| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Międzynarodowy Dzień Mediacji 2016

Międzynarodowy Dzień Mediacji 2016

Od 17 do 22 października 2016 r. w całej Polsce będzie trwał Tydzień Mediacji. To inicjatywa Ministerstwa Sprawiedliwości związana z Międzynarodowym Dniem Mediacji, który od 2005 r. obchodzony jest na świecie w każdy trzeci czwartek października. W Polsce, już po raz czwarty, przedsięwzięcie rozszerzone zostało na cały tydzień.

Korzyść z porozumienia

Tygodniowi Mediacji przyświeca prosta idea: warto rozmawiać, bo czasami zwykła rozmowa może zdziałać cuda. Nie wszystkie sprawy muszą trafiać do sądu - spróbujmy przy pomocy bezstronnego i neutralnego mediatora uzgodnić warunki pogodzenia się.

- Zależy nam na tym, by propagować polubowną formę rozwiązywania sporów przez samych ich uczestników. Mediacja jest szybsza i tańsza od procedur sądowych. Porozumienie daje też stronom pewność, że rozwiązanie ich sporu jest ostateczne - mówi Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

Spotkanie z mediatorem

W całym kraju dojdzie do spotkań, konferencji oraz seminariów poświęconych zagadnieniom mediacji. Można spotkać się z mediatorami i uzyskać praktyczne informacje o tym, co zrobić, żeby skorzystać z mediacji, jak przebiega postępowanie mediacyjne i jakie przynosi korzyści. Dyżury mediatorów organizowane są w sądach, prokuraturach, komisariatach policji, siedzibach organizacji pozarządowych i w placówkach oświatowych.  

W tegoroczny Tydzień Mediacji włączyło się wiele instytucji i środowisk, m.in. sędziowie, prokuratorzy, funkcjonariusze Służby Więziennej, policjanci, kuratorzy sądowi, adwokaci, radcowie prawni, notariusze, komornicy oraz pracownicy placówek oświatowych. Wielki wkład w organizację Tygodnia mają też mediatorzy i ośrodki mediacyjne.

Prawo do mediacji

W ubiegłym roku z akcji skorzystało blisko 1100 dzieci i młodzieży (skierowane były do nich działania edukacyjne promujące mediację) oraz ok. 3000 osób dorosłych, z których znaczna część skorzystała z dyżuru mediatora.

Obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji oraz Tygodnia Mediacji przebiegają pod hasłem: „Masz prawo do mediacji”.

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 18.10.2016

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Międzynarodowy Dzień Mediacji 2016 /fot. Fotolia
Międzynarodowy Dzień Mediacji 2016 /fot. Fotolia

e-Zamówienia publiczne. Przewodnik po elektronicznych zamówieniach publicznych99.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »