REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program Rewitalizacji Akustycznej. Można z niego dostać pieniądze na wymianę okien. Masz czas do 7 czerwca.

okno hałas izolacja akustyczna wymiana okien dofinansowanie lotnisko
Program Rewitalizacji Akustycznej. Można z niego dostać pieniądze na wymianę okien. Masz czas do 7 czerwca.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Właściciele nieruchomości mogą otrzymać dofinansowanie poprawy izolacyjności akustycznej przegród budowlanych nieruchomości mieszkalnych, czyli wymianę stolarki okiennej. Jednak trzeba spełniać określone warunki.

Właściciele nieruchomości mogą starać się o dofinansowanie na wymianę okien

Osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości mieszkalnych zlokalizowanych w pobliżu Portu Lotniczego Gdańsk, w obszarach narażonych na hałas lotniczy, które dotychczas nie otrzymały odszkodowania z tytułu wprowadzenia obszaru ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego Gdańsk, mogą złożyć dofinansowanie w ramach Programu Rewitalizacji Akustycznej. Dofinansowanie przysługuje na nakłady ponoszone na podniesienie izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych nieruchomości mieszkalnych. Choć konkretne kategorie kosztów wskaże rzeczoznawca budowlany po przeprowadzeniu oceny stanu nieruchomości, to jednak głównym celem programu jest dofinansowanie kosztu wymiany stolarki okiennej w pomieszczeniach mieszkalnych.

REKLAMA

Jak starać się o dofinansowanie wymiany okien?

Wnioski należy składać mailowo lub osobiście w sekretariacie Portu Lotniczego Gdańsk. Termin ich składania rozpoczął się 8 kwietnia 2024 r., a zakończy się 7 czerwca 2024 r. W przypadku nieruchomości będących przedmiotem współwłasności mogą one zostać zgłoszone do udziału w programie wyłącznie za pisemną zgodą wszystkich współwłaścicieli.
Po złożeniu wniosku zostanie on poddany ocenie formalnej, której dokonuje powołana w tym celu komisja. Następnie przeprowadzana jest ocena merytoryczna polegająca na przeprowadzeniu oceny technicznej pomieszczeń pod kątem istniejącej izolacyjności akustycznej przegród budowlanych. Termin jej przeprowadzenia jest uzgadniany z uczestnikiem programu. Ocenę przeprowadza rzeczoznawca budowlany. Na tej podstawie zostaje sporządzony przedmiar robót koniecznych dla rewitalizacji akustycznej nieruchomości wraz z kosztorysem budowlanym sporządzanym na podstawie powszechnie dostępnych cenników.
Zakres prac remontowych (przedmiar robót) wraz z kosztorysem zostaje udostępniony uczestnikowi, który może w terminie 14 dni podpisać oświadczenie o akceptacji lub przekazać komisji programu udokumentowane uwagi i zastrzeżenia. O ich zasadności rozstrzyga komisja po przeprowadzeniu konsultacji z uczestnikiem programu i rzeczoznawcą budowlanym. Decyzja komisji w tym zakresie jest ostateczna.

Podatek od uzyskanego przychodu trzeba zapłacić we własnym zakresie

Kolejnym krokiem jest zawarcie pisemnej umowy, a następnie uczestnik przeprowadza we własnym zakresie i na własny koszt prace objęte oceną techniczną, a po ich zakończeniu składa wniosek o wypłatę dofinansowania. W ciągu 14 dni od jego złożenia rzeczoznawca budowlany ponownie przeprowadza wizję lokalną i sporządza sprawozdanie z przeprowadzonych prac. Wypłata dofinansowania następuje w terminie 30 dni od uzyskania przez komisję kompletu dokumentów.
Trzeba pamiętać o tym, że wypłacona kwota będzie stanowiła przychód uczestnika programu i będzie on w tym zakresie zobowiązany do dokonania rozliczeń we własnym zakresie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

1500 zł – takie wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosku muszą pamiętać rodzice. Ale kiedy to zrobić?

1500 zł – to wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosków muszą jednak pamiętać rodzice. Kiedy to zrobić, by otrzymać pieniądze jeszcze w wakacje?

Abonament RTV 2025 – ile wynosi. Jakie zniżki za zapłatę z góry za cały rok?

W 2025 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu RTV jak w 2024 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 13 maja 2024 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2025 r. 

REKLAMA

Czy pokrzywdzony musi bać się groźby, by jej sprawca został ukarany?

Groźba nie jest niczym przyjemnym. Wiele osób może odczuwać poważne obawy, a co za tym idzie także emocjonalno–psychiczne cierpienia utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie. Tymczasem są też ludzie bardzo odporni psychicznie na tyle, że w przypadku stosowania wobec nich gróźb, często mogą nie odczuwać ani żadnych obaw ani emocji.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby układu oddechowego. Astma, mukowiscydoza, następstwa przebytego COVID-19 i inne. Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że cały czas można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt Zakładu. Dotyczy to różnych schorzeń - także układu oddechowego. Tylko w zeszłym roku skierowanych zostało na rehabilitację lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS ponad 50,8 tys. osób w całej Polsce. Ponad tysiąc osób z całego kraju odbyło leczenie z powodu schorzeń układu oddechowego. Do dolegliwości tych należą m.in. mukowiscydoza, przewlekła choroba płuc, astma oskrzelowa, nadciśnienie płucne czy następstwa przebytego COVID-19.

REKLAMA