REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwójne pieniądze z jednego zatrudnienia. Taka możliwość jest tylko raz w życiu. Sprawdź, jak dobrze przejść na emeryturę

wiek emerytalny emerytura odprawa emerytalna wynagrodzenie przejście na emeryturę
Podwójne pieniądze z jednego zatrudnienia. Taka możliwość jest tylko raz w życiu. Sprawdź, jak dobrze przejść na emeryturę
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Tablice trwania życia, trzynasta i czternasta emerytura oraz waloryzacja kapitału – to wszystko, obok stażu pracy i wysokości zarobków, które były uzyskiwane, ma wpływ na wysokość emerytury, jaka zostanie przyznana wnioskującemu. Jak zyskać jeszcze więcej? Można dostać dodatkowe świadczenie.

Staż pracy i wysokość zarobków wpływają na wysokość emerytury

Osoby uzyskujące uprawnienia emerytalne, gdy rozważają to, w którym momencie zrezygnować z pracy i zacząć pobierać emeryturę, biorą pod uwagę różne okoliczności. Oczywiście wysokość emerytury jest uzależniona w głównej mierze od stażu pracy i wysokości zarobków, które emeryt uzyskiwał pracując, jednak można na nią wpłynąć również po uzyskaniu uprawnień emerytalnych, kierując odpowiednio swoim postępowaniem. Na wysokość przyszłej emerytury wpłyną bowiem także tablice trwania życia, które są istotnym elementem wyliczania tzw. nowej emerytury. Zmieniają się one co rok i obowiązują od 1 kwietnia do końca marca następnego roku. Zmiana ta może być dla wysokości przyszłej emerytury korzystna lub niekorzystna, a prognozy w tym zakresie są znane z wyprzedzeniem.

REKLAMA

 

Jak dostać trzynastą i czternastą emeryturę?

W kontekście opłacalności przejścia na emeryturę w określonym momencie roku ważnym elementem jest również nabycie prawa do trzynastej i czternastej emerytury. Pierwszą z nich otrzymują ci emeryci, którzy mają prawo do świadczeń emerytalnych na dzień 31 marca, a drugą osoby, które w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, mają prawo do określonych świadczeń wskazanych przez ustawodawcę. Kolejnym argumentem branym pod uwagę jest również roczna waloryzacja kapitału zgromadzonego w ZUS. Ma to miejsce w czerwcu.

Polecamy:  Sygnalista w biurze rachunkowym – co warto wiedzieć?

Czy można dostać dwa świadczenia w miesiącu przejścia na emeryturę?

Gdy senior podejmie decyzję co do tego, w którym momencie roku chciałby zakończyć swoją karierę zawodową i zacząć prowadzić życie emeryta, powinien pamiętać jeszcze o tym, że na stan jego konta będzie miało wpływ również to, w którym momencie miesiąca rozwiąże umowę i złoży wniosek o wypłatę emerytury. Zasada bowiem jest taka, że emeryturę wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek (art. 129 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS). Natomiast złożenie wniosku jest możliwe dopiero po zakończeniu stosunku pracy, a więc, np. w dniu kolejnym. Oznacza to, że najkorzystniej jest rozwiązać umowę pod koniec miesiąca, jednak nie w ostatnim dniu. Pozwoli to otrzymać za ten miesiąc zarówno wynagrodzenie za pracę, jak i emeryturę (oraz odprawę emerytalną i inne należne świadczenia).

Przykład

Jan W. osiągnie wiek emerytalny 10 lipca 2024 r. Już w kwietniu 2024 r. pracownik uprzedził pracodawcę, że po jego osiągnięciu chciałby odejść z pracy i złożyć wniosek o wypłatę emerytury. Ustalili więc, że rozwiążą umowę o pracę z dniem 28 lipca 2024 r. W takiej sytuacji w dniu 29 lipca pracownik będzie mógł złożyć wniosek o wypłatę emerytury, a tym samym otrzyma należne mu wynagrodzenie za przepracowany okres (od 1 do 28 lipca), a emerytura będzie mu przysługiwała również od lipca 2024 r. Oprócz tego pracownik otrzyma również odprawę emerytalną oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Gdyby Jan W. rozwiązał umowę o pracę z końcem miesiąca, czyli w dniu 31 lipca, to wniosek o wypłatę emerytury złożyłby dopiero 1 sierpnia i to dopiero od sierpnia zostałaby mu przyznana emerytura.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

REKLAMA

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

REKLAMA

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

REKLAMA