REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestrowane związki partnerskie: jakie zmiany przepisów dla osób żyjących w związkach nieformalnych (konkubinatach)

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
radca prawny i doradca podatkowy
Rejestrowane związki partnerskie: jakie zmiany przepisów dla osób żyjących w związkach nieformalnych (konkubinatach)
Rejestrowane związki partnerskie: jakie zmiany przepisów dla osób żyjących w związkach nieformalnych (konkubinatach)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 18 października 2024 na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się dwa projekty ustawy tj. projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich oraz projekt ustawy wprowadzającej ustawę o rejestrowanych związkach partnerskich. Oba te projekty są obecnie na etapie opiniowania, uwagi do nich mogą być złożone do dnia 17 listopada br. O ile pierwszy z projektów jest stosunkowo niewielki objętościowo, gdyż zawiera tylko 34 artykuły, o tyle drugi z nich zawiera ich już 251 i wprowadzać ma zmiany w bardzo wielu obowiązujących aktach prawnych. 

Dlaczego trzeba uregulować prawnie sytuację związków pozamałżeńskich?

Jak wskazują projektodawcy rozwiązania zawarte w projektach mają po pierwsze być odpowiedzią na potrzeby społeczne ludzi żyjących w związkach pozamałżeńskich i tych osób, które w ogóle w świetle polskiego prawa związku małżeńskiego zawrzeć nie mogą, ale także stanowią one próbę sprostania wymogom jakie na Polskę nakładają przepisy prawa międzynarodowego, w tym przepisy Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności oraz tym jakie płyną z wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

- Generalnie ideą tych regulacji jest stworzenie osobom żyjącym w takich związkach możliwości dziedziczenia, także w kontekście jego skutków podatkowych na zasadach podobnych jakie przyjęto względem małżonków, uregulowanie kwestii związanych z opieką zdrowotną i świadczeniami z ubezpieczeń społecznych, przyznanie prawa do pochówku partnera  i wiele innych. W projekcie ustawy wprowadzającej ustawę o rejestrowanych związkach partnerskich przewiduje się zmiany do aż 230 aktów prawnych, co jednocześnie wskazuje w jak wielu dziedzinach osoby żyjące w związkach pozamałżeńskich mogą napotkać przeszkody o charakterze prawnym, bądź też na jak wielu płaszczyznach ustawodawca uregulował prawa małżonków nie gwarantując nawet namiastki z nich osobom, które nie zdecydowały się na zawarcie małżeństwa – mówi Katarzyna Siwiec z Kancelarii Radcy Prawnego Katarzyna Siwiec.

REKLAMA

Konkubinat a prawo - jak jest dziś

Obecnie bardzo wiele osób żyje w tzw. konkubinacie. Pod pojęciem konkubinatu należy obecnie rozumieć stabilną, faktyczną wspólnotę osobisto-majątkową dwojga osób. Bez znaczenia we wspomnianym aspekcie jest płeć (tak wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 23 lutego 2007 r., I ACa 590/06). Prawo rzadko kiedy dostrzega tą faktyczną relację, przede wszystkim bowiem konkubent nie jest powołany do dziedziczenia po zmarłym partnerze z mocy ustawy. Oczywiście można ustanowić w testamencie partnera swoim spadkobiercą, ale i tak będzie się to wiązać z niekorzystnym opodatkowaniem dziedziczenia. Dalej, darowizna od konkubenta podlega opodatkowaniu. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje możliwości wspólnego opodatkowania się osób pozostających we wspólnym pożyciu. Pozostawanie w konkubinacie jest pozbawione prawnej doniosłości dla uprawnienia do renty rodzinnej itd. itd. 

- Prawo tylko fragmentarycznie i bardzo pośrednio odnosi się do faktycznego pożycia partnerów. Mam tu na myśli, np. możliwość wstąpienia w stosunek najmu po zmarłym partnerze, traktowanie partnera jako osoby bliskiej w rozumieniu przepisów o skardze pauliańskiej, czy też możliwość zastrzeżenia dożywocia dla partnera jako osoby bliskiej – dodaje radca prawny.

Ustawa o związkach partnerskich - zawarcie związku partnerskiego, majątek dziedziczenie, świadczenia społeczne

REKLAMA

Projektowane regulacje mają wszystkie te problemy rozwiązać. Według założeń projektu związek partnerski będzie mógł być zawarty zarówno pomiędzy osobami tej samej płci, jeżeli pozostają one w małżeństwie zawartym zgodnie z prawem innego państwa niż Polska, a więc tam gdzie rzecz jasna takie związki mogą być zawierane - jak i pomiędzy kobietą a mężczyzną. Zawarcie takiego związku będzie wymagało złożenia przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodnego oświadczenia o zawarciu tego związku, przy czym nie będzie konieczności, aby te oświadczenia były składane jednocześnie, w pewnych okolicznościach oświadczenie takie będzie mógł złożyć także pełnomocnik. Podobnie jak małżeństwo, tak i zarejestrowanie związku partnerskiego w pewnych przypadkach nie będzie możliwe z uwagi przykładowo na wiek, pozostawanie w innym związku partnerskim czy małżeńskim, stan ubezwłasnowolnienia itd. 

- Związek partnerski będzie rozwiązywalny poprzez jego unieważnienie z powodu ujawnienia się przeszkód do jego zawarcia, o których wspomniałam wyżej, poprzez rozwiązanie go z woli samych partnerów partnerów/partnera, a także w wyniku takich zdarzeń, jak np. śmierć jednego z partnerów czy zawarcie przez nich związku małżeńskiego – mówi Katarzyna Siwiec.

Narzuconym partnerom niejako odgórnie będzie ustrój rozdzielności majątkowej, co wyraźnie będzie odróżniać taki związek od małżeństwa w sferze majątkowej, ale z woli partnerów będzie możliwe, poprzez umowę, zmiana go na ustrój wspólności majątkowej lub rozdzielności majątkowej, ale z wyrównaniem dorobków. Osoby w związku partnerskim mogą nosić wspólne nazwisko jednej z nich, nazwisko podwójne składające się z nazwiska własnego i nazwiska drugiego z partnerów, z tym tylko zastrzeżeniem, że nazwisko utworzone w wyniku połączenia nie będzie mogło składać się z więcej niż dwóch członów.

REKLAMA

- Myślę, że bardzo ważne z punktu widzenia osób żyjących w konkubinacie będą zmiany w obszarze dziedziczenia. Przypomnę, że obecnie osoby takie nie dziedziczą po sobie z ustawy. Dziedziczenie testamentowe jest jak najbardziej możliwe, ale o ile dziedziczący jest zwolniony od podatku od spadku w warunkach art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, to konkubent będący spadkobiercą już nie, a w konsekwencji musi zapłacić podatek od spadków i darowizn, najczęściej według stawki 20%. Projekt ustawy wprowadzającej ustawę o rejestrowanych związkach partnerskich ma to diametralnie zmienić, gdyż jeżeli wejdzie on w życie także osoba żyjąca w związku nieformalnym będzie mogła skorzystać z tego zwolnienia, a precyzyjniej ona i jej dzieci niebędące dziećmi zmarłego partnera – tłumaczy ekspertka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnymi proponowanymi i istotnymi zmianami mają być te w obszarze opieki społecznej, zabezpieczenia społecznego czy ubezpieczenia zdrowotnego. Przykładowo partner ma mieć zagwarantowane prawo do zasiłku opiekuńczego w razie konieczności osobistego sprawowania opieki nad drugim z nich w razie porodu czy choroby, możliwość objęcia swojego partnera. 
Co więcej poszerzony zostać ma krąg osób uprawnionych do renty rodzinnej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wg projektowanych zmian do art. 67 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dodany będzie nie tylko partner, ale też jego dzieci.

Prawo podatkowe a związek partnerski

Bardzo duża grupa zmian dotyczy prawa podatkowego, po pierwsze według założeń projektu partnerzy będą też mogli złożyć wspólne zeznanie podatkowe, do tej pory uprawnienie to dotyczy tylko małżonków. Jeżeli zmiany wejdą w życie również partnerzy, o ile zawrą umowę o wspólności majątkowej i ustrój ten będzie obowiązywał pomiędzy nimi cały rok, a także złożą taki wniosek w zeznaniu podatkowym będą mogli rozliczyć się wspólnie. Na takich samych zasadach jak małżonkowie będę mogli oni korzystać z ulgi na dzieci.  

- W podatku od spadków i darowizn poza zmianami, o których już wspomniałam, czyli prawa do skorzystania z ulgi od podatku, np. w przypadku otrzymania darowizny czy dziedziczeniu majątku pod warunkiem poinformowania Naczelnika Urzędu Skarbowego o fakcie nabycia rzeczy czy praw w odpowiednim terminie, równie istotne jest to, że partnerzy, a także ich dzieci zaliczane będę do I grupy podatkowej, a nie do III grupy jak ma to obecnie. Automatycznie zwiększona zostanie dla nich kwota wolna do sumy 36 120 zł. To także dość istotna, z punktu widzenia praktyki, zmiana. Ta zmiana pociąga też za sobą inne, a mianowicie prawo do zwolnień od podatku od czynności cywilnoprawnych przewidzianych w odniesieniu do pożyczek pieniężnych – mówi Katarzyna Siwiec.

Przypomnieć w tym miejscu należy, że ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia od tego podatku pożyczki w formie pieniężnej na podstawie umowy zawartej między osobami, o których mowa w art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn w wysokości przekraczającej kwotę, określoną w art. 9 ust.1 pkt 1 tej ustawy, pod warunkiem:
– złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu organowi podatkowemu w terminie 14 dni od daty dokonania czynności, z wyłączeniem przypadku, gdy umowa została zawarta w formie aktu notarialnego,
– udokumentowania otrzymania pieniędzy przez biorącego pożyczkę dowodem przekazania na jego rachunek płatniczy lub na jego inny rachunek w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. 

Jeżeli ustawę uda się wprowadzić do porządku prawnego to również partnerzy będą mogli z tego zwolnienia skorzystać. Z pewnością takie rozwiązanie ułatwi osobom żyjącym w nieformalnym związku codzienne życie i materialne wspieranie się w razie potrzeby.

Wszystkim zainteresowanym uregulowaniem kwestii związków partnerskich pozostaje obecnie oczekiwać na dalsze etapy prac nad ustawą.

Katarzyna Siwiec - radca prawny i doradca podatkowy

Źródła: Projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich
Projekt ustawy wprowadzającej ustawę o rejestrowanych związkach partnerskich

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy chcą szybko na emeryturę, ale nie chcą przestać żyć aktywnie. Tylko nieliczni pracują po 60-tce

Choć prawo pozwala łączyć emeryturę z pracą, robi to zaledwie 11,6 proc. Polaków w wieku 50–74 lat. Ponad połowa osób zbliżających się do wieku emerytalnego nie wyobraża sobie dalszej aktywności zawodowej. Eksperci ostrzegają: bez zachęt do pracy po 60. roku życia system emerytalny może się nie utrzymać.

Nowe prawo planistyczne 2026: Co oznacza dla właścicieli gruntów rolnych? Ekspert wyjaśnia

Najistotniejszą zmianą wydaje się fakt, iż „dla właścicieli gruntów rolnych tych najlepszych klas bonitacyjnych, położonych poza granicami miast zasadniczo do czasu uchwalenia planu ogólnego nie będzie możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a więc i faktyczne odrolnienie nieruchomości.” – mówi Barbara Pancer w wywiadzie z ekspertem INFOR, [Radca prawny, local partner w warszawskiej praktyce nieruchomości kancelarii Greenberg Traurig].

Wielka zmiana w polskiej polityce! Premier Donald Tusk ogłosił nowy rząd: mniej ministrów, więcej odpowiedzialności, nowa jakość zarządzania państwem

„Porządek, bezpieczeństwo i przyszłość” – to trzy filary, które mają kierować nowym gabinetem Donalda Tuska. Premier ogłosił zmniejszenie liczby ministrów konstytucyjnych z 26 do 21, utworzenie nowych superministerstw, powołanie kontrolingu pracy ministrów i całkowicie nowe podejście do energetyki, finansów i relacji międzynarodowych.

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje

Niższa renta: dla jednych tak a dla drugich nie. RPO interweniuje - dlaczego? Chodzi o osiemnaste urodziny i rentę rodzinną. Mówi się, że 18-stka to symboliczny próg dorosłości, czas nowych praw, ale też i obowiązków. Chociaż dla większości młodych ludzi to radosny moment, to istnieje jednak grupa, dla której ten dzień, zamiast otwierać nowe możliwości, przynosi pewne bolesne finansowe rozczarowanie. Chodzi o rentę rodzinną, która dla niektórych nie jest już tak wysoka, jak przed ukończeniem 18. roku życia.

REKLAMA

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności

Rewolucja technologiczna bez kobiet? Sztuczna inteligencja może pogłębić nierówności, chociaż sektor sztucznej inteligencji woła o nowych specjalistów, ale kobiet wciąż jest w nim jak na lekarstwo. Choć to one częściej niż mężczyźni kończą studia wyższe, rzadziej wybierają karierę w branży technologicznej. Jaki będzie miało to wpływ na sytuację kobiet na rynku pracy?

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac

Koniec z ulgami na dzieci. Rodzice lawinowo tracą wsparcie: paradoksalnie za sprawą dzieci i wzrostu płac. Jak to możliwe? A no tak, że dzieci często dorabiają w wakacje a ich zarobki mają wpływ na sytuację finansową rodziców i przekroczenie pewnych progów podatkowych, które wpływają na utratę różnych ulg.

Rekonstrukcja rządu. 23 lipca 2025 r. premier przedstawi nową Radę Ministrów

Premier ogłosi skład nowej Rady Ministrów w środę o godz. 10:00. Zgodnie z deklaracjami rządu celem rekonstrukcji ma być efektywniejsza i skuteczniejsza praca Rady Ministrów.

Hołownia chce badać posłów alkomatem. Projekt ustawy po incydentach w Sejmie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przygotował projekt ustawy, który umożliwi marszałkowi zlecenie badania alkomatem posła podejrzewanego o nietrzeźwość w czasie obrad. "Kończymy tolerowanie pijanych posłów" – zapowiedział. Projekt ma być odpowiedzią na incydenty, do których dochodziło już kilkukrotnie.

REKLAMA

Jak wspierać naukę i zaangażowanie pracowników?

Dla 70 proc. pracowników z pokolenia Z cotygodniowe zdobywanie nowych umiejętności jest jednym z podstawowych oczekiwań wobec pracodawcy. Młode pokolenie coraz częściej poszukuje w pracy sensu, wyzwań i realnych możliwości rozwoju. Dlatego firmy oferują coraz więcej różnorodnych inicjatyw wspierających naukę i zaangażowanie.

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwód pozasądowy. Opinia RPO do projektu

Szybciej, łatwiej, taniej: rozwody pozasądowe. Być może tak - jest projekt, a RPO właśnie wydał o nim opinię. Główne założenie jest takie, że ma dojść do stworzenia alternatywnej, szybszej i mniej sformalizowanej ścieżki do rozwiązania małżeństwa, omijającej sale sądowe. Ma to być odpowiedź na potrzeby tych par, które rozstają się w pełnej zgodzie i nie chcą przechodzić przez często długotrwały i stresujący proces sądowy. A wszystko to za sprawą projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (nr UDER24, wersja z 17 czerwca 2025 r.).

REKLAMA