reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Świadczenie 500+ nie podlega egzekucji komorniczej

Świadczenie 500+ nie podlega egzekucji komorniczej

Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, przygotowaną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, świadczenie z tytułu programu Rodzina 500+ jest świadczeniem wychowawczym. Jako takie nie może być więc przedmiotem egzekucji

Finansowanie zadań samorządu województwa w zakresie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci jest zadaniem finansowanym z budżetu państwa. Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci nie określa poziomu kosztów na obsługę tego zadania w procentach od wypłaconych świadczeń z uwagi na fakt, że marszałek województwa wyłącznie wydaje decyzje natomiast wypłata świadczeń realizowana jest przez gminę. Trudno także było na etapie uchwalania ustawy przewidzieć skalę obciążenia marszałków.

Środki na realizację zadania przez marszałków mogą być przekazane przez wojewodę na podstawie zapotrzebowania zgłoszonego przez zarządy województw. W chwili obecnej wojewodowie zabezpieczyli realizację tego zadania w 12 województwach (w pozostałych trwają ustalenia pomiędzy wojewodą a marszałkiem).

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Środki te, po wskazaniu wystosowanym do wojewodów przez MRPiPS, zostały przesunięte z puli pieniędzy na realizację przez marszałka koordynacji świadczeń rodzinnych. Decyzja ta została podjęta na podstawie przeprowadzonej przez MRPiPS analizy, która wskazała, że posiadane przez marszałków środki początkowo przeznaczone wyłącznie na koordynację świadczeń rodzinnych wystarczą również na koordynacje 500+.

MRPiPS zdaje sobie sprawę, że jest to rozwiązani tymczasowe i pracuje nad rozwiązaniem systemowym, które w jednolity sposób zabezpieczy środki na te cele w całym kraju. Dotychczas marszałkowie dostawali bardzo różną wysokość środków (od 87 zł do 223 zł) za przeprowadzenie jednej sprawy.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama