| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Inne > Łatwiej zostać małym producentem wina

Łatwiej zostać małym producentem wina

Sprzyjające warunki zakładania i prowadzenia działalności oraz mniejsze podatki dla drobnych producentów wina - to niektóre nowe ułatwienia wprowadzone przez Rząd.

Od 25 czerwca 2011 r. obowiązuje nowa ustawa o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie nimi i organizacji rynku wina (Dz. U. Nr 120 poz. 690). Wprowadzone przepisy dostosowują polskie prawo do regulacji Unii Europejskiej. 

Wino pod ochroną i smakosz też

W wyniku wprowadzonych zmian nazwy wyrobów winiarskich są objęte unijną ochroną jako chronione nazwy pochodzenia. Wnioski w tej sprawie rozpatruje Minister Rolnictwa, który przekazuje je także Komisji Europejskiej. Ochrona dotyczy win owocowych, miodów pitnych, napojów winnych owocowych, cydrów i perry. Z kolei dla konsumenta wprowadzone regulacje oznaczają lepszą informację o właściwościach fermentowanych napojów.

Zobacz: Konsument i przedsiębiorca w europejskiej sieci

Mniej formalizmu

Przedsiębiorcy wyrabiający wina owocowe, cydry, perry oraz miody pitne markowe z surowców uzyskanych z własnego gospodarstwa, są obecnie zwolnieni z obowiązku posiadania szczegółowego planu zakładu obejmującego m.in. stanowiska pracy, pomieszczenia magazynowe, socjalne i sanitarne. Do prowadzenia takiej działalności nie potrzebują również własnego laboratorium do analiz wyrobów. Winiarze nie muszą uzyskiwać zaświadczeń potwierdzających, że posiadane przez nich obiekty budowlane i urządzenia techniczne spełniają wymogi zawarte w przepisach o ochronie środowiska, przeciwpożarowych i sanitarnych.

Ustawa przewiduje ponadto, że producent wyrabiający wino z upraw własnych w ilości nieprzekraczającej 100 hektolitrów, nie prowadzi działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Źródło: Informacja prasowa Lex Polonica

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

wino
wino

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »