reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Nieodpłatna pomoc > Nieodpłatna pomoc prawna - na czym polega i komu przysługuje?

Nieodpłatna pomoc prawna - na czym polega i komu przysługuje?

Niejasne przepisy stanowią problemy dla profesjonalnych pełnomocników, a co dopiero dla zwykłych obywateli. Wówczas pojawia się pytanie, kto może skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej i czy przysługuje ona w każdym przypadku?

Podstawa prawna i zakres pomocy

Problematyka nieodpłatnej pomocy prawnej została uregulowana w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (dalej: UstNPP).

Zgodnie z art. 3 UstNPP, w zakres nieodpłatnej pomocy prawnej wchodzi: poinformowanie osoby fizycznej o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym lub wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego. W zakres nieodpłatnej pomocy prawnej wchodzi również sporządzenie projektu pisma we wskazanych wcześniej sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym. Nieodpłatna pomoc prawna przewiduje również mediację a także sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na art. 5 §3 UstNPP, zgodnie z którym adwokat lub radca prawny może z ważnych powodów odmówić udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej, informując osobę uprawnioną o innych punktach, w których udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna, na obszarze powiatu. Niestety nie wymieniono wprost jakie powody pozwalają na odmowę udzielenia porady.

Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Zakres podmiotowy

Zgodnie z art. 4 UstNPP nieodpłatna pomoc prawna przysługuje osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Jednocześnie należy pamiętać o złożeniu oświadczenia na piśmie o niemożności poniesienia kosztów. Takie oświadczenie składa się przed skorzystaniem z nieodpłatnej pomocy prawnej.

W przypadku chęci skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej trzeba pamiętać również o zabraniu ze sobą dokumentu potwierdzającego tożsamość, gdyż zgodnie z art. 5 §2 UstNPP przed rozpoczęciem udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej, jest możliwość żądania okazania wspomnianego dokumentu.

Osoba świadcząca nieodpłatną pomoc prawną nie jest obrońcą z urzędu.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Sylwia Uścimiak

Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej./Fot. Shutterstock
Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej./Fot. Shutterstock

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama