmianie.

Ważne

Dla podatników szczególnie ważne jest to, że nie zmieniła się opłata za traktowanie przesyłki listowej jako poleconej – nadal wynosi 2,90 zł. Trzykrotność tej opłaty (na podstawie art. 54 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej) – czyli kwota 8,70 zł - to cały czas aktualny limit naliczania odsetek od zaległości podatkowych. Jeżeli odsetki od zaległości podatkowych nie przekraczają tej kwoty, to tych odsetek urząd skarbowy nie nalicza i nie egzekwuje od podatnika.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA