REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie wydziały funkcjonują w sądach powszechnych?

Sylwia Uścimiak
Prawnik, specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa i postępowania karnego
Jakie wydziały funkcjonują w sądach powszechnych?/Fot. Shutterstock
Jakie wydziały funkcjonują w sądach powszechnych?/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wydział jest jedną z komórek organizacyjnych, jakie można spotkać w sądach i zajmuje się rozpoznawaniem spraw, które do niego wpływają. Jakie są wydziały w sądach powszechnych i jakimi sprawami się zajmują?

Podstawa prawna

Wykaz podstawowych wydziałów, które funkcjonują w sądach powszechnych został uregulowany w Prawie o ustroju sądów powszechnych (dalej: PrUSP). Aby właściwie zrozumieć analizowane zagadnienie, należy wyjaśnić, iż jako sądy powszechne rozumie się: sądy rejonowe, sądy okręgowe oraz sądy apelacyjne (art. 1 § 1 PrUSP). Innymi słowy niniejszy artykuł nie dotyczy struktury Sądu Najwyższego czy Trybunału Konstytucyjnego.

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Sądy rejonowe

Zgodnie z art. 12 § 1 PrUSP w sądach rejonowych mogą zostać utworzone następujące wydziały:

  • cywilny dla spraw z zakresu prawa cywilnego
  • rodzinny i nieletnich dla spraw z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego
  • pracy, ubezpieczeń społecznych dla spraw z zakresu prawa pracy lub prawa ubezpieczeń społecznych
  • gospodarczy dla spraw z zakresu prawa gospodarczego i prawa cywilnego należących do sądu gospodarczego na podstawie odrębnych przepisów
  • karny dla spraw z zakresu prawa karnego, prawa karnego skarbowego i prawa wykroczeń
  • egzekucyjny zajmujący się m.in. nadaniem klauzuli wykonalności, skargami na czynności komornika sądowego
  • ksiąg wieczystych dla prowadzenia ksiąg wieczystych

Sądy okręgowe

Wydziały, które można utworzyć w sądach okręgowych, zostały uregulowane w art. 16 § 1 PrUSP i zaliczamy do nich wydział:

- cywilny dla z zakresu prawa cywilnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- karny dla spraw z zakresu prawa karnego oraz spraw zgodności z prawdą oświadczeń lustracyjnych

- pracy, ubezpieczeń społecznych dla spraw z zakresu prawa pracy lub z zakresu ubezpieczeń społecznych

- gospodarczy dla spraw gospodarczych oraz innych spraw z zakresu prawa gospodarczego i cywilnego należących do sądu gospodarczego na podstawie odrębnych ustaw

REKLAMA

- kontroli danych telekomunikacyjnych, pocztowych i internetowych dla spraw związanych z kontrolą pozyskiwania danych telekomunikacyjnych, pocztowych i internetowych przez Policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straż Graniczną, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służbę Ochrony Państwa, Służbę Celno-Skarbową i Biuro Nadzoru Wewnętrznego.

Dodatkowo w myśl art. 16 § 2 PrUSP Minister Sprawiedliwości wskazuje wydział sądu okręgowego rozpoznający środki odwoławcze w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Wskazanie następuje w drodze zarządzenia.

Sądy apelacyjne

W sądach apelacyjnych tworzy się trzy wydziały, co wynika z treści art. 18 § 1 PrUSP. W obecnie obowiązującym stanie prawnym są to następujące wydziały:

- cywilny dla spraw z zakresu prawa cywilnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, jak również spraw gospodarczych oraz innych spraw z zakresu prawa gospodarczego i cywilnego należących do sądu gospodarczego na podstawie odrębnych ustaw

- karny dla spraw z zakresu prawa karnego oraz spraw zgodności z prawdą oświadczeń lustracyjnych

- pracy i ubezpieczeń społecznych - do spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Inne wydziały

Przedstawione wyżej wydziały są podstawowymi, które można utworzyć na danym szczeblu sądów powszechnych. Ustawodawca pozwala również na utworzenia innych wydziałów niż wyżej wymienione (art. 18a PrUSP). W ten sposób w sądach powszechnych można spotkać np. wydziały wizytacyjne (sądy okręgowe), wydziały wizytacji (sądy apelacyjne) czy wydziały penitencjarne i nadzoru nad wykonywaniem orzeczeń (sądy okręgowe). Nadto w sądach rejonowych i sądach okręgowych spotyka się wydziały wykonywania orzeczeń zwane również wydziałami wykonawczymi.

Polecamy serwis: Pomoc prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA